Lietuvoje

2021.01.25 09:47

Patalpų pritaikymas neįgaliesiems bus prižiūrimas griežčiau

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2021.01.25 09:47

Neįgaliesiems priekaištaujant, kad nemažai įstaigų bei viešųjų pastatų vis dar nepritaikyti jų poreikiams, Aplinkos ministerijos specialistai užsimena apie griežtesnę šio proceso kontrolę.

Tuo metu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) norėtų daugiau įgaliojimų tikrinant, ar įrengiamos šiems žmonėms pritaikytos sanitarinės patalpos maitinimo įmonėse.

Seimo Neįgaliųjų teisių komisijos posėdyje praėjusią savaitę aptariant viešųjų statinių pritaikymą žmonėms su negalia jos pirmininkė Monika Ošmianskienė piktinosi, kad verslas apeina reikalavimus.

„Galima priduoti patalpas, kurių paskirtis nežinoma, kad būtų bent koks sanitarinis mazgas, o vėliau tose patalpose imtis viešosios veiklos“, – teigė ji.

Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Danutos Narbut aiškinimu, statybų leidimai neišduodami, jeigu nepaisoma reikalavimų, tačiau ji pripažino, kad empatijos šioje srityje stinga.

„Nebus statybos leidimas išduotas, jeigu trūksta kažkokio niuanso. Vilnius nepraleidžia nė vieno dokumento (statybos projekto – BNS), jeigu nėra neįgaliųjų atstovo parašo“, – tvirtino D. Narbut.

„Ar užtenka mūsų empatijos šitoje vietoje? Manau, kad ne“, – pridūrė ji.

„Čia ne empatijos klausimas, o korupcijos“, – replikavo parlamentaras Justas Džiugelis, siūlantis uždaryti visas įstaigas, jeigu jos nepritaikytos neįgaliesiems.

„Jeigu negebame kontroliuoti aplinkos pritaikymo proceso, tai tokiu atveju turi būti uždaryta, kol nebus pritaikyta iki galo“, – teigė J. Džiugelis.

Aplinkos viceministras Darius Kvedaravičius sakė neatmetantis, kad bus sugriežtinta viešųjų įstaigų pritaikymo neįgaliesiems priežiūra.

„Čia matome galimybes situaciją gerinti, nes dabar kontrolę užtikrina turbūt vien tik savivaldybės. Atsiremiam į jų turimus resursus. Didesni miestai turi daugiau galimybių, o mažose savivaldybėse tvarką prižiūri vienas-du specialistai“, – komisijos nariams sakė viceministras.

Be kita ko, jis kvietė į kontrolės procesą įsitraukti ir pačius neįgaliuosius.

Tuo tarpu VMVT direktoriaus pavaduotoja Jurgita Bakasėnienė siūlo leisti tarnybos specialistams vertinti, ar maitinimo įstaigose įrengtos higienos patalpos, pritaikytos neįgaliesiems.

„Inspektoriai galėtų įvertinti, ar tualetai pritaikyti neįgaliesiems, ar visi bendri. Tada informuotume savivaldybę, jeigu nepritaikyta neįgaliesiems“, – aiškino ji.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos vyriausiasis patarėjas Aidas Valys ir parlamentarė Rimantė Šalaševičiūtė susiginčijo, nuo kada visi statiniai turi būti pritaikyti neįgaliesiems.

R. Šalaševičiūtės teigimu, reikalavimas, kad renovuojami pastatai turi būti pritaikyti neįgaliesiems, galioja nuo 2017 gegužės, o A. Valys tikino, kad maitinimo ar kitoms įstaigoms iki 2020 metų nebuvo tokio reikalavimo.

„Statybos techninis reglamentas reikalavo, kad visuomeninio pastato kiekviename aukšte neįgaliesiems būtų pritaikytas ne mažiau kaip bent vienas sanitarinis mazgas (...) bet kiekvienoje atskiroje nuomojamoje ar parduodamoje patalpoje tokiame pastate nebuvo reikalavimo“, – parlamentarams teigė jis.

Pasak A. Valio, nuo praėjusių metų neįgaliesiems būtina pritaikyti sanitarinius mazgus kiekvienoje atskiroje tame pačiame pastate esančioje įstaigoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.