Lietuvoje

2021.01.21 19:41

Ekspertai neatmeta – judėjimo ribojimai liks ir vasarį, jei nebus atsakingai laikomasi soc. burbulų taisyklės

Giedrius Vitkauskas, Jovita Gaižauskaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.21 19:41

Ekspertai neatmeta, kad judėjimo ribojimai šalyje liks ir vasarį. Jei susirgimų ir toliau mažės, Vyriausybė mėnesio pradžioje galbūt imsis svarstyti laisvinti judėjimą tarp žiedinių savivaldybių. Bus stebima, ar drausmingai sušvelninto karantino laikosi vieniši žmonės, kuriems leista bendrauti su vienu pasirinktu šeimos ūkiu. Policija sako, kiekvieno nesukontroliuos, todėl tikisi, kad gyventojai nepiktnaudžiaus suteiktomis galimybėmis.

Esant žvarbiam orui be pirštinių į lauką neišeisi. Tačiau klaipėdietis Pranciškus atvirauja – visą laiką būti su teisingai uždėta kauke yra per sunku. Bet kitų rekomendacijų Pranciškus sako laikosi.

„Uždraudė vaikai, kad nevažiuočiau transportu, neičiau į parduotuves, nesibūriuočiau., vaikščiočiau vienas“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja jis.

Žinios. Ekspertai: judėjimo ribojimai šalyje gali likti ir vasarį

Dėl įvesto karantino ribojimų ištverti vienatvę vis sunkiau, tačiau Pranciškus sako, kad dar pasvarstys, ar susikurti Vyriausybės leistą socialinį burbulą, kai vieni žmonės gali bendrauti su vienu šeimos ūkiu, pavyzdžiui, vaiko šeima.

Pagal Vyriausybės nutarimą, nesvarbu, kokio amžiaus, bendrauti vienišas žmogus galės tik su vienu pasirinktu namų ūkiu ir tik jei esantys burbule neturi kitų artimų kontaktų, pavyzdžiui, darbe.

„Jie tiesiog mes įsipareigoję, kad neturės jokių kitų kontaktų už to burbulo ribų ir jie bendraus tarpusavyje. Tokia galimybė atsiranda vienišam žmogui, kuris yra vienas ar su mažamečiais vaikais susitikti, bendrauti ir galbūt net vienas kitam padėti“, – pasakoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius dr. Mindaugas Stankūnas.

Lankyti vienišą žmogų leidžiama ir kitame mieste, vadinasi, esantiems socialiniame burbule negalioja daugiau kaip prieš mėnesį įvestas draudimas keliauti tarp savivaldybių.

„Matome riziką, kad žmonės gali piktnaudžiauti, gali sakyti, kad jie sudarė burbulą, pavyzdžiui, su Palangoje gyvenančia teta, kuri yra visiškai viena ir mes pas ją važiuojame. Bet aš manau, kad tokių žmonių, kurie piktnaudžiaus, yra tikrai nedaug. Manau, kad tos tarnybos, kurios tikrins, kaip yra laikomasi tų visų nutarimų, tvarkų, jos tikrai turės instrumentus, kaip šį dalyką reguliuoti ir patikrinti“, – mano M. Stankūnas.

Policija pripažįsta, tai apsunkins judėjimo kontrolę, todėl mobiliuose postuose kiekvieno automobilio greičiausiai nestabdys. Tačiau pasirinktam vairuotojui teks nurodyti, pas ką vysktama, bus patikrinta, ar žmogus, pas kurį važiuojama, tikrai gyvena vienas.

„Kada jau labai kils rimtų įtarimų, (...) pareigūnai gali palydėti tą žmogų pas tariamai jo vienišą giminaitį ar bičiulį. Ir patikrinti, ar tikrai jis yra vienišas, ar tikrai tas tikslas yra važiuoti“, – pasakoja Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje kone 40 proc. namų ūkių sudaro vienas žmogus. Ekspertai sako, nors ir menkas, atlaisvinimas kelia papildomas rizikas dėl koronaviruso plitimo.

„Šitie burbulai daugiau atsiranda iš tokio psichologinio poreikio bendrauti, bet ne iš epidemiologinės realybes, nes ji vis dar sudėtinga“, – įspėja LSMU profesorius.

Ekspertai neatmeta, kad judėjimo ribojimai šalyje liks ir vasarį. Jei susirgimų mažės, Vyriausybė mėnesio pradžioje svarstys, ar atlaisvinti judėjimą tarp žiedinių savivaldybių.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6
Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

atnaujinta 15.58; iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo