Naujienų srautas

Lietuvoje2016.04.06 17:33

Klimatologai ir etnologai nesutaria, kokia bus vasara

Nepanašu, kad artėjanti vasara bus labai šilta: Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus specialistas Justinas Kilpys prognozuoja vėsų birželį, o liaudies meteorologinėmis žiniomis su portalu LRT.lt pasidalinęs etnologas Libertas Klimka žada šiltą birželį, bet vėsius ir lietingus liepos bei rugpjūčio mėnesius.

„Birželis nėra labai geras mėnuo, nes būna daug kritulių, o temperatūra pastarąjį dešimtmetį birželį yra žemesnė, nei būdavo anksčiau“, – tikina klimatologas. Tuo metu etnologo Liberto Klimkos užrašai prognozuoja šiek tiek kitokią vasarą.

Klimatologas J. Kilpys sutinka, kad sezoninės prognozės nėra labai tikslios, ir nereikėtų pernelyg jomis tikėti, tačiau esą jau sudarytos tam tikros prognozės iki rugpjūčio mėnesio. „Pavasaris Lietuvoje kol kas yra šiltas. Balandis ir gegužė bus šilti mėnesiai. Šis mėnuo turėtų būti iki 2 laipsnių šiltesnis, nei vidutiniškai, o gegužė – apie 1 laipsnį šiltesnė. Pavasaris, panašu, bus tikrai šiltas“, – teigia J. Kilpys. 

Kol lietuviai pradėjo svarstyti, kurį mėnesį geriausia pasirinkti atostogoms, Klimatologijos skyriaus specialistas įspėja, kad vasara kol kas numatoma vidutiniška, ir esą nepanašu, kad ji bus labai šilta. „Remiantis statistika, birželis nėra labai geras mėnuo, nes būna daug kritulių, o ir temperatūra pastarąjį dešimtmetį birželį yra žemesnė nei būdavo anksčiau. Pastaraisiais metais birželis pasižymi ne itin gražiais ir gerais orais. Tuo metu gegužę būna tikrai gražių ir šiltų dienų.

Kiekvienas atostogas renkasi pagal tai, ką ruošiasi daryti ir kur vykti. Visi mėnesiai yra tinkami atostogoms, ir manau, Lietuvoje taip pat galima visais mėnesiais atostogauti“, – naujienų portalui LRT.lt kalbėjo J. Kilpys.

Anot klimatologo, liepa ir rugpjūtis Lietuvoje paprastai būna šiltesni nei birželis ar gegužė – taip esą bus ir šiemet. „Liepą ir rugpjūtį bus aukštesnė temperatūra nei birželį. Tačiau tikrai bus trumpų liūčių, kai dieną ar kelias dienas per trumpą laiką iškris daug kritulių. Lietuvoje tai yra įprasta, šiltuoju sezonu liūtys netrunka ilgai, tačiau dabar iškrenta šiek tiek daugiau kritulių nei anksčiau“, – tęsė J. Kilpys.

Etnologas L. Klimka, kuris renka liaudies meteorologines žinias, su portalo LRT.lt skaitytojais taip pat pasidalijo įžvalgomis, kokių orų galima tikėtis šią vasarą. Jos, beje, šiek tiek skiriasi nuo klimatologų prognozių. „Pavasaris bus gana šiltas ir šiek tiek išsitempęs, užsitęs. Liaudiški spėjimai rodo, kad birželis gali būti gražesnis ir šiltesnis. Tuo metu liepa ir rugpjūtis – vėsūs ir lietingi mėnesiai. Tačiau galime tikėtis gražesnio rudens“, – prognozavo L. Klimka.

Aktyviausiai rezervuojasi Latvijos pajūrio kurortuose

Balandžio mėnesį žmonės jau pradeda aktyviai planuoti atostogas ir ieškoti bei rezervuoti vietas poilsiui pajūryje, tikina skelbimų portalo PrieJūros.lt reklamos specialistė Vaida Jurkėnienė.

„Aktyviausiai paieška ir rezervacijos šiuo metu vyksta Latvijos pajūrio kurortuose, nes vėliau ten sudėtinga rasti laisvų vietų arba tenka mokėti didesnę kainą, tenkintis prastesnėmis sąlygomis“, – pažymi specialistė. Panaši situacija esanti ir Kuršių nerijos kurortuose, nes mažesnėse Kuršių nerijos vietovėse – Pervalkoje ir Preiloje – apgyvendinimo vietų pasirinkimas yra nedidelis: „Čia yra kelios poilsinės, kur vietos rezervuotos būna jau prieš metus ar net dvejus. Nidoje apgyvendinimo vietų pasirinkimas platesnis, tad rasti vietą poilsiui lengviau, tačiau ir nakvynės kainos – aukštesnės.“

Tuo metu Palangoje ir Šventojoje vietų rezervacijos dar tik įsibėgėja. „Čia laisvų vietų pasirinkimas šiemet didesnis dėl paskutiniu metu smarkiai didėjančios pasiūlos – statomų naujų poilsinių. Kaip ir pernai, Palangos nuomotojai tikisi, kad naujų poilsiautojų srautas užpildys vietas, kurios atsirado sumažėjus turistų iš Rusijos skaičiui“, – LRT.lt komentavo V. Jurkėnienė. Kaimo turizmo sodybose šiuo metu esą intensyviai rezervuojamos vietos vasaros savaitgaliams – šventėms, ypač vestuvėms.

„Dėl to norintys individualiai pailsėti sodybose prie ežerų ar upių gali tikėtis geresnių kainų užsakydami vietas savaitės dienomis – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio“, – patarė skelbimų portalo PrieJūros.lt reklamos specialistė.

Anot pašnekovės, dėl klimato kaitos vasara yra tarsi „pasislinkusi“ per vieną mėnesį. Pastaruosius penkerius metus birželis esą pastebimai vėsesnis, todėl daugelis linkę atostogauti liepą, rugpjūtį ar rugsėjį. „Pirmas rudens mėnuo būna vėsesnis, bet saulėtas. Dėl to atsirado tendencija atstogauti rugsėjį. Ypač tai pastebime Kuršių nerijoje – žmonės čia poilsiauja iki spalio“, – LRT.lt kalbėjo J. Jurkėnienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi