Lietuvoje

2021.01.24 17:09

Keliautojas Valujavičius – apie niuansus dėl Lietuvos rekordo plaukiant baidare ir artėjantį iššūkį Čilės ugnikalniuose

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.01.24 17:09

Antrą pagal ilgumą Europos upę baidare perplaukęs kaunietis Aurimas Valujavičius kelione siekė ir pagerinti Lietuvos rekordą – būti tautiečiu, kuris nuirklavo ilgiausią atstumą. Šią savaitę jis gavo žinią iš šalies rekordus fiksuojančios „Factum“ agentūros, agentūra pripažįsta kaunietį rekordininku, tačiau beveik perpus nubraukė nuplauktą atstumą. Su viltimi, kad duomenys bus patikslinti ir nurodytas visas atstumas, A. Valujavičius netrukus vėl iškeliaus – šįkart jis kops į keliolika ugnikalnių Pietų Amerikoje.

Neaišku, kodėl nubrauktas atstumas

Rekordų agentūros „Factum“ laiške teigiama, kad A. Valujavičius perplaukė 1649 kilometrus, nors, pasak paties keliautojo, jis nuplaukė 3068 km. A. Valujavičius portalui LRT.lt sakė, kad nežino, kodėl užfiksuotas ne visas atstumas.

„Nežinau, kaip galima 3 tūkst. kilometrų numažinti iki 1,6 tūkst. km. Kažkoks nesusipratimas įvyko. Buvau pateikęs visą filmuotą medžiagą, kaip yra reikalaujama. Kai fiksuoji Lietuvos rekordą, negali pateikti nuorodų į interneto svetaines, reikia pateikti iš dalies žalią medžiagą. Aš tą ir padariau. Pateikiau duomenis iš navigacijos, iš GPS. Po dviejų mėnesių gavau tokią žinutę. Nežinau, gal tiesiog žmogus susipainiojo, kažkaip kitaip skaičiavo“, – pasakojo keliautojas.

Jis prisipažino, kad jam ir pačiam buvo sunku suprasti, kurioje vietoje galėjo įsivelti klaida. A. Valujavičius minėjo, kad nusiuntė dar aiškesnę informaciją, tad tikisi, kad viskas bus gerai. Jis sakė, kad pradžioje agentūrai davė tuos pačius vaizdo įrašus, kuriais per kelionę dalijosi „Youtube“. Iš viso jis surinko 120 vaizdo įrašų. Pasak A. Valujavičiaus, juose viskas matosi: ir kilometrai, ir distancijos, ir miestai, ir koordinatės.

„Nuvežiau medžiagą į namus, dokumentus, kelionės žurnalus, straipsnius su nuorodomis į juos. Ir keliaudamas rinkau parašus iš skirtingų miestų, vietovių, kaupiau koordinates, kad aš toje vietoje tą minutę buvau“, – aiškino kaunietis.

Pasak jo, kai jis susisiekęs su laišką dėl rekordo atsiuntusiu žmogumi, šis iškart sakė, kad galėjo kažkur suklysti, ir paprašė patikslinti informaciją. A. Valujavičius dar pridėjo įrašus su Dunojaus ilgiu ir iki kiek nuirklavo skirtingas distancijas. Keliautojas minėjo, kad rekordą fiksuojantys žmonės turėtų kamantinėti dėl kiekvieno nuplaukto kilometro.

Iš viso surinko 120 vaizdo įrašų. Pasak A. Valujavičiaus, jose viskas matosi: ir kilometrai, ir distancijos, ir miestai, ir koordinatės.

„Jeigu aš esu rekordo gerintojas, aš surenku informaciją, o instancija turi pati žiūrėti ir tikslintis. O išeina atvirkščiai, kad turiu viską labai primityviai pateikti, bet truputį nublanksta tada tas pats rekordas. Iš tiesų, tada kiekvienas žmogus gali meluoti ir apgauti“, – teigė A. Valujavičius.

Atsisakytų rekordininko vardo, jeigu nebūtų tikslūs skaičiai

Pašnekovas teigė, kad jį jau būtų galima vadinti nauju Lietuvos rekordininku, kuris baidare perplaukė ilgiausią atstumą. Tačiau jis laukia, kada bus patikslinti skaičiai. A. Valujavičius teigė, kad priešingu atveju jis atsisakytų tokio vardo.

„Tai būtų klaidinga informacija ir nenorėčiau, kad ji būtų įrašyta į knygą ir skleidžiama, kad aš tiek nuirklavau, tai būtų melas. Arba tiksliai, arba nieko. Bet manau, kad viskas bus gerai“, – vylėsi pašnekovas.

Kiek laiko prireiks atstumui patikslinti – dar neaišku, bet keliautojas iš Kauno minėjo, kad su juo susisiekė trys kiti rekordininkai, jie tikino, kad procesas yra ilgas. Dabar dar jo galvoje sukasi mintys, ką parodyti iki 5 minučių trukmės vaizdo įraše, kuris būtų pateiktas šalia rekordo. Įraše greičiausiai atsidurs kelionės pradžia Vokietijoje, tai, pasak pašnekovo, buvo sunkiausia atkarpa, nes ten buvo mažai vandens.

