Lietuvoje

2021.01.21 08:39

Prezidentūra įvardijo siekiamą vakcinavimo tempą: iki kovo – bent po 10 tūkst. gyventojų per dieną, nuo balandžio – 34 tūkst.

Antros bangos pikas praėjo, bet ribojimus švelninti siūlo labai palengva
Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.01.21 08:39

Iki šiol didžiausias per dieną atliktų skiepų nuo COVID-19 skaičius Lietuvoje šiek tiek viršijo 7 tūkst., dabartiniai vakcinavimo tempai leido paskiepyti 2 proc. gyventojų. Tikintis iki vasaros vidurio pasiekti kolektyvinį imunitetą, nuo kovo mėnesio kasdien skiepyti reikėtų bent po 10 tūkst., o nuo balandžio – vidutiniškai 34 tūkst. gyventojų.

Apie šiuos skiepijimo planus ketvirtadienį LRT RADIJUI sakė prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta. Pasak jo, šiuo metu vakcinų tiekimas iš gamintojų netenkina, tačiau esama ženklų, jog situacija gerės.

„Matome žinias, kad tiekimai spartės – vasarį, kovą ir ateinančius mėnesius vakcinų bus gaunama daugiau. Ir labai svarbus dalykas tas, kad ES yra sutarusi su šešiais gamintojais įsigyti vakcinas, kai jos bus patikrintos ir patvirtinta, kad jos yra saugios. Šiuo metu tiekimas vyksta iš dviejų gamintojų, šio mėnesio pabaigoje yra numatytas Europos vaistų agentūros sprendimas dėl trečiosios vakcinos, „Astra Zeneca“. Jeigu sprendimas bus teigiamas, tiekimo situacija gali labai ryškiai pagerėti per artimiausius mėnesius, yra ir ketvirtoji vakcina eilėje – „Johnson & Johnson“, – laidai „Ryto garsai“ sakė prezidentūros Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas.

Dabartinis skiepijimo procesas Lietuvoje, pasak patarėjo, vyksta geru tempu. Iki šiol daugiausiai per dieną buvo paskiepyta kiek daugiau negu 7 tūkst. gyventojų, o iš viso vakcinuota apie 2 proc. šalies gyventojų. S. Krėpšta įvardijo, kokiu mastu tikimasi šiuos skaičius didinti.

„Be jokios abejonės, jeigu kalbame apie visuomeninio imuniteto ribą, reikalinga paskiepyti apie 70 proc. gyventojų, siekiant padaryti tai iki vasaros vidurio, esame paskaičiavę, iki kovo mėnesio vakcinavimo tempai turėtų pasiekti bent 10 tūkstančių asmenų kiekvieną dieną, įskaitant savaitgalius ir švenčių dienas. O nuo balandžio tempai turėtų ryškiai paspartėti ir siekti 34 tūkstančius kiekvieną dieną“, – sakė patarėjas.

Vienas sėkmingų vakcinacijos proceso pavyzdžiu – Izraelis. Jo pavyzdžiu ketinama steigti skiepijimo centrus, kurių Lietuvoje, anot S. Krėpštos, reikėtų apie 60-70.

„Visoje šalyje išdėstyti centrai, panašūs kaip mes turime pavyzdį Kauno centriniame pašte – patogioje vietoje, didelėse erdvėse užtikrinamas prieinamumas prie skiepų ir tose vietose kaip tam tikrame „konvejeryje“ galima paskiