Lietuvoje

2016.04.07 21:18

Šauktiniui J. Vitkaus inžinerijos batalione įtariama tuberkuliozė, tikrinami kiti kariai

15min.lt2016.04.07 21:18

Praėjusią savaitę į Romainių tuberkuliozės ligoninę paguldytas lapkričio mėnesį tarnybą Juozo Vitkaus inžinerijos batalione pradėjęs šauktinis. Jam įtariama tuberkuliozė. Po pareikštų įtarimų kilo panika. Šiuo metu tikrinami visi, kurie turėjo kontaktą su šiuo šauktiniu. Kiti kariai bei padalinio administracijos darbuotojai būriais tikrinami ligoninėje.

Apie galimai tuberkulioze sergantį šauktinį 15min informavo vienas portalo skaitytojų. Jo artimo draugo sūnus šiuo metu tarnauja toje pačioje kuopoje.

„Kiek žinau, tas sergantis vaikinas jau sausio mėnesį pasijuto blogai per pratybas. Išvežė į klinikas. Kodėl tiek laiko delsta? Tik dabar imtasi veiksmų. Nuo antradienio visus tikrina. Prieš kelias dienas lovą jo išnešė iš kambario. O juk jame kartu miega 10–12 šauktinių“, – piktinosi 15min paskambinęs vyriškis.

Jis negali patikėti, kokia netvarka vyrauja kariuomenėje. Šiuo metu dar keturiems kariams nustatytas kraujo nusilpimas. Tik neaišku, dėl ko. Gali būti, kad jie neseniai sirgo plaučių uždegimu.

„Tiems keturiems daromi papildomi tyrimai. Jie vis dar laiką leidžia bendrame būryje. O jei pasitvirtins, kad tuberkuliozė paplito? Supraskit, mano du sūnūs yra šauktinių sąrašuose. Jei tokia netvarka, kaip galima rizikuoti ir leisti į kariuomenę savo vaikus? Kodėl tai slepiama nuo šauktinių tėvų? Jų pačių? Bijo, kad gali tekti kompensacijas mokėti, tai tyli“, – tikino vyriškis.

Jam kilo klausimų ir dėl to, kaip atliekamas šauktinių medicininis patikrinimas, jei į kariuomenę gali papulti ir tuberkuliozės nešiotojai.

J. Vitkaus inžinerijos bataliono, kuris įsikūręs Kareivinių g. Kaune, viešųjų ryšių karininkas kpt. Irmantas Genevičius patvirtino faktą, kad vienam 2-osios kuopos kariui yra įtariama tuberkuliozė.

„Liga nėra patvirtinta. 22 metų karys pasijuto blogai, kreipėsi į karo medikus. Iš pradžių jam buvo įtartas plaučių uždegimas. Nuo praėjusio ketvirtadienio jis guli Romainių tuberkuliozės ligoninėje“, – paaiškino I. Genevičius.

Anot jo, vienoje kuopoje tarnauja apie šimtą šauktinių. Šiuo metu jie bei padalinio personalas, kurie galėjo turėti kontaktą su sergančiuoju, yra tikrinami.

„Praėjusią savaitę, paaiškėjus įtarimams, imtasi neatidėliotinų veiksmų. Šio įvykio ištyrimui mestos maksimalios pajėgos. Labai rimtai į tai pažiūrėjome. Atlikta patalpų dezinfekcija. Didžioji dalis dalinio jau patikrinta. Rezultatų aš nežinau. Vienus tikrina ir mėginius ima vietiniai karo medikai, kiti, liktiniai, patys važiuoja į Kauno klinikas“, – teigė J. Vitkaus inžinerijos bataliono viešųjų ryšių karininkas.

Iš viso prevencinis patikrinimas, pasak jo, bus atliktas apie pusantro šimto žmonių. Padalinyje apsistoję ne tik šauktiniai, bet ir liktiniai kariai.

