Lietuvoje

2021.01.21 10:16

Parlamentarui Guogai neatvykus į VRK, komisija nepanaikino jo mandato

etikos sargai neatmeta ir apkaltos galimybės; atnaujinta 10.59
Gytis Pankūnas, LRT.lt, Gailė Jaruševičiūtė, ELTA2021.01.21 10:16

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį nutarė netenkinti Seimo nario Antano Guogos prašymo panaikinti jo mandatą, nes šis fiziškai neatvyko į komisijos posėdį ir nepatvirtino norintis atsistatydinti iš Seimo.

Tokį sprendimą VRK priėmė bendru sutarimu.

LRT.lt primena, kad su Darbo partija į Seimą išrinktas ir „darbiečių“ frakcijoje parlamente dirbantis A. Guoga apie pasitraukimą iš Seimo pranešė sausio viduryje po jo ir Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho konflikto. A. Guoga piktinosi „darbiečių“ pirmininko iniciatyva platinti neva nuo COVID-19 gydantį vandenį, ragino jį atsistatydinti iš partijos vadovo pareigų. Galiausiai pats A. Guoga pranešė pasitraukiantis iš Seimo, nes esą negali įgyvendinti rinkėjams duotų pažadų su Darbo partija. A. Guogos vietą Seime turėtų užimti pirmas po brūkšnio kandidatų sąraše likęs Artūras Skardžius.

VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė komisijos posėdyje teigė, kad A. Guoga apie sprendimą atsistatydinti iš Seimo VRK elektroniniu laišku informavo sausio 12 d. Laiške, pasak VRK vadovės, politikas prašė sausio 14 d. sušaukti komisijos posėdį, kuriame būtų panaikintas jo mandatas, posėdį rengti nuotoliniu būdu. Vis dėlto, pasak L. Matjošaitytės, įstatymai numato, kad parlamentaras turi pats, fiziškai būdamas posėdyje perskaityti pareiškimą apie atsistatydinimą. Taip pat, anot jos, numatyta, kad VRK, gavusi prašymą nutraukti Seimo nario įgaliojimus, sprendimą turi priimti per 15 dienų.

A. Guoga, pasak VRK pirmininkės, komisiją vėliau informavo, kad fiziškai posėdyje galėtų dalyvauti nebent nuo kovo 9 d.

Kaip skelbė BNS, A. Guoga yra informavęs Seimo valdybą, kad nuo trečiadienio išvyksta į užsienį.

„Turime pareiškimą (apie atsistatydinimą iš Seimo – LRT.lt), bet neturime pareiškimo pagarsinimo“, – situaciją apibūdino L. Matjošaitytė.

VRK narė Aistė Žilinskienė teigė, kad šiuo atveju galimas tik vienas sprendimas – netekinti A. Guogos prašymo atsisakyti Seimo nario mandato.

„Sprendimas galimas tik vienas – tiesiog netenkinti jo prašymo naikinti jo mandatą ir laukti, kada ponas A. Guogos apsispręs, kad jis jau gali atvykti į komisijos posėdį ir parašys naują pareiškimą pagal savo asmeninius planus“, – kalbėjo A. Žilinskienė.

„Suprantu ir A. Guogos prašymą dalyvauti (VRK posėdyje – LRT.lt) nuotoliniu būdu, nes dabar daug ką mes esame įpratę daryti per nuotolį, bet yra klausimų grupė, kuri yra nesprendžiama per nuotolį, kaip priesaikos davimas, mandato atsisakymas, slaptas balsavimas Seime. Yra klausimai, kurie aiškiai reglamentuoti tiek įstatymuose, tiek priimta juos spręsti gyvai“, – A. Žilinskienės nuomonei pritarė kita VRK narė Gitana Matiekuvienė.

EPK žada aiškintis Guogos grįžimo į verslą aplinkybes: neatmetama apkaltos galimybė

Seimo Etikos ir procedūrų komisija ketina aiškintis dėl A. Guogos grįžimo vadovauti įmonei „Cypherpunk Holdings“ aplinkybių. Komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė pabrėžia, kad situaciją, kai politikas, dar būdamas parlamento nariu, grįžta į verslą, svarbu išsiaiškinti, kad ateityje tokios situacijos nepasikartotų.

Savo ruožtu Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen akcentuoja, kad A. Guoga turėtų išsklaidyti kilusias abejones, nes kitu atveju parlamentarai turėtų pagrindą pradėti apkaltos procdūrą.

„Kadangi kitą trečiadienį yra organizuojamas posėdis ir mums, Etikos ir procedūrų komisijai, šį klausimą tikrai reikia įsitraukti (į darbotvarkę – ELTA) ir aptarti dėl pasirodžiusios viešumoje žinios, kad jis grįžo dirbti, nes tai yra tik parašyti faktai ir jie nėra patvirtinti, todėl mes turėtume pradėti tyrimą ir išsiaiškinti, kaip yra iš tikrųjų“, – Eltai teigė A. Norkienė.

„Taip pat manau, kad VRK kažkokį sprendimą priims, nes Seimo narys kaip ir parašė, kad atsisako mandato, bet tai yra speciali procedūra, kaip jis tai turi padaryti, nes yra numatyta, kad turi atvykti į posėdį ir t. t.“, – pridūrė ji.

Todėl A. Norkienė teigia, kad Etikos ir procedūrų komisija dėl A. Guogos grįžimo vadovauti įmonei „Cypherpunk Holdings“ aplinkybių bandys aiškintis.

„Manau, kad mūsų komisija bandys tuos faktus sudėti ir tada žiūrėsime pagal straipsnius, ką rasime, nes Etikos komisija viešoje erdvėje pasirodžiusius tokius faktus tikrina ir tada jau daro išvadas, rekomendacijas Seimo nariams“, – sakė ji.

Komisijos pirmininkė taip pat atkreipė dėmesį, kad Etikos ir procedūrų komisija turi teisę inicijuoti ir apkaltos procesą.

„Mes, kaip Etikos ir procedūrų komisija, jeigu matome, kad yra nesuderinamos pareigos ir dėl to gali grėsti apkalta, galime inicijuoti šį procesą“, – sakė ji.

Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkės teigimu, net, jei A. Guogai iki artimiausio komisijos posėdžio pavyks atsisakyti Seimo nario mandato, situaciją A. Norkienės vadovaujama komisija vis tiek sieks išnagrinėti.

„Aš bent jau siūlyčiau komisijai šį klausimą vis tiek nagrinėti kaip rekomendaciją kitiems Seimo nariams, kad turėtume išaiškinimą, kad nebūtų ateityje tokių precedentų“, – akcentavo A. Norkienė.

Savo ruožtu teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras taip pat sutiko su nuomone, kad atsižvelgiant į tai, jog A. Guogos Seimo nario mandato klausimas gali būti nukeltas, apkaltos klausimas vėl aktualizuojasi.

„Manau, kad prie šio klausimo reikėtų grįžti, nes jeigu paaiškėja informacija, kad jis vilkina laiką, kreipiasi į VRK, bet pats neatvyksta, tai yra nauja informacija ir reiktų svarstyti. Apkalta irgi yra toks dalykas – bet kurioje stadijoje, jeigu jis pareiškia, kad atsistatydina, apkalta yra nutraukiama. Tai kiek tas procesas būtų prasmingas, čia irgi klausimas“, – sakė jis.

Seimo pirmininkė: Guoga turėtų išsklaidyti abejones, kitu atveju parlamentarai turi pagrindo kelti apkaltos klausimą

Seimo pirmininkė V. Čmilytė Nielsen pabrėžia, kad A. Guoga pats turėtų išsklaidyti kilusias abejones dėl galimo Seimo nario priesaikos sulaužymo. Parlamento vadovės nuomone, kitu atveju Seimo nariai turėtų pagrindo inicijuoti Seimo statute numatytą apkaltos procesą.

„Seimo pirmininkės nuomone, kiekvienas Seimo narys, susidūręs su viešų ir privačių interesų derinimo arba Seimo nario priesaikos sulaužymo klausimais, turėtų prisiimti atsakomybę išsklaidyti kylančias abejones ir, jeigu reiktų, pateikti įrodymus, kurie paneigtų kylančius įtarimus. Antano Guogos atveju Seimo pirmininkė ragintų Seimo narį kuo greičiau išsklaidyti kylančias abejones dėl galimai nesuderinamų pareigų įmonėje „Cypherpunk Holdings“ ir Seime“, – Eltai atsiųstame komentare teigia Seimo pirmininkės patarėjas Paulius Žeimys.

„Jos nuomone, tokie interesų neaiškumai ir išsisukinėjimai nuo klausimų atrodo neatsakingai ir meta šešėlį ant viso Seimo. Ji neatmeta galimybės, kad kitu atveju Seimo nariai gali pradėti kelti pagrįstus klausimus dėl Seimo nario priesaikos sulaužymo, kurie visiškai pateisintų Seimo statute numatytus apkaltos proceso pradžios veiksmus“, – pažymima komentare.

Kaip skelbė žiniasklaida, A. Guoga, vis dar būdamas Seimo nariu, grįžo vadovauti įmonei „Cypherpunk Holdings“. Apie tai įmonė paskelbė oficialiame savo pranešime.

Guoga: gausiu atlygį, kai būsiu oficialiai atleistas iš Seimo

A. Guoga ketvirtadienį feisbuke rašė gaunantis daug pasiūlymų darbuotis iš įvairių įmonių, kuriose yra investavęs, tačiau atlygį iš jų teigė gausiąs tik tada, kai oficialiai bus atleistas iš Seimo.

„Gaunu labai daug pasiūlymų iš įvairių savo įmonių, kur esu investavęs. Visur neatsisakau padėti. Bet pradėsiu darbą ir gausiu atlygį įvairiuose projektuose tik po to, kai būsiu oficialiai atleistas iš Seimo nario pareigų“, – rašė A. Guoga.

„Tai visi, kam įdomu, gali būti ramūs. Jokių sąmokslų ar intrigų nebuvo ir nebus. Visose pareigose, kur esu sutikęs būti anksčiau, esu be jokių išimčių suspendavęs visus įgaliojimus. Jokių aktyvių pozicijų neturiu. Atlygio negaunu ir negavau nuo pirmos iki paskutinės dienos, kol esu Seimo narys”, – pridūrė politikas.

Jis teigė pasiruošęs pateikti visus įrodymus, kad negavo jokio kito atlyginimo, išskyrus Seimo nario.

„Tai neieškokime juodos katės juodame kambaryje, ypatingai, jeigu jos ten iš viso nėra”, – ragino A. Guoga.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6
Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

ministerija iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo