Lietuvoje

2016.04.07 13:56

STT: G. Furmanavičius ir teisininkas S. Živoltas įtariami prekyba poveikiu

BNS 2016.04.07 13:56

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) po trečiadienį atliktų apklausų pareiškė įtarimus Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) vadovės patarėjui buvusiam vidaus reikalų ministrui Gintarui Jonui Furmanavičiui ir teisininkui Sigitui Živoltui.

„G. Furmanavičiui ir dar vienam asmeniui pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu. Abiems asmenims paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti“, – BNS ketvirtadienį sakė STT atstovas spaudai Ruslanas Golubovas.

BNS žiniomis, antrasis asmuo, kuriam pareikšti įtarimai – 32 metų teisininkas S. Živoltas, kurio vardu anksčiau ir šiuo metu yra registruota kelios dešimtys įvairių įmonių. Jis yra 2014 metais įsteigtos bendrovės „Užupio namai“, pernai pervadintos „Guopstų sklypai“ akcininkas ir vadovas, Lietuvos automobilių klubo valdybos narys.

Specialiųjų tyrimų tarnyba įtaria, kad Nacionalinės žemės tarnybos direktorės patarėjas G. J. Furmanavičius už kyšį siekė paveikti įstaigos darbuotojus, jog būtų leista Vilniuje suformuoti žemės sklypą, prijungiant prie neįvardijamos įmonės sklypo valstybei priklausančią žemę.

„STT pareigūnų turimais duomenimis, buvo susitarta, kad už kyšį direktorės patarėjas paveiks NŽT darbuotojus, kad būtų leista vienai įmonei Vilniaus mieste suformuoti žemės sklypą, prijungiant prie įmonės turimo sklypo valstybei priklausančią žemę,“ – trečiadienį pranešė STT.

„Tai yra didelės vertės kyšis, tai yra bet kokiu atveju didesnis nei 250 MGL (9500 eurų – BNS) vertės kyšis“, – sakė R. Golubovas.

Laikinoji NŽT vadovė Aušra Kalantaitė BNS sakė esanti oficialiai informuota, kad atliktas „dokumentų poėmis dėl žemės sklypo adresu Subačiaus gatvė 49A, (Vilnius)“.

Registrų centro duomenimis, šis sklypas, kuriame stovi sprogusi pirtis, priklauso valstybei, tačiau 2013 metais jis 27 metams buvo išnuomotas savivaldybės įmonei „Start Vilnius“, jai 2013-aisiais buvo perduotas ir pastatas, tačiau 2014 metų rugsėjį jis parduotas bendrovei „NT koncernas“, kurią lygiomis dalimis valdo buvęs „Start Vilniaus“ direktoriaus pavaduotojas Rimantas Jurkšas ir jo verslo partneris Vaclovas Daukšas.

2014-ųjų gruodį buvo parengtas šio sklypo formavimo ir pertvarkymo projektas. Tuometinio Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Jono Urbanavičiaus pasirašytame įsakyme nurodoma, kad siekta sujungti įsiterpusį valstybinės žemės plotą su besiribojančiu žemės sklypu, nes laisvoje valstybinėje žemėje negalima suformuoti racionalaus dydžio ir ribų sklypo, be to, norėta jį pritaikyti daugiabučių, bendrabučių bei komercinės paskirties objektų statybai.

Darbo partijos atstovą, buvusį vidaus reikalų ministrą G. J. Furmanavičių patarėju pasirinko ir NŽT įdarbino buvusi NŽT vadovė Daiva Gineikaitė. Ji pati iš pareigų pasitraukė paaiškėjus, kad vairavo neblaivi ir bandė tai nuslėpti.

G. J. Furmanavičius yra Darbo partijos Kauno skyriaus narys. Vidaus reikalų ministro pareigas jis ėjo socialdemokrato Algirdo Brazausko vadovautoje vyriausybėje 2004–2006 metais.

Darbo partijos vadovybė trečiadienį sustabdė jo narystę partijoje.

STT atliekamą tyrimą dėl prekybos poveikiu kontroliuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai.