Naujienų srautas

Lietuvoje2016.04.05 15:31

Lietuviškai kalbantis pabėgėlis Basiras tikisi, kad Lietuva priglaus ir jo šeimą

Šią savaitę į Vilnių turėtų atskristi afganistanietis Basiras Usofi, kuris prieš kelerius metus talkino Lietuvos kariams Goro provincijos atkūrimo grupėje. Jis tikisi, kad greitai galės atsivežti ir savo šeimą, kuri liko Afganistane. Basiras 15minpasakojo, kad keliauti į Lietuvą ryžosi gavęs Talibano grasinimų.

„Pirmadienį gavau Lietuvos vizą. Dabar laukiu lėktuvo bilietų“, – 15minpasakojo afganistanietis Basiras, kuris jau mėnesį gyvena pabėgėlių stovykloje Graikijos ir Makedonijos pasienyje.

Jis puikiai kalba lietuviškai. Gerokai taisyklingiau, nei gali atrodyti peržiūrėjus praėjusią savaitę paviešintą vaizdo įrašą.

Ketvirtadienį socialinius tinklus apskriejo JAV žurnalisto Josho Friedmano filmukas, kuriame Basiras prašo Lietuvos ir prezidentės Dalios Grybauskaitės pagalbos.

„Aš bendrauju su Lietuvos ambasada Graikijoje. Jie man paskambina ir pasako, kas bus toliau. Vakar skambino, sakė, kad ryt-poryt bus lėktuvo bilietai ir aš galėsiu išskristi“, – pasakojo Basiras.

Jis sakė, kad į Lietuvą turėtų išskristi trečiadienio arba ketvirtadienio rytą.

Tai priklauso nuo ambasados darbuotojų, nes pats afganistanietis neturi pinigų lėktuvo bilietams.

Šeima liko Afganistane

Basiras teigė, kad tiksliai nežino, kas nutiks atvykus į Lietuvą.

„Aš nežinau, matysime. Man sakė, kad aš skrisiu į Lietuvą ir ten pasikalbėsiu su žmonėmis, – 15min sakė pabėgėlis. – Aš norėčiau pasimokyti lietuvių kalbą ir tada dirbti. O paskui gal parduotuvę atidaryti, bet aš nežinau.“

Lietuvos vidaus reikalų ministerija informavo 15min, kad Basiras turės pateikti prašymą dėl prieglobsčio suteikimo: „Prašymas bus nagrinėjamas bendra tvarka ir bus sprendžiama dėl leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo“.

Pabėgėlio šeima – žmona ir mažametė dukra – liko gyventi Afganistane.

Basiras sakė, kad ten esą turi mažą parduotuvę, kuria šiuo metu rūpinasi brolis, tačiau tikisi, kad galės verslą parduoti ir savo šeimą atsivežti į Lietuvą.

„Aš prašysiu, kad Lietuva mums padėtų“, – kalbėjo pabėgėlis.

Basiras tikino, kad iš savo tėvynės pabėgo gavęs Talibano grasinantį laišką. Esą jo šeimai buvo grasinama todėl, kad afganistanietis dirbo Lietuvos kariuomenės bazėje Goro provincijoje.

„Talibanas sakė, kad mano pinigai iš lietuvių ir amerikonų, todėl mane reikia nužudyti“, – pasakojo Basiras.

Gavęs talibų laišką, vyras leidosi su migrantų srautu į Europą, tikėdamasis taip pasiekti Lietuvą ir gauti politinį prieglobstį.

„Aš važiavau į Iraną. Buvau ten kelias savaites. Tada keliavau į Graikiją“, – pasakojo Basiras.

Pabėgėlių stovykloje Graikijos ir Makedonijos pasienyje jis gyvena jau apie mėnesį.

Dirbo valytoju, vėliau – vertėju

Afganistanietis Basiras prie lietuvių prisijungė 2005 metais. Tada Lietuvos kariuomenė pradėjo kurti bazę Goro provincijoje ir ieškojo vietos gyventojų, kurie galėtų atlikti įvairius darbus.

Vyrukas įsidarbino valytoju, vėliau atliko kitus pagalbinius darbus.

Daugiausia jis talkindavo logistams.

Po kelerių metų afganistanietis pramoko lietuvių kalbą ir kurį laiką dirbo vertėju. Jis padėjo Lietuvos kariams, kurie bendraudavo su vietiniais gyventojais.

„Jis buvo mūsų ryšys su vietiniais. Nuo to, kaip jis elgėsi, priklausė jų požiūris į mus ir tikrai jų požiūris į mus buvo geras“, – pasakojo Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo, Civilių ir karių bendradarbiavimo valdybos atstovas Eugenijus Vaicekauskas.

Basiras buvo išmokęs lietuvių liaudies dainą „Atskrend sakalėlis“, o taip pat grupės Mango dainą „Raskila“.

Jis gerai kalba angliškai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi