LRT FAKTAI
Socialiniuose tinkluose platinama žinutė

Lietuvoje

2021.01.25 20:56

LRT FAKTAI. Medikų vardu ir vėl skleidžiamas melas – esą Marijampolės medikai po vakcinos krito kaip lapai, ligoninėje sunki padėtis

Jurga Bakaitė, LRT.lt2021.01.25 20:56

Anoniminiai komentatoriai, skiepų priešininkai ir sąmokslo teorijų šalininkai jau sukūrė ne vieną melagieną, išplitusią kartu su Lietuvoje vykstančia skiepų kampanija.

Kelis kartus jau buvo paskelbtos melagienos apie neva mirusius medikus, o šįkart internete plintanti žinutė tvirtina, esą Marijampolės ligoninėje „iškrito krūva daktarų ir seselių“. Tai LRT.lt paneigė ligoninės atstovai – pasak jų, užregistruoti tik keli nusiskundimai dėl temperatūros bei rankos skausmo, tačiau tai yra normali reakcija.

Tvirtina turinti „žinių“

Feisbuke ir įvairiose koronaviruso grėsmę neigiančiose socialinių tinklų bendruomenėse platinama žinutė, neva Marijampolėje po antros vakcinos dozės kilo sąmyšis: personalui sutriko sveikata, nėra kas dirba.

„Turiu žinių iš Marijampolės, ligoninėje po antro skiepo iškrito krūva daktarų ir seselių, vienos ranka sutinus, kitos su temperatūrom ir t.t. Visi prigąsdinti, kad neišsiviešintų“, – skelbia komentaras, kurio autorė feisbuko profilyje nurodo gyvenanti Jungtinėje Karalystėje, dažnai dalijasi žinutėmis apie vakcinų žalą bei esą neteisėtas karantino priemones.

Ji taip pat tvirtina, kad dėl komplikacijų gydytojai nebegali dirbti, todėl jų vietoje esą verčiami dirbti kitų skyrių medikai.

Ligoninė: po antros vakcinos nepageidaujamų reakcijų registruota daugiau

Marijampolės ligoninės atstovai LRT.lt paneigė paskleistą žinutę ir neslėpė pykčio, kad skelbiama klaidinanti informacija. Ligoninėje dvi vakcinos dozes gavo beveik 70 procentų darbuotojų.

„Po pirmosios vakcinacijos Infekcijų kontrolės skyrius gavo 3 pranešimus apie nepageidaujamas reakcijas, po antrosios – 14“, – sakoma atsiųstame atsakyme. – Visos šios reakcijos buvo susijusios su karščiavimu, rankos skausmu, bendru negalavimu ir buvo trumpalaikės – praėjo po 1-2 dienų. <...> Vis tik vertinant šį skaičių su viso skiepijimo apimtimi, nepageidaujamos reakcijos sudarytų tik keletą procentų.“

Iš viso ligoninėje iki šiandien atlikti 845 skiepijimai.

Sergančių medikų mažėja

Ligoninės atstovai neatmetė galimybės, kad dėl pasireiškusio karščiavimo keli darbuotojai neatvyko į darbą, tačiau sakė, kad personalo nepritrūko, priešingai, nei tvirtinama socialiniuose tinkluose pasklidusiame komentare.

Be to, Marijampolėje pastarąjį mėnesį ryškiai sumažėjo COVID-19 sergančių ligoninės darbuotojų.

„Kaip ir visoje Lietuvoje į šiuos skyrius <...> darbui pasitelkiami ne tik Vidaus ligų, bet ir kitų specialybių gydytojai. Šis procesas vyksta nuo pandemijos pradžios ir dėl nepageidaujamų reakcijų į skiepus tikrai nėra padidėjęs darbuotojų poreikis. Priešingai, pastarąjį mėnesį ryškiai sumažėjo COVID-19 liga sergančių ar dėl kontaktų izoliuotis turinčių darbuotojų – nuo 54-50 nuolat sergančių darbuotojų šiuo metu turime tik 15-16“, – teigė ligoninės atstovai.

Jie taip pat paneigė, kad Marijampolės ligoninėje taikoma prievarta, medikai verčiami skiepytis.

„Jokios prievartos darbuotojams skiepytis nei iš ligoninės administracijos, nei iš Infekcijų kontrolės skyriaus pusės tikrai nėra ir nebuvo. Sumažėjęs darbuotojų sergamumas kalba pats už save ir pastebima tendencija, kad pradžioje abejoję darbuotojai vėliau persigalvoja ir skiepytis sutinka. Nesutikusiems nėra taikomi jokie apribojimai ir nesiaiškinamos jų nesutikimo priežastys. Abejojantiems stengiamės pateikti mokslo žiniomis grįstus argumentus, kurie gerokai skiriasi nuo sąmokslo teorijų socialinėje erdvėje“, – sakoma atsakyme.

Ligoininės direktorius: man liūdna, kad žmonės užsiima tokiomis demagogijomis

Marijampolės ligoninės direktorius Mantas Čėsna sakė, kad jį, pamačius kaltinimus ligoninei, apėmė pyktis.

„Skiepijimas vyksta labai tvarkingai, natūralu, kad vakcinos šalutinis poveikis yra. Atlikti 845 skiepijimai, gauta vieną kartą trys, kitą – keturiolika pranešimų. Tai toks juokingas procentas, kad nėra ką ir diskutuoti. O ir tie poveikiai paprasti, nematome tame baimės“, – LRT.lt sakė ligoninės direktorius.

Jis pridūrė, kad COVID-19 skyriuje tikrai dirba ir kitų skyrių personalas, tačiau taip vyksta visoje Lietuvoje.

„Nėra taip, kad paskiepijome ir neturime, kas dirba. Man liūdna, kad žmonės užsiima tokiomis demagogijomis, geriau patys ateitų savanoriauti ir padėti. Net pikta pasidarė, kai perskaičiau: ar Marijampolė skiepija kitokia vakcina, nei visas pasaulis?“, – piktinosi pašnekovas.

Marijampolės ligoninės direktoriaus teigimu, kol kas pašalinis COVID-19 vakcinos poveikis nesiskiria nuo kitų vakcinų: erkinio encefalito, meningokoko. Jis neneigė, kad atsisakiusių skiepytis darbuotojų yra, tačiau nedidelė dalis, ir jų perkalbėti nebuvo bandoma.

„Ir man pačiam ranką skaudėjo, bet tai natūralus procesas. Jei nepasireikštų tas poveikis, kiltų klausimas, ar tai veiksminga vakcina, nes turi būti organizmo reakcija. <...> Be jokios abejonės, yra medikų, kurie nesiskiepijo ta vakcina, mes ją gerbiame. Skiepijimas savanoriškas: ir aš nesmerkiu, nėra tikslo paveikti, kiekvienas mąstome [pats]. Aš, kaip medikas, sakau, kad visus virusus, pandemijas suvaldėme tik vakcinomis. Atsisisakiusių yra nedidelis procentas, visi sąmoningai žiūri ir supranta skiepo svarbumą“, – sakė M. Čėsna.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, registruojanti nepageidautino vakcinos poveikio atvejus pranešė, kad nuo vakcinacijos nuo COVID-19 pradžios gautos kelios dešimtys pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas, pavieniai žmonės pranešė apie kelias dienas besilaikiusią aukštą temperatūrą, pykinimą.

Kaip atsiranda netikros naujienos? LRT FAKTAI dekonstruoja klaidinančią informaciją ir aiškinasi, kodėl ji pasiekė jūsų ekranus. Pastebėjote melagingą žinutę? Rašykite: lrtfaktai@lrt.lt