Lietuvoje

2021.01.25 10:23

Kilus debatams, du konservatoriai siūlo uždrausti teisėjų „užklasinę veiklą“ – jokių darbų verslo įmonėms

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.01.25 10:23

Paaiškėjus, kad dalis Lietuvos teisėjų užsiima papildomais darbais, siūloma numatyti, jog teisėjai negalėtų dirbti verslo ar kitose privačiose įstaigose ar įmonėse, įskaitant paslaugų teikimą privačioms įmonėms, individualią veiklą pagal verslo liudijimą. Teisėjai, kaip siekiama nustatyti, galėtų papildomai užsiimti tik dėstytojo, mokslo darbuotojo ar tyrėjo veikla mokslo ir studijų institucijose.

Šiuo metu Teismų įstatyme numatyta, kad teisėjas negali eiti kitų renkamų ar skiriamų pareigų, dirbti verslo ar kitokiose privačiose įstaigose ar įmonėse, išskyrus pedagoginę ar kūrybinę veiklą.

Vis dėlto, konservatorių Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininko Mykolo Majausko ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo Lauryno Kasčiūno įsitikinimu, šios formuluotės įstatyme nepakanka, ją reikia sukonkretinti ir papildyti. Parlamentarai siūlo keisti Teismų įstatymą, numatant, kad teisėjas negalėtų dirbti verslo ar kitokiose privačiose įstaigose ar įmonėse, įskaitant paslaugų teikimą verslo arba kitokioms privačioms įstaigoms ar įmonėms (įskaitant švietimo įstaigas, nesančias mokslo ir studijų institucijomis). Teisėjas, kaip norima nustatyti, taip pat negalėtų užsiimti individualia veikla pagal verslo liudijimą ar pažymą, kita versliškumo požymių turinčia veikla.

Įstatymo projekte numatyta, kad teisėjas be savo tiesioginio darbo galėtų eiti nebent dėstytojo, mokslo darbuotojo ar kito tyrėjo pareigas mokslo ir studijų institucijose.

Teismų įstatymo pataisą ketinama Seime registruoti pirmadienį.

Anot LRT.lt kalbinto M. Majauskas, praktika rodo, kad nemažai Lietuvos teisėjų papildomai užsidirba, imadamiesi mokymų, kuriuos organizuoja privačios verslo įmonės. Parlamentaro įsitikinimu, ši veikla yra nesuderinama su teisėjų pareigomis ir kelia grėsmę teisėjų nepriklausomumui.

„Suprantama, kad teisėjams ši įstatymo pataisa nepatiks, tačiau turime užtikrinti teismų nešališkumą ir teisėjų priimamų sprendimų objektyvumą. Komercinė veikla, mano supratimu, yra nesuderinama su teisėjo pareigomis. Iš Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenų matėme, kad įvairiais mokymais užsiima didelė dalis teisėjų ir pajamos už mokymus, papildomą teisinę veiklą kartais siekia dešimtis tūkstančių eurų per metus. Dalintis teismų praktika, mokyti yra sveikintinas dalykas, tačiau tai negali virsti komercine veikla. Todėl ir registravome įstatymo pataisą, kuri išskalidytų abejones dėl teisėjų interesų konfliktų ir didintų pasitikėjimą teismų sistema“, – kalbėjo M. Majauskas.

Politikas teigė suprantantis, kad, jei Seimas priims šias įstatymo pataisas, gali atsirasti spaudimas didinti algas teisėjams, bet dėl to M. Majauskas situacijos teigė nedramatizuojantis.

„Apie tai turime būti pasiruošę diskutuoti, nes mūsų visų reikalas yra motyvuoti teisėjus dirbti savo darbą“, – teigė M. Majauskas.

LRT.lt primena, kad LRT RADIJAS sausio pradžioje išsiaiškino, kad viena verslo įmonė už 1000 eurų siūlo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) Civilinių bylų skyriaus teisėjo Andžejaus Maciejevskio vedamus seminarus. Pats teisėjas tvirtino komercinėse struktūrose neuždarbiaujantis, tačiau mokymus kartas nuo karto vedantis. Teisėjų etikos ir drausmės komisija dėl teisėjo veiklos pradėjo tyrimą.

Praėjusią savaitę BFK organizuotoje diskusijoje Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas teigė, kad KT, pasisakydamas apie Seimo narių veiklą, iš esmės pasisakė ir apie teisėjų papildomus užsiėmimus, išaiškindamas, kad teisėjas negali dirbti kitų darbų, išskyrus kūrybinę ir pedagoginę veiklą. Šios veiklos, anot D. Žalimo, negali įgauti akivaizdžių verslumo požymių. Pasak jo, tai reiškia, kad ir individuali veikla pagal verslo liudijimą, ir verlo įmonės organizuojami mokymai teisėjui yra draudžiami.

„Šaltinis yra Konstitucijos 113 straipsnis, kuris aiškiai nustato (teisėjams – LRT.lt) draudimą dirbti verslo, komercijos ar kitose privačiose įstaigose ir leidžia gauti tik atlyginimą už pedagoginę, kūrybinę veiklą“, – apie bendrą teisėjams galiojantį dėsnį BFK diskusijoje priminė D. Žalimas.

Jam nepritarė LAT pirmininkė Sigita Rudėnaitė. Anot jos, draudimas teisėjams nesiimti pedagoginės veiklos, kurios metu vedami privačių įmonių organizuojami mokymai, nėra universalus, tai nėra oficiali konstitucinė doktrina.

„Šiandien oficialios konstitucinės doktrinos, kuri būtų vienareikšmiška, kad „ne, teisėjai negali gauti autorinio atlyginimo ir negali skaityti paskaitų, kurias organizuoja privatus subjektas renginiuose„ nėra“, – praėjusią savaitę, BFK diskusijoje, aiškino LAT pirmininkė.

Populiariausi

Ligoninė
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.02.25 09:33
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkis Visuomenės sveikatos centre, darželiuose, ligoninėse, gamybos įmonėse

538 nauji atvejai; atnaujinta 11.18
13
Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
Žygimantas Pavilionis

Lietuvoje

2021.02.25 08:36

Prezidentūra pritaria Pavilionio ateities Seimo komitete svarstymui: tarpininkavimo misija Sakartvele nepavyko

prezidentūra nesutinka su Šimonytės siūlymu dėl EVT; atnaujinta 09.25
„Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų
11

Lietuvoje

2021.02.25 15:02

Teisėsauga įtaria – „Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų

sulaikyti 9 asmenys, tarp jų – įmonės vadovas; atnaujinta 15.22
11