Lietuvoje

2016.04.08 18:14

Z. Vaigauskas Lietuvos partijoms patarė pasižiūrėti į anglų pavyzdį

„Jei kas iš politikų dar neišdalijo rinkėjams rašiklių, arbatos, o gal ir labiau gendančių produktų, turėtų paskubėti, nes laikas rinkėjų papirkinėjimui baigsis penktadienį iki vidurnakčio. O šeštadienį išaus didi diena visiems, kurie yra nusprendę dalyvauti rinkimuose, nes prasideda rinkiminės kampanijos laikas“, – juokavo visų šalies rinkimų prievaizdas Zenonas Vaigauskas. 

Kaip ir pridera pagal pareigas, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas įspėjo visus galimus rinkimų dalyvius, kad nuo šeštadienio rinkėjų įvairiomis dovanomis vilioti nebegalima. Jei kas nors tokių nurodymų nepaisys, VRK, gavusi skundus, privalės pažeidėjus įspėti, turės teisę jų pavardes paviešinti internete, jie taip pat gali sulaukti ir administracinių baudų.

„Jeigu jau antrajame rinkimų etape bus žymesnių pažeidimų, ypač – tuo metu, kai rinkėjams bus nešiojami biuleteniai, tuomet jau pažeidėjai už bandymus rinkėjus papirkti gali susilaukti  baudžiamosios bylos, o sėkmės atveju rinkimuose gali būti išbraukti iš kandidatų patekti į Seimą sąrašo“, – teigė Z. Vaigauskas.

Tikrieji kandidatai paaiškės negreitai

Kas bus kandidatais tapti Seimo nariais, paaiškės tik likus mėnesiui iki rinkimų, kurie vyks spalio 9 d. Nuo šeštadienio iki  liepos 16 d. visi privalės užsiregistruoti politinės kampanijos dalyviais – ir partijos, ir patys save nusprendę išsikelti asmenys. Po liepos 16 d. bus kita didi diena, nuo kurios kandidatams bus galima VRK ir rinkimų apygardų komisijoms nešti pareiškinius dokumentus, o taip pat bus pradėti dalinti parašų rinkimo lapai. Iki rugpjūčio 30 d. tie, kas patys save išsikėlė, savo rinkimų apygardoje privalės surinkti po tūkstantį juos palaikančių rinkėjų parašų.

Asmenų, kurie pasiryžta kovoti dėl Seimo mandato savarankiškai, pasak Z. Vaigausko, nedaugėja: „Rinkėjai juos vangiai palaiko. Didžiajai daliai rinkėjų patikimesni atrodo tie kandidatai, kurie yra praėję partijų atranką ir gavę vienmandates apygardas.“

VRK vadovas taip pat pastebėjo, kad pastarųjų metų rinkimuose jų dalyvių nebedaugėja. Tam įtakos turėjo Seimo priimti įstatymai, kuriuose nurodyta, kad rinkimuose gali dalyvauti partijos, turinčios ne mažiau nei 2 tūkst. narių, o, be to, jos privalo surinkti 10 tūkst. rinkėjų palaikymo parašų bei sumokėti 10 tūkst. eurų užstatą. Per 2012 m. rinkimus į Seimą tokius reikalavimus įveikė vienuolika partijų. Anksčiau yra buvę rinkimų, kuriuose dalyvaudavo 20 partijų.

Partijų, kurios per rinkimus neįveikia 5 proc. rinkėjų balsų barjero, užstatai atitenka valstybės biudžetui.

Rinkimų rezultatų dar neprognozuoja

Nuo 1994 m. VRK vadovaujantis Z. Vaigauskas, organizavęs daugybę rinkiminių kampanijų, o jų metu matęs ir grandiozinių partijų pergalių, ir triuškinančių pralaimėjimų, tikino, jog šiuo metu prognozuoti, kas laimės būsimus Seimo rinkimus, dar gerokai anksti.

