Lietuvoje

2021.01.21 22:28

Nausėda: realu iki vasaros nuo COVID-19 paskiepyti 70 proc. suaugusių žmonių

ragino imtis veiksmų dėl Navalno; atnaujinta 01.05
LRT.lt, BNS, LRT RADIJAS2021.01.21 22:28

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad iki vasaros nuo koronaviruso paskiepyti 70 proc. suaugusių asmenų Europos Sąjungoje (ES) yra ambicingas, bet pasiekiamas tikslas.

Tam reikia užtikrinti didesnius vakcinos gamybos pajėgumus ir paskirstymą, tinkamai pasirengti masiniam skiepijimui, pasirūpinti efektyvia komunikacija, tviteryje ketvirtadienio vakarą rašė G. Nausėda, dalyvaujantis nuotoliniame Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikime.

Pandemija – vienas pagrindinių klausimų šioje nuotolinėje EVT sesijoje. Šalių lyderiai aptarė ir koronaviruso mutacijas, skiepų sertifikavimą bei galimas griežtesnes priemones ligos plitimui suvaldyti.

„Europos Komisijos (EK) siūlymas paskiepyti 70 proc. suaugusių ES piliečių, taip suformuojant kolektyvinį imunitetą kiekvienoje iš šalių narių, yra ambicingas. Kad jis būtų pasiektas, svarbu užtikrinti dviejų pagrindinių prielaidų įgyvendinimą: vakcinų tiekimo spartinimą ir deramą pasirengimą masiniam skiepijimui nacionaliniu lygiu“, – teigė prezidentas.

EK pirmininkė Ursula von der Leyen sako, jog tai būtų precedento neturinti vakcinavimo programa.

„Sulaukėme paramos siūlymui iki vasaros ES paskiepyti 70 proc. suaugusiųjų. Jei pažiūrėtume į vakcinų pristatymo terminus – įmanoma suspėti. Tai reikalauja didžiulių pastangų, juk tokios masinės vakcinacijos žemyno mastu niekada nebuvo. Visi suprantame, kad turime suvienyti jėgas – mes galime ir esame pasiruošę tai padaryti“, – dėsto ji.

Prieš susitikimą G. Nausėda teigė, kad ES turėtų siekti iki vasaros paskiepyti kritinę masę visuomenės, taip suformuojant kolektyvinį imunitetą. Prezidentas taip pat sakė, kad su dabartiniais vakcinų pristatymo kiekiais būtų įmanoma paskiepyti mažiau nei trečdalį visuomenės, bet vilčių teikia tai, kad bus patvirtintos kitų gamintojų vakcinos.

Kaip teigiama pranešime, prezidentas akcentavo, kad būtina reikšmingai padidinti vakcinų tiekimo apimtis į visas ES šalis. Taip pat svarbu užtikrinti vakcinų tiekimo proceso skaidrumą ir atvirumą. Tai galima įgyvendinti sudarius ilgalaikius vakcinų paskirstymo grafikus, ES institucijoms aktyviai įsitraukiant į visą vakcinos gamybos, pirkimo, logistikos pajėgumų didinimo procesą.

Lietuvos vadovas pabrėžė pastangų palengvinti vakcinos prieinamumą ES kaimynystės valstybėms svarbą ir pasisakė už ES specialų vakcinacijos pagalbos kaimyninėms šalims mechanizmo sukūrimą.

ES iki šiol patvirtino dvi vakcinas nuo koronaviruso. Praėjusį mėnesį bendrijos gyventojai pradėti skiepyti „BionTech“ ir „Pfizer“ vakcina, o sausio pradžioje patvirtinta „Moderna“ bendrovės vakcina. Pranešus apie laikiną pirmosios vakcinos tiekimo sumažinimą, ji šiuo metu naudojama tik revakcinacijai.

Lietuva vakcinas nuo koronaviruso perka kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis iš šešių kompanijų – „Moderna, „AstraZeneca“, „Janssen Pharmaceutica NV“, „Sanofi ir GSK“, „BioNTech ir Pfizer“ bei „CureVac“.

Iš Didžiosios Britanijos, Pietų Afrikos ir Brazilijos plintančios viruso atmainos kelia nerimą ES institucijoms dėl jų didesnio užkrečiamumo, todėl Bendrijoje įvedami draudimai keliauti į šias šalis bei nustatomi apribojimai iš jų atvykstantiems keleiviams. Taip pat randasi raginimų uždaryti Bendrijos vidaus sienas. Tačiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel teigia, kad toks žingsnis būtų „paskutinė išeitis“.

Ragino imtis veiksmų dėl A. Navalno

Sesijoje prezidentas pasinaudojo proga ir kreipėsi į ES institucijų vadovus bei šalių narių lyderius, pasmerkdamas Rusijos valdžios veiksmus, suimant ir įkalinant opozicijos lyderį Aleksejų Navalną.

„Turime reaguoti aukščiausiu lygmeniu greitai ir ryžtingai. Rusijos Federacijos valdžios veiksmai neatitinka nei žmogaus teisių ir laisvių principų, nei demokratinių vertybių. Tokie veiksmai privalo sulaukti atsako. Pasiūliau pritaikyti ES visuotinį žmogaus teisių sankcijų režimą Rusijos valdžios atstovams, atsakingiems už neteisėtą A. Navalno įkalinimą“, – teigė prezidentas.

Europos Parlamentas (EP) taip pat reikalauja nedelsiant paleisti Rusijoje sulaikytą opozicionierių A. Navalną ir jo rėmėjus bei sugriežtinti sankcijas Maskvai.

Europarlamentarų priimtoje rezoliucijoje siūloma Bendrijos narėms kritiškai peržiūrėti santykius su Rusija, parengti naują santykių su šia šalimi strategiją ir sustabdyti „Nord Stream 2“ projekto įgyvendinimą.

Rusijos pareigūnai sekmadienį sulaikė A. Navalną, vos grįžusį į Maskvą iš Vokietijos, kur buvo gydomas nuo vasaros dėl apnuodijimo.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6
Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

ministerija iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo