Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga

miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54
LRT.lt2021.01.26 14:32

Kone parą laiko sniego išbandymą kenčia dalis Lietuvos, o viena sudėtingiausių situacijų – Varėnoje.

Čia snygis itin intensyvus, kylantis vėjas kelia pūgas, o dalis kelių sunkiai arba iš viso neišvažiuojami. Prognozuojama, jei kritulių intensyvumas nemažės, iki ryto sniego danga gali siekti ir 40 centimetrų.

„Situacija yra iš tikro sudėtinga, nes ketverius metus neturėjome tokios žiemos, tai dabar dzūkeliai prisišaukė“, – šiek tiek su ironija situaciją apibūdino Varėnos rajono savivaldybės administracijos vadovas Alvydas Verbickas.

Jo teigimu, 14 valandos duomenimis, patys sudėtingiausi keliai yra bent dvejose iš aštuonių seniūnijų.

„Valkininkų ir Jakėnų seniūnijose pravažiuojami tik pirmo ir antro lygio keliai, mūsų rajoniniai keliai yra tik pagal poreikį valomi. Situacija susijusi ne tik su sniegu, bet ir medžių užgriuvimu. Nuo 6 valandos ryto kas dešimt minučių užgriūna medis ant kelio“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ sako A. Verbickas.

Dalyje Varėnos rajono nutraukti elektros laidai, gyventojai neturi energijos tiekimo.

„Mes pasitelkėme į pagalbą ir vidaus tarnybos ugniagesius, prisideda ir kai kurie ūkininkai. Medžius nuo kelių padeda šalinti ir aplinkos tvarkymo įmonės. Elektros tinklų darbuotojai bando atstatyti energijos tiekimą“, – apie naujausią situaciją kalbėjo A. Verbickas.

Dėl itin sudėtingos situacijos keliuose, Varėnos savivaldybės administracijos vadovo teigimu, sergančius gali sunkiai pasiekti ir medicinos darbuotojai.

Todėl, esant poreikiui gali būti pasitelkti ir tie patys ugniagesiai, policijos pareigūnai.

„Turime vieną automobilį, kuris yra didesnio pravažumo“, – sako Varėnos savivaldybės atstovas.

Jo teigimu, stebint prognozes, kol kas didesnio optimizmo nedaug – laukia dar ilgas snygio išbandymas.

„Prognozės yra tokios, jų pavadinti liūdnomis negalėčiau, bet sniego kiekis turėtų dar iki 15 centimetrų padidėti. Šiandien yra nuo 20 iki 25 centimetrų, tai jeigu ir toliau taip snigs, tai rytoj sniego danga pasieks 40 centimetrų aukštį“, – sako A. Verbickas.

Varėnoje – vienas didžiausių snygio iššūkių: vietomis lūžta medžiai, užpustyti keliai, kaimai – be elektros

Miškininkai įspėja: šiomis dienomis pasivaikščiojimus miške verčiau atidėti

Pirmadienio vakarą Lietuvą pasiekė sniego debesys, pasirodė pranešimai apie pavojingą situaciją keliuose, prognozuojama, jog snygis tęsis keletą parų, o sniego dangos storis gali perkopti net 30 centimetrų. Vis dėlto, situacija tapo pavojinga ne tik slidžiuose keliuose, tačiau ir dalyje Lietuvos miškų, įspėja VĮ Valstybinių miškų urėdija.

VMU direktoriaus pavaduotojas miškininkystei Mindaugas Petkevičius pažymi, jog tokią sudėtingą situaciją miškuose lemia tai, kad sniegas dabar yra kiek kitoks nei įprasta. „Šiuo metu oro temperatūra yra apie nulį laipsnių, krenta šlapias, sunkus sniegas, tokio sniego nuo medžių šakų nenupučia vėjas, todėl jis kaupiasi ant medžių. Ypač trapios yra pušies šakos, kurios ir pavasarį lūžinėja, tačiau pavasarį tai vyksta trumpą laiko tarpą esant atlydžiui, o dabar visą laiką drebia šlapią sniegą, tad pušies šakos lūžta ant kelių ir takelių. Dažno pasivaikščiojimams mėgstami pušynai dabar yra kone pavojingiausi.“

Anot M. Petkevičiaus, miškininkai su nerimu stebi, kokius padarinius sukels šis snygis. Manoma, jog nukentės ir dalis miško jaunuolynų, kurių kamienai dar pakankamai ploni, tad nuolat besikaupiantis sniegas gali išlankstyti daug jaunų medelių. Vis dėlto, tikslius snygio padarinius bus galima fiksuoti bei tvarkyti tik jam pasibaigus, kuomet miškininkams bus įmanoma apeiti paveiktas teritorijas.