„Įdėsiu visokių iškarpų – kriokliai, šliuzai, užtvankos, bet ką dar labiau išskirsiu, tai „Geležinius Vartus“ (tarpeklis, esantis Dunojaus upėje, Serbijos ir Rumunijos pasienyje – LRT.lt) ir deltą. Gal dar dalį su pasieniečiais, kelionės niuansus, gamtą, žmones. Reikės pamėginti kažką gražaus į penkias minutes sutalpinti“, – pasakojo A. Valujavičius.

Kitas iššūkis: ugnikalniai Čilėje

Tačiau netrukus, vasario viduryje, Skandinaviją dviračiu pervažiavęs ir Dunojų baidare perplaukęs A. Valujavičius keliaus į Čilę: žada kopti į 13 šios šalies ugnikalnių, tarp jų ir į aukščiausią pasaulyje – beveik 7 km aukščio – veikiantį vulkaną Ojos del Salado.

„Visas planas yra. Rėmėjai beveik visi pasitvirtinę, įranga surinkta. Dabar dar nedideli niuansai ir beliks tik klausimai dėl bilietų, draudimo ir transporto“, – minėjo keliautojas. Vienas iš rūpesčių yra būtent dėl draudimo, nes, pasak kauniečio, daug Lietuvos draudimo įmonių šiuo metu neteikia draudimo, kuris kompensuotų dėl koronaviruso atšauktų skrydžių bilietus.

O kodėl nutarta kopti į ugnikalnius Čilėje? A. Valujavičius minėjo, kad pirmiausia planavo tą daryti Indonezijoje, tačiau atsisakė minties, nes toje šalyje yra prastesnė situacija dėl koronaviruso pandemijos.

„Tada teko galvoti, kur dar galima rasti ugnikalnių. Ir ne vieną ar du, o tiesiog kad jų būtų daug. Ir tada akys krypo į Čilę, ji turi daug aktyvių ugnikalnių. Mane apskritai ugnikalniai žavėjo dėl to, kad tai yra nevaldoma gamtos jėga, jai žmogus visiškai nedaro įtakos. Tokia nesuvaldoma galybė traukia. Į kažkokius kalnus ar užgesusius ugnikalnius man jau nėra taip įdomu kopti, bet aktyvus ugnikalnis, kuris nuolat rūksta... Supranti, kad jis gyvas ir daug kas nuo tavęs net nepriklauso“, – pasakojo keliautojas.

A. Valujavičius keliaus į Čilę: žada kopti į 13 šios šalies ugnikalnių, tarp jų ir į aukščiausią pasaulyje – beveik 7 km aukščio – veikiantį vulkaną Ojos del Salado.

Trys mėnesiai ir apie 10 tūkst. eurų kaina

Čilėje jis ketina praleisti apie tris mėnesius. Pasak pašnekovo, dauguma ugnikalnių yra 3–4 km aukščio virš jūros lygio, tad per dieną galima įkopti į vieną ir nusileisti nuo jo. Kopimas į Ojos del Salado užtruktų apie 10–11 dienų.

„Kai kurie ugnikalniai daugiau laiko ir pasiruošimo pareikalaus, bet per tris mėnesius kaip ir spėsiu. Tarp ugnikalnių norėsiu daugiau krašto aplankyti, ledynai taip pat yra mano sąraše. Noriu auditorijai parodyti Pietų Amerikos ugnies ir žemės prieskonį“, – kelionės planus minėjo A. Valujavičius ir pridūrė, kad šioje kelionėje neplanuoja pasiekti kokio nors rekordo.

O kiek tokia kelionė kainuos? Pasak pašnekovo – apie 9–10 tūkst. eurų. Didžiąją dalį išlaidų sudaro transportas, nes išsinuomoti automobilį Čilėje nėra pigu. Kadangi iki kai kurių ugnikalnių teks keliauti ir prastais keliais arba išdžiūvusiomis upėmis, teks nuomotis visureigius, už juos per dieną gali tekti pakloti nuo 50 iki 110 eurų.

„Tai išdidino kaštus. Kadangi miegosiu palapinėje, miegmaišyje, paties būsto daug nesinuomosiu. Dar gali tekti ir gidą pasitelkti, jei kuris ugnikalnis bus pavojingas. Ir nenumatytos išlaidos, maistas, kuras“, – sakė A. Valujavičius.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
15

Lietuvoje

2021.03.09 07:42

Ekspertų išvados – daugiabutis Gabijos gatvėje saugus: pažeidimų nėra, atšokusios plytelės priklijuotos nekokybiškai

gyventojai į namus galės grįžti dar šiandien; atnaujinta 09.22
15