Lietuvoje

2021.01.25 10:32

„Valstiečiai“ siūlo su pandemija kovoti kitaip – atlaisvinti smulkųjį verslą, gyventojų judėjimą riboti tik švenčių dienomis

atnaujinta 11.56
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.01.25 10:32

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovai – partijos lyderis Ramūnas Karbauskis ir buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga – siūlo alternatyvius karantino apribojimus. „Valstiečiai“ mano, kad dabartinė Vyriausybė turėtų keisti taktiką – numatyti gyventojų judėjimo ribojimą tik švenčių metu arba tai daryti lokaliai, leisti darbuotis daliai smulkiojo verslo įmonių.

LVŽS lyderis R. Karbauskis pirmadienį Seime surengtos spaudos konferencijos pradžioje priminė, kad karantiną Lietuvoje įvedė „valstiečių“ Vyriausybė, o naujasis ministrų kabinetas, jo teigimu, tik apribojo piliečių judėjimą ir dalį verslo veiklos.

„Valstiečių“ pirmininkas, kritikuodamas valdančiuosius, tvirtino manantis, kad jokio kovos su COVID-19 pandemija plano dabartinė Vyriausybė esą niekada neturėjo.

„Šita valdanti dauguma kartoja tuos sprendimus, kurios mes darėme pavasarį, tik mes darėme judėjimo apribojimą dviem dienoms Velykų metu, mes darėme sprendimus dėl verslo, prekybos ir paslaugų sektoriaus veiklos apribojimo, bet tada situacija buvo susijusi su tuo, kad jokių apsaugos priemonių nebuvo“, – dėstė R. Karbauskis.

Siūlo atsisakyti nuolatinio gyventojų judėjimo ribojimo

Politikas pažymėjo, kad „valstiečių“ Vyriausybė tokių priemonių, kurių šiuo metu ėmėsi dabartinis ministrų kabinetas, nesiimtų.

„Tokio karantino, koks dabar egzistuoja, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nebūtų priiminėjusi jokiu būdu. Mes galime šnekėti apie apribojimą judėjimo tik švenčių dienomis, nacionalinių švenčių dienomis, kai žmonės juda vieni pas kitus“, – aiškino R. Karbauskis.

Jis užsiminė, kad „valstiečiai“ imtųsi žmonių judėjimo apribojimo nebent per Kalėdas ir Naujuosius metus.

Pasak R. Karbauskio, apribojus žmonių judėjimą tarp savivaldybių, nereikėtų stebėtis ir piktintis, jog gyventojai ima būriuotis miestų parkuose, kitos viešose vietose.

LVŽS lyderis stebėjosi ir Vyriausybės sprendimu apriboti ne maisto prekių, smulkiųjų verslo atstovų veiklą. Dėl to, R. Karbauskio įsitikinimu, žmonės ėmė grūstis, būriuotis didžiuosiuose šalies prekybos centruose. Jo manymu, dalį aptarnavimo sektoriaus, kuris gali savo veiklą vydyti saugiai, reikia šiuo metu atgaivinti, leisti jam darbuotis.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras, „valstiečių“ frakcijos Seime narys A. Veryga konferencijoje akcentavo nenorintis kritikuoti dabartinės valdžios veiksmų, nepasiūlęs jokių alternatyvų. „Valstietis“ pabrėžė, kad siūlymas keisti Vyriausybės taikomą piliečių judėjimo ribojimą nereiškia raginimo nesilaikyti dabartinių taisyklių.

„Jokiais būdais neraginame nesilaikyti karantino nustatytų reikalavimų, jų laikytis yra privalu. Tai, kas yra nustatyta Vyriausybės, tai, kas yra priimta, privalo laikytis kiekvienas Lietuvos gyventojas“, – kalbėjo buvęs ministras.

A. Verygos teigimu, „valstiečiai“ tiesiog ragina Vyriausybę keisti gyventojų judėjimo ribojimo taktiką ir numatyti, kad judėjimas būtų ribojimas švenčių dienomis ir tada, kai yra pastebimas lokalus ligos plitimas, pavyzdžiui, kaip buvo Nemenčinėje (pernai dėl COVID-19 išplitimo į šį miestą ir iš jo judėjimas buvo apribotas).

Anot jo, dabartinės judėjimo kontrolės priemonės skatina hipodinamiją (raumenų jėgos sumažėjimas dėl nejudraus gyvenimo būdo), kitų ligų paūmėjimą, žmonių būriavimąsi viešose miestų vietose.

„Siūlome masinio judėjimo stabdymo atsisakyti“, – pažymėjo A. Veryga.

Pasak „valstiečio“, nuolatinis piliečių judėjimo ribojimas turi ir kitą medalio pusę – nuo tiesioginių darbų atitraukiami dalis policijos pareigūnų.

„Tuo metu, kai reikia labai aktyviai kontroliuoti judėjimą, iš savo tiesioginių darbų yra paimami ir tie pareigūnai, kurie tiria nusikaltimus, kurie dirba kitus darbus. Iš tikrųjų tai gali turėti ir kitas pasekmes – policijos darbo kokybė gali nukentėti“, – dėstė A. Veryga.

Paslaugų sektoriaus atnaujinimas

„Valstiečiai“ taip pat siūlo atnaujinti dalies paslaugų sektoriaus veiklos. Pasak A. Verygos, šiuo metu dalis paslaugas teikiančių asmenų savo veikla užsiima paslapčia ir tokiu būdu kyla dar didesnė rizika užsikrėsti COVID-19.

