Lietuvoje

2021.01.25 11:42

Ministerijos atstovas apie mokyklų atvėrimą: norėjome atlaisvinti ribojimus nuo vasario, bet planus teks atidėti

atnaujinta 12.15
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.01.25 11:42

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovas Aidas Aldakauskas sakė, kad, ministerijos nuomone, pirmiausia į mokyklas turėtų grįžti pradinukai ir abiturientai, po poros savaičių – priešmokyklinukai ir dešimtokai, o dar vėliau mokyklos galėtų dirbti mišriu būdu.  Anot jo, ministerija planavo, kad grįžimo startas galėtų būti vasarį, tačiau dabartinė padėtis rodo, kad planą teks atidėti iki kovo ar net dar vėliau.

Apie tai kalbėta per Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdį.

„Jei nebūtų keičiamas kompleksas priemonių dėl karantino ribojimų – ir judėjimo tarp savivaldybių, ir nuotolinio mokymo, ekspertai mato 25 proc. kritimą per savaitę, labai spartų, kaip kad ir kilimas buvo. Esant tokiam kritimo pagreičiui, pasiekti apie 200 ir mažiau atvejų per dieną realu kovo pirmomis dienomis. Jeigu niekas nemaišytų. Ką tai reiškia? Su 200 atvejų jau pajėgiama kontroliuoti situaciją, išsiaiškinant visus kontaktus, tai, kas buvo daroma rugsėjo, spalio mėnesiais.

Mes norėjome atleidinėti švietimo sistemą jau nuo vasario mėnesio porcijomis – tai pradinukai, tai abiturientai, tai priešmokyklinukai. Deja, pagal tai, ką pateikia Sveikatos apsaugos ministerija, matome dviejų savaičių slinktį – nuo vasario vidurio.

Bet jei rodikliai blogės, ši data gali pasislinkti link kovo 1 dienos ir vėliau. Ekspertai prognozuoja, kad atleidžiant ribojimus pagreitis sumažėtų perpus arba iki 10 proc. kritimas liktų. Tad reikiamo rezultato – 200 atvejų per dieną – galima pasiekti tik gegužės mėnesį. Tad prognozės yra gana sudėtingos. Noro yra daug, bet ekspertai mato, švietimas yra vienas tų veiksnių, kuri lemia plitimą labiausiai“, – kalbėjo A. Aldakauskas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija yra numačiusi ir tokį scenarijų: situacijai neblogėjant, tikėtina, kad po Velykų atostogų ikimokyklinio ugdymo įstaigos, bendrojo ugdymo mokyklos, profesinio mokymo įstaigos galėtų grįžti į tokį darbo ritmą, kurį buvo suplanavusios nuo rugsėjo 1 dienos 2020 – 2021 mokslo metams: apie 20 proc. įstaigų ugdymą organizuotų mišriu būdu, apie 80 proc. – kasdieniu (kontaktiniu) būdu.

A. Aldakauskas pateikė duomenis, kad nuo rugsėjo apie 1200 švietimo įstaigų jau buvo/yra sergančių ir/ar izoliuotų asmenų. Per 400 šių įstaigų jau nėra nė vieno atvejo (35 proc.)

Susirgimų švietimo įstaigose dalis sudaro mažiau nei 3 proc. visų susirgimų Lietuvoje.

Sergantys ir/ar izoliuoti asmenys sudaro apie 2 proc. pedagogų ir apie 1 proc. mokinių populiacijos.

Parlamentarė komiteto narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė klausė, kodėl dvyliktokai ir su jais dirbantys mokytojai nėra įtraukti į vakcinavimo plano prioritetus.

A. Aldakauskas sakė, kad pradinukų mokytojai įtraukti į prioritetinių skiepijimo grupių sąrašą. Iš viso šiame sektoriuje yra apie 20 tūkst. pedagogų bei kito personalo.

Anot A. Aldakausko, kalbant apie abiturientų grįžimą, reikia kalbėti ir apie beveik visų mokytojų dalykininkų grįžimą. Tai, anot jo, apie 30 tūkst. pedagogų. Jis tai vadino sudėtinga grupe, nes šie mokytojai daug kontaktuoja ir su kitomis klasėmis.

„Deja, tiek testų, tiek vakcinų šią akimirką nėra, kad būtų labai greitai galima užtikrinti tokius kiekius“, – sakė A. Aldakauskas.

Anot A. Aldakausko, ekspertai patarė, kad prieš grįžtant į mokyklas testavimas yra būtinas. Tai turėtų būti nuolat atliekami tikrinimai, tarkime, kartą per savaitę.

Populiariausi