„Siūlyčiau prognozuotojams, politologams ir patiems žurnalistams paskaityti, kas buvo prognozuojama ir rašoma prieš Seimo rinkimus 2012 m. pavasarį.  Mano galva, prieš ketverius metus mus krėtė kur kas didesni skandalai nei šiuo metu. Kaip tada buvo paūmėję įvairūs specialiųjų tarnybų skandalai, ministrų atsistatydinimai ir atstatydinimai, daugybė kaltinimų tuometinei valdžiai ir valdančiajai daugumai! Šiandien, ko gero, niekas net neprisimena, kad buvo kalbama ir  apie priešlaikinius Seimo rinkimus“, – priminė Z. Vaigauskas.

Jo manymu, tuometinė konservatorių ir liberalų valdančioji dauguma atsidūrė opozicijoje ne tik dėl skandalų. VRK vadovas teigė, jog greičiausiai nepalankius rinkimų rezultatus šioms partijoms lėmė ir pensininkų nuoskaudos dėl apkarpytų pensijų, ir kiti socialiniai visuomenės sopuliai.

Reitingai ne visada atspindi realybę

Vertindamas politikų ar partijų reitingus, Z. Vaigauskas taip pat priminė, jog prieš 2012 m. Seimo rinkimus tuometinio vyriausybės vadovo ir konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus reitingas buvo sumušęs visus nepopuliarumo rekordus.

„Tačiau jis buvo išrinktas ir vienmandatėje apygardoje, ir jo partija sulaukė daugiau rinkėjų balsų, nei buvo prognozuota. Be to, nereikėtų pamiršti, kad rinkėjų nuotaikos tarp pirmo ir antro rinkimų ratų kartais žymiai pasikeičia – 2012 m. po pirmojo rinkimų rato nugalėtojai buvo Darbo partijos atstovai, bet antrąjį rinkimų ratą jie labai ryškiai pralaimėjo ir socialdemokratams, ir konservatoriams“, – dalijosi savo žiniomis Z. Vaigauskas.

Jis taip pat priminė, kad 2014 m. per rinkimus į Europos Parlamentą socialdemokratai užmigo ant laurų ir laimėjo kur kas mažiau mandatų, nei tikėjosi ar buvo prognozuota.

Todėl būsimų rinkimų rezultatų, pasak Z. Vaigausko, prognozuoti nereikėtų skubėti. Rinkimai gali baigtis ir visai kitaip, nei šiuo metu politikai ar politologai bando nuspėti.

„Mano galva, rinkimų rezultatų prognozės turėtų būti pagrįstos ne tuo, kas ką palaiko, o tuo, kiek rinkėjų ateis balsuoti. Jei konservatorių rinkėjai eina bet kokiu oru balsuoti, tai kitų partijų rinkėjai – ne tokie drausmingi ir ištikimi“, – pastebėjo Z. Vaigauskas.

Gal praverstų anglų patirtis?  

Vertindamas šiuo metu beveik kasdien girdimus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovų ryžtingus lozungus, esą jie laimės rinkimus, Z. Vaigauskas teigė manąs, jog tokia pozicija yra teisinga. Juk ir sportininkai per varžybas vadovaujasi ryžtu laimėti.

Bet, anot Z. Vaigausko, Europos šalių senbuvių politinėje istorijoje per rinkimus yra buvę ir kuriozinių atvejų.

Anglų konservatoriai net du kartus iš eilės laimėjo rinkimus, prašydami rinkėjų labai nebausti už padarytas klaidas būnant valdžioje, ir suteikti galimybę po rinkimų pabūti stiprioje opozicijoje.

„Šis fokusas Anglijos konservatoriams po to, kai nuo jų vairo pasitraukė garsioji Margaret Thatcher, padėjo du kartus. Gal praverstų ir mūsų šalies partijoms“? – šyptelėjo Z. Vaigauskas.