Lietuvoje

2021.01.24 08:56

Tyrimas: kas dešimtas rūkantysis rūko nelegalias cigaretes – LSMU

BNS2021.01.24 08:56

Kas dešimtas rūkantis asmuo Lietuvoje rūko nelegalias cigaretes, kas ketvirtas teigia tame nematantis nieko blogo, rodo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų tyrimas.

Tyrėjai nustatė, kad 10,7 proc. iš viso Lietuvoje surūkytų cigarečių buvo nelegalios. Paskutinio įsigyto cigarečių pakelio apžiūros duomenimis, 9,7 proc. cigarečių pakelių buvo nelegalūs.

Anot LSMU pranešimo, nelegalius tabako gaminius nuolatos perka vyresni nei 45 metų gyventojai, o daugiausiai nelegalių cigarečių surūko vyresnio amžiaus vyrai, mažiau išsilavinę, gaunantys mažesnes pajamas, intensyviau rūkantys miestų ir kaimų gyventojai.

38,5 proc. apklaustų rūkančiųjų nelegalių tabako gaminių įsigijimą ir vartojimą vertino neigiamai, tačiau teigė suprantantys, kodėl žmonės taip elgiasi.

Tuščių cigarečių pakelių tyrimas parodė, kad net 31,5 proc. rastų pakelių buvo apskaityti ir skirti ne Lietuvos rinkai. Daugiausiai jų rasta Panevėžio ir Vilniaus apskrityse, mažiausiai – Tauragės, Telšių ir Klaipėdos apskrityse.

Didžioji dalis (81,8 proc.) pakelių priklausė Baltarusijos miesto Gardino tabako fabrike „Neman“ gaminamiems „Premier“, „Minsk“, „Fest“ ir NZ prekių ženklams.

LSMU pabrėžia, kad šis tyrimas yra pirmais Lietuvoje neapskaityto tabako gaminių vartojimo vertinimas, nefinansuotas tabako gamintojų. Tačiau, anot universiteto, neapskaitytų tabako gaminių dalis rinkoje gali būti įvertinta tik apytiksliai.

Tyrimas atliktas 2019-ųjų rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais, jo metu tyrėjai apklausė virš tūkstančio rūkančių asmenų. Apklausos metu respondentų buvo prašyta parodyti paskutinį įsigytą cigarečių pakelį ar bent jau jį apibūdint

Tuščių cigarečių pakelių tyrimo metu buvo ištirta beveik 6 tūkst. pakelių, kurie surinkti 30 Lietuvos miestų ir 35 miesteliuose.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6