Lietuvoje

2016.04.06 16:29

Valys Baltijos jūrą nuo pasaulinių karų sprogmenų

LRT.lt2016.04.06 16:29

Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje vyks pratybos, kuriose Baltijos jūros dugnas bus valomas nuo pasaulinių karų likusių jūrinių minų ir sprogstamųjų užtaisų.

Šiose pratybose dalyvaus 20 karinių laivų ir 9 narų-išminuotojų komandos. Taip pat atvyks ir kiti išminavimo specialistai.  

Klaipėdoje, Karinių jūrų pajėgų štabe, vyksta tarptautinių istorinių sprogmenų nukenksminimo operacijos „Open Spirit 2016“ (liet. „Atvira Dvasia 2016“) baigiamoji planavimo ir koordinavimo konferencija. Istorinių sprogmenų nukenksminimo operacija – pratybų „Open Spirit 2016“ aktyvioji dalis. Ji vyks gegužės 16–27 d. 

Didžiąją dalį atvykusių laivų ir narų-išminuotojų komandų ir jų įrangos visuomenė galės apžiūrėti gegužės 14 d. Klaipėdoje vyksiančios Kariuomenės ir visuomenės dienos metu.

Tarptautinės minų paieškos ir nukenksminimo operacijos „Open Spirit“ yra tęstinės  Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos ir Estijos) pastangos padedant tarptautiniams partneriams išvalyti Baltijos jūros dugną nuo I-II pasaulinių karų ir pokario laikotarpiu likusių  jūrinių minų ir kitų sprogstamųjų užtaisų. Kartu sumažinti jų keliamą riziką jūrinei laivybai, žvejybai ir kitai ekonominei veiklai. Šios operacijos Baltijos šalyse vykdomos kasmet, rotacijos principu.

Paskutinį kartą „Open Spirit“ tarptautinė išminavimo operacija Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje vyko 2013 m. rugpjūčio mėn. Tuomet dešimties šalių kariniai laivai ir narų komandos išžvalgė 64 jūrinių mylių (118.5 kvadratinių kilometrų) jūros plotą ir aptiko 10 jūrinių minų (iš jų 2 mokomosios), 14 minų inkarų, 1 raketą. Šios operacijos metu taip pat buvo aptiktos ir pažymėtos trijų nuskendusių laivų liekanos.

Skaičiuojama, kad I-II pasaulinio karo metais Lietuvos teritorinių vandenų ir išskirtinės ekonominės zonos vandenyse Baltijos jūroje buvo išdėstyta 15 jūrinių minų laukų su apytiksliu 1650 jūrinių minų skaičiumi. 

Konferencijoje, kuri vyksta balandžio 5–6 d. , dalyvauja daugiau nei 50 atstovų iš 14 NATO ir partnerių šalių. Jie derina paskutines pratybų organizavimo detales.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.