Tyrimų, kuriuos privaloma atlikti asmenims, stojantiems į profesinę karo tarnybą, civilinę krašto apsaugos tarnybą arba į karo mokymo įstaigas, sąraše neužsimenama apie privalomą plaučių tikrinimą. Tik pabrėžiama, kad jeigu per metus dėl kokių nors priežasčių būsimam kariui buvo atliktas krūtinės ląstos organų rentgenologinis tyrimas – siūloma turėti jo aprašymą.

14.40 val. 15min susisiekė su karius šiuo metu tikrinančiu Pirminės karių sveikatos priežiūros centro Kaune viršininku Remigijumi Misiūnu. Anot jo, minėtas šauktinis dėl prastos savijautos kreipėsi praėjusią savaitę. Dėl įtarto plaučių uždegimo jis išvežtas į Kauno klinikas. Tačiau iš ten pervežtas į Romainių tuberkuliozės ligoninę.

„Oficialios išvados, kokia tai tuberkuliozės forma, bus gautos šią savaitę. Tačiau prielaidą daryti, kad tai daugiau nei plaučių uždegimas, galima. Daugiau niekas iš karių su tuberkuliozei būdingais požymiais nesikreipė“, – patikino R. Misiūnas.

Visi, turėję kontaktą su užsikrėtusiu šauktiniu, pirmiausia, pasak jo, karo medikų tikrinami vietoje. Jiems atliekami kraujo tyrimai bei daromos plaučių nuotraukos. Kilus menkiausiam įtarimui, asmenys būtų siunčiami į civilinę ligoninę, tačiau tokių įtarimų, patikrinus pusę planuojamų patikrinti žmonių, dar nekilo.

„Šią savaitę patikrinome porą būrių. Tyrimai atlikti 70-čiai žmonių. Dar tiek pat liko patikrinti. Atsakymus gauname tą pačią dieną. Įtarimų dėl galimos tuberkuliozės plėtros nenustatėme“, – patikino R. Misiūnas.

Tuberkuliozės požymiai: kosulys, skrepliavimasis, pakilusi temperatūra, prakaitavimas naktį, apetito stoka, bendras silpnumas. Tokių simptomų, rodos, anot R. Misiūno, dar nepajuto nė vienas.

„Šiuo metu su kariais intensyviai dirba psichologai. Kai kurie šauktiniai yra itin išsigandę. Normalu. Juk tai klastinga liga. Tačiau batalione imtasi neatidėliotinų priemonių. Laikomasi veiksmų plano. Patalpos valomos tris kartus per parą. Vykdoma jų kontrolė. Susirgusio šauktinio lova išvalyta, patalynė dezinfekuota“, – patikino pašnekovas.

Paklaustas, ar anksčiau šauktinis, kuriam įtariama tuberkuliozė, buvo kreipęsis į karo gydytojus dėl prastos savijautos ir ar galima šią ligą užčiuopti pradinio šauktinių medicininio patikrinimo metu, R. Misiūnas patikino, jog atsakyti sudėtinga.

„Sausį batalione buvo gripo protrūkis. Daugelis sirgo. Gali būti, kad ir šis asmuo tuomet sirgo. Supraskite, tuberkuliozė – klastinga liga. Ilgą laiką ji gali vyrauti užslėpta forma. Simptomai gali nepasireikšti mėnesį ar net metus. Nors būsimi kariai prieš pradėdami tarnybą tikrinami, užkirsti šiai ligai kelią yra sudėtinga. Juk kariai gauna atostogų, nuolat palieka batalioną, tad užsikrėsti jie gali bet kur ir bet kada“, – patikino R. Misiūnas.

Anot jo, 2015 m. duomenimis, per metus Lietuvoje diagnozuojama apie 1500 tuberkuliozės atvejų.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Viešosios komunikacijos tarnybos vadovė Milda Dambrauskienė patikino, jog Kauno klinikų filiale Romainių tuberkuliozės ligoninėje šią savaitę patikrinti 6 asmenys iš bataliono. Jiems atliktos krūtinės ląstos rentgenogramos. Tyrimo atsakymą jie sužinojo iškart (per 10 minučių). Visi tirti asmenys sveiki.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.