Lietuvoje

2021.01.25 10:08

Kovoti su neapykantos kalba ketinama plečiant atsakomybės ribas – įstatymo pataisos jau parengtos

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.01.25 10:08

Mažinti homofobijos ir kitokios formos neapykantos kalbos apraiškas ketinama įstatymo pataisomis, kurios praplėstų ribas, kuomet už diskriminacinę kalbą galima būtų bausti. Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska sako, kad tokios pataisos jau parengtos ir pavasarį bus pateiktos Seimui.

Parlamentaru tapęs Tomas Vytautas Raskevičius gerokai dažniau pradėjo sulaukti žinučių, kuriose dėl savo seksualinės orientacijos ir politinės veiklos yra žeminamas arba jam grasinama, dalimi jų Seimo narys pasidalina viešai savo feisbuko paskyroje. Dauguma žinučių yra nemalonūs, neetiški komentarai, tačiau kai kuriuose atvirai kalbama apie susidorojimus – dėl pastarųjų jis yra kreipęsis į policiją.

„Šiuo metu pagal mano pareiškimus, man atrodo, vyksta keturi ikiteisminiai tyrimai“, – LRT RADIJUI sakė T. Raskevičius.

Su neapykantos kalbos atvejais susiduriantys asmenys gali tik ribotai tikėtis, jog už tokius komentarus jų autoriai bus traukiami atsakomybėn, tačiau tai ketinama keisti.

„Turime idėją, kad galbūt reikėtų įvesti ne tik baudžiamąją atsakomybę, kuri šiuo metu numatyta už neapykantos kurstymą, bet ir pagalvoti apie tam tikrą administracinės atsakomybės taikymą už neetiškus, nepagarbius, diskriminaciją kurstančius kalbos atvejus ir tokiu būdu sukurti visuomenėje labai aiškų supratimą, kad tokia kalba – nesvarbu, ar ji kurstanti smurtą, ar nepagarbi įvairių socialinių grupių atžvilgiu – tiesiog nebūtų toleruojama“, – laidai „Ryto garsai“ sakė T. Raskevičius.

Neapykantos kalbos teisinis reglamentavimas būtų priskiriamas ne tik baudžiamajai, bet ir administracinei atsakomybei. Pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos, šiuo metu nebaudžiamumu yra piktnaudžiaujama.

„Šiai dienai teismai baudžiąmąją atsakomybę taiko tik kraštutiniais atvejais, kai yra labai aiškus kurstymas fiziškai susidoroti, smurtauti. Kitais atvejais, kai yra ant ribos – tyčiojamasi, niekinama, skatinama neapykanta, bet neperžiangama fizinio susidorojimo ribos, dažniausiai teismai atsisako taikyti. Ir kadagi turime tik baudžiamąją atsakomybę, tai reiškia, kad toks asmuo lieka nenubaustas, nes neturima alternatyvos Administracinių nusižengimų kodekse“, – aiškino ministrė.

Jos teigimu, reikiamos įstatymo pataisos jau yra paruoštos ir bus pristatytos pavasarį į naują sesiją susirinksiančiam Seimui.

„Šiuos pakeitimus aš jau parengiau, artimiausiu metu noriu aptarti tiek su nevyriausybiniu sektoriumi, tiek su teisėsaugos institucijomis ir tikrai pavasario sesijoje jau teiksiu Seimui pateikimui ir, tikiuosi, bus greitai ir priėmimas“, – kalbėjo ministrė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt