Lietuvoje

2016.04.06 18:04

Per labdaros koncertą Vokietijoje žydų gelbėtojams surinkta per 125 tūkst. eurų

BNS, LRT.lt2016.04.06 18:04

Per Lietuvos žydų bendruomenės ir Maltos ordino surengtą koncertą Vokietijoje žydus gelbėjusiems Pasaulio tautų teisuoliams Lietuvoje surinkta daugiau kaip 125 tūkst. eurų paramos. Su išskirtinio dviejose valstybėse vykusio Lietuvos žydų gelbėtojų projekto iniciatoriais susitiko ir Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Projekto tikslas – padėti Lietuvoje gyvenantiems žmonėms, gelbėjusiems žydus per Antrąjį pasaulinį karą. Šią iniciatyvą globoja Lietuvos ir Vokietijos prezidentai Dalia Grybauskaitė ir Joachimas Gauckas.

„Pasaulio Teisuoliai net pačiomis tamsiausiomis mūsų istorijos valandomis liudijo žmogiškumą. Lietuva ir Vokietija drauge prisimena jų drąsą ir pasiaukojimą, visuomet būsime dėkingi už pasaulio teisuolių didvyriškumą ir kilnumą. Šis projektas sujungia žmones ir valstybes, tiesia tiltus tarp praeities ir ateities, neleidžia nugalėti abejingumui“, – sako prezidentė.

Projekto metu surinkta daugiau kaip 125 tūkst. eurų paramos, o simbolinį čekį trečiadienį per spaudos konferenciją Lietuvos žydų bendruomenės namuose Vilniuje teisuoliams įteikė Maltos ordino ambasadorius Lietuvoje baronas Christianas von Bechtolsheimas

„Pasaulio tautų teisuoliai yra tikrieji tų laikų herojai, jie rizikavo savo pačių ir savo artimųjų gyvybėmis, suteikdami prieglobstį žmonėms, kurie būtų nužudyti nacių. Jie padėjo jiems pasislėpti, pamaitino, suteikė pastogę, ir visa tai parodo tamsiausių Europos laikų žmogiškąjį veidą“, – sakė ambasadorius.

„Mums labai rūpėjo, kad mūsų gelbėtojų senatvė būtų bent kiek praskaidrinta ir aprūpinta. (...) Niekada nebūna per daug nei padėkos, nei materialinės padėkos. Tai, ką mes jaučiame savo gelbėtojams, norėjome kiek galėdami materializuoti. Mūsų gelbėtojai mums rūpi ne mažiau nei išsigelbėję žmonės“, – pabrėžė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Maltos ordino pagalbos tarnybos generalinis sekretorius Eitvydas Bingelis sakė, kad dalis lėšų bus skirta kortelėms, už kurias teisuoliai galės įsigyti nekompensuojamų vaistų ir medicinos prekių, o dalis liks fonde, kurio lėšos bus naudojamos atskirai pagal kiekvieno žmogaus poreikius.

„Tai gali būti nuo paprasčiausio malkų nupirkimo žiemos periodu iki sąskaitų padengimo už šildymą, iki buitinių prietaisų ir panašiai“, – teigė E. Bingelis.

Taip pat planuojama parengti Pasaulio tautų teisuolių Lietuvoje pristatymą.

„Bus rengiama Lietuvos didvyrių, teisuolių, kurie tuo sunkmečiu prisidėjo prie geresnio Lietuvos vardo, fotoparoda, Lietuvos teisuolių portretas“, – pasakojo Maltos ordino atstovas.

Pasak jo, per koncertą surinktomis lėšomis finansuojami projektai truks trejus metus.

Šiuo metu Lietuvoje yra likę gyvi 87 Pasaulio tautų teisuoliai, prieš trejus metus jų dar buvo per šimtą. Pasak Lietuvos žydų bendruomenės, dalis jų gyvena skurdžiai, yra kamuojami ligų.

Pasaulio tautų teisuolio titulą Izraelio valstybė suteikia žydus gelbėjusiems asmenims.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.