„Kirpėja, kuri ateina į namus, neaišku, kaip infekcijų kontrolės laikosi. Ten tikrai patalpos visur dezinfekuojamos, ten tikrai visi su kaukėmis būna, ten srautai reguliuojami, ten ploto laikomąsi? Iš viso neaišku, kas ten darosi. Šitas sektorius galėjo veikti ir manau, kad artimiausiu metu galėtų pradėtų veikti, laikantis visų griežtų saugumo reikalavimų. Dar daugiau – jeigu tikrai labai bijoma, galima nustatyti prievolę kas savaitę darbuotojams ar verslams savo sąskaita darbuotojus testuotis, jeigu kyla kažkokios rizikos“, – kalbėjo A. Veryga.

Seimo narys teigė, kad „valstiečiai“ siūlo atnaujinti mažų prekybos vietų, turinčių atskirą įėjimą iš lauko, veiklą.

„Tai neturi automatiškai atlaisvinti tų didžiųjų prekybos centrų, kur žmonių srautus valdyti sudėtinga, bet ir ten, jei labai nori, jei užsispiri, galima sugalvoti, kaip srautus reguliuoti. Jeigu taip ir daryti, tai prekybos laiką reikėtų ne trumpinti, o ilginti, kad žmonės galėtų ilgesnį laiką ateiti ir nusipirkti prekių“, – dėstė A. Veryga.

Kitas siūlymas – kompensuoti smulkiųjų įmonių kaštus, kurios diegdamos nuotolinės prekybos parduotuves, nuotolinės prekybos sistemas, išleido papildomai.

A. Veryga tikino, kad „valstiečiai“ ragina Vyriausybę pagalvoti ir apie alkoholinių gėrimų prekybos laiko trumpinimą, jei ministrų kabinetas nutartų leisti atnaujinti viešojo maitinimo paslaugas.

„Alkoholinių gėrimų prekybos (laiko – LRT.lt) trumpinimas, siekiant išvengti ilgesnio ten žmonių pasibuvimo ir apsvaigusių žmonių bendravimo“, – aiškino „valstietis“.

Daugiau dėmesio – vakcinacijos procesui

A. Veryga spaudos konferencijos metu ragino ministrų kabinetą skirti daugiau dėmesio vakcinacijos nuo COVID-19 procesui. Patį veiksmų organizavimą jis siūlė koreguoti, pasitelkiant Airijos, kuri yra panaši į Lietuvą, pavyzdį.

„Kitas pasiūlymas – planuoti ilgalaikę vakcinacijos strategiją. Jau šiandien reikia pradėti galvoti apie sezoninę vakcinaciją. Jeigu pasitvirtins galutinai, kad tai yra sezoninė liga, turi savo bangavimus, sudėtingesnė yra rudens, žiemos laikotarpiu, tai jau šiandien reikia pradėti dėlioti tokį planą“, – pažymėjo parlamentaras.

Jis ragino aktyviau vykdyti vakcinacijos viešinimo kampaniją. Patį žmonių vakcinacijos procesą, A. Verygos manymu, galėtų padėti organizuoti, prižiūrėti Lietuvos kariuomenė.

„Vakcinacija neturi sukelti papildomų rizikų. Negali būti taip, kad ten žmonės susirenka, susiburia“, – dėstė Seimo narys.

Baigiamųjų egzaminų laikymo atsisakymas ir raginimai pirkti greituosius testus

„Valstiečiai“ taip pat turi pasiūlymų ir švietimo sektoriui. Pasak A. Verygos, mokytojai, siekiant, jog įprastas mokymosi procesas kuo greičiau atsinaujintų, turėtų būti įtraukti į prioritetinius vakcinuojamųjų nuo COVID-19 asmenų sąrašus.

A. Veryga teigė, kad taip pat reikėtų kelti klausimą dėl mokinių, kurių tėvai yra persirgę koronavirusu, sugrįžimo į mokyklas.

„Šitie vaikai, tikrai nekeldami jokios grėsmės savo tėvams, galėtų puikiai grįžti“, – sakė A. Veryga.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras taip pat siūlė šiemet atsisakyti baigiamųjų brandos egzaminių laikymo.

„Yra siūlymas šiemet atsisakyti baigiamųjų egzaminų laikymo, matant ir vertinant praėjusiais metais buvusias problemas ir iškilusius sunkumus šiemet tikrai nebekelti papildomo streso, nes vaikams bus tikrai sudėtinga pasiruošti šiems egzaminams“, – spaudos konferencijoje akcentavo A. Veryga.

Tarp kitų LVŽS pasiūlymų – psichologinės pagalbos žmonėms teikimo sustiprinimas, investicijų į infekcinių ligų klasterius paspartinimas, aktyvesnis greitųjų serologinių testų naudojimas, greitųjų antigenų testų pirkimas neskelbiamų derybų būdu.

„Nuolatinis bijojimas ir stumdymasis viešųjų pirkimų procedūrose, apskundimai yra pražūtingi“, – sakė A. Veryga.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras taip pat siūlė pakartoti epidemiologinį gyventojų tyrimą, kviečiant žmones išsitirti, ar jie jau yra persirgę COVID-19 liga.

Populiariausi