Pasak Ukmergės regioninio padalinio vadovo Virginijaus Šalčiūno, jau dabar ant pušų ir eglių susikaupė didelis kiekis sniego, lūžta šakos. Svorio neatlaiko ir silpnesni, palinkę medžiai, kurie lūžta, keldami pavojų aplinkiniams. „Net pro mūsų regioninio padalinio pastato langus matosi ir girdisi, kaip lūžta šakos, susidūrėme ir su gedimais – pastate dingo elektros tiekimas. Tad kad ir kaip gražu dabar miške, tačiau išties pavojinga“, - įspėja V. Šalčiūnas.

Apie panašią situaciją praneša ir Nemenčinės regioninio padalinio vadovė Viktorija Anikevičienė bei ragina be svarbios priežasties neiti ir nevažiuoti į mišką. „Blogiausia padėtis dabar sodo bendrijose, miške įsikūrusiose gyvenvietėse bei pakelėse – virš kelių nulinksta sniego nusverti medžiai. Girininkai vis gauna pranešimų apie vienur ar kitur palinkusį medį, kuris gali kelti pavojų“, - sako Nemenčinės regioninio padalinio vadovė.

Anot V. Anikevičienės, klaidinga manyti, kad lengviau lūžta jauni medžiai, anaiptol, mažesni medžiai dažnai būna lankstesni, o didieji, nusverti sniego, greičiau lūžta. Vis dėlto, jei vykimo į mišką išvengti negalite, rekomenduojama eiti ne po vieną.

Artinasi šalčiai, todėl sniegas užsibus

Kaip praneša šalies sinoptikai, į Lietuvą po kelių parų atslinks šaltesnio oro banga, todėl tikėtina, kad sniego danga dar kurį laiką Lietuvoje išsilaikys.

Situacija Panevėžyje: sniegas kris dar dvi paras, dirba apie 80 valytojų

Ketvirtadienį Lietuvoje dar vietomis pasnigs, o temperatūra naktį 3–8, vietomis iki 12 laipsnių šalčio, dieną nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Penktadienį – dar labiau atvės.

Prieš savaitgalį daug kur truputį pasnigs, gausiau snigs kai kuriuose vakariniuose rajonuose. Temperatūra naktį 4–9, vietomis iki 13, pajūryje 2–4 laipsniai šalčio, dieną 0–5 laipsniai šalčio.

Savaitgalį prognozuojama panaši temperatūra, naktimis laikysis apie 10 laipsnių žemiau nulio, dienomis bus tarp 1–7 laipsnių šalčio.

Populiariausi

„Vaisingumo klinikos“ tyrime į teismą atvesdinti įtarimų sulaukę asmenys
35

Lietuvoje

2021.02.26 14:15

„Vaisingumo klinikos“ tyrimas: finansų direktorius suimtas savaitei, kaltinimus pripažįsta ir įmonės vadovas Usonis

galėjo neapskaityti apie milijono eurų pajamų; atnaujinta 16.22
35
Gitanas Nausėda
LRT pokalbis 19

Lietuvoje

2021.02.26 21:48
LRT pokalbis

Nausėda apie skiepijimą nuo COVID-19: matome, kas vyksta, išsikelkim sau ambicingą tikslą, lietuviai gi esame

nusiteikęs „visa apimtimi“ toliau pats dalyvauti EVT
19
Karantinas Vilniuje
14

Lietuvoje

2021.02.27 09:26

COVID-19 Lietuvoje ir toliau plinta ligoninėse, įmonėse, ugdymo įstaigose

per parą nustatyti 626 nauji atvejai; atnaujinta 11.15
14