Lietuvoje

2021.01.24 21:10

Norima didinti studijų finansavimą – ministerija siekia kelti kokybę, studentai bijo brangstančių mokslų

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.24 21:10

Nuo šio rudens būsimiems pirmakursiams už studijas gali tekti mokėti gerokai daugiau. Švietimo ministerija planuoja didinti vienam studentui skiriamą finansavimą. Taip siekiama gerinti mokslo kokybę. Studentų sąjunga džiaugiasi tokiais siekiais, tačiau nerimauja, kad studijų kainos augs nepatekusiems į valstybės finansuojamas vietas, todėl studijuoti galės mažiau jaunuolių.

Abiturientė Klėja Merčaitytė svarsto studijuoti komunikacijos mokslus. Tačiau nerimauja, kaip mokantis nuotoliniu būdu, pavyks išlaikyti egzaminus.

„Labiausiai bijau dėl matematikos egzamino, kadangi žinome, kad praeitais metais daugelis abiturientų neišlaikė jo, o matematika nėra mano stiprioji pusė“, – pasakoja K. Merčaitytė.

Mergina jaudinasi, kad su prastesniais egzaminų rezultatais gali nepavykti įstoti į valstybės finansuojamą vietą.

Nuo rudens Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ketina didinti norminę studijų kainą – vienam studentui skiriamą finansavimą. Planuojama, kad pigiausių studijų kaina sieks ne mažiau nei pustrečio tūkstančio eurų.

Žinios. Nuo šio rudens būsimiems pirmakursiams už studijas gali tekti mokėti gerokai daugiau

Studentų sąjunga sutinka, kad kokybę reikia gerinti – dabar finansavimas vienam studentui Lietuvoje yra vidutiniškai apie du kartus mažesnis nei Europos Sąjungos vidurkis. Tačiau nerimauja, kad į aukštąsias mokyklas pateks mažiau jaunuolių.

„Automatiškai padidės kaina valstybės nefinansuojamiems studentams, nes aukštoji mokykla tikrai nenustatinės mažesnės kainos, kadangi jeigu nustatytų mažesnę kainą valstybės nefinansuojamiems studentams, tai automatiškai ir iš valstybės ta aukštoji mokykla gautų mažesnę nustatytą kainą“, – sako Studentų sąjungos prezidentas Eigirdas Sarkanas.

Pasak ministerijos, į valstybės nefinansuojamas vietas įstoję studentai galės gauti paskolas.

„Jau metų pabaigoje buvo atnaujintas modelis ir palengvinta tvarka dėl gavimo paskolų studijoms, – sako švietimo viceministras Gintautas Jakštas. – Tai valstybė šiuo atžvilgiu iš savo pusės bando pasirūpinti, tačiau, kaip ir minėjau, pats valstybės finansuojamų studijų kiekis yra pakankamas.“

Tačiau net ir galimybe nemokamai studijuoti jaunuoliai ne visuomet pasinaudoja. Pernai iš 16 tūkst. valstybės finansuojamų vietų neužpildytų liko daugiau nei 3 tūkst.

Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus teigimu, nemažai jaunuolių tiesiog neatitinka reikalavimų.

„Mes visi puikiai žinome, kad yra aukštųjų mokyklų, kurios metai iš metų nesilaiko šitų reikalavimų ir priima tikrai nemažai studentų, kurie jų neatitinka, jie toliau studijuoja su tais, kurie jau yra labiau pasiruošę, ta įvairovė didžiulė ir pasiekimų lygis nuo to nepadidėja“, – sako VU studijų prorektorius Valdas Jaskūnas.

Būsimieji studentai nerimauja, kad ir šiemet jų pasiekimai nepagerės – mokslai beveik metus vyksta per kompiuterio ekraną.

„Todėl tas pokytis yra reikalingas greitai, nes jeigu mes norime studijų kokybės, tai turi įvykti dabar, – mano švietimo viceministras G. Jakštas. – Žinoma, ta problematika dėl kovido ir mokinių pasiekimų žemesnių paliečia visus ir tam yra atskira priemonė netolygumams išlyginti. Sieksime, kad mokinių rezultatai nebūtų prastesni.“

Jei keisti normines studijų kainas Vyriausybė pritars, mokestis už mokslą keisis nuo rudens. Studijoms finansuoti papildomai per metus planuojama skirti po 10 milijonų eurų.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6
Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo; atnaujinta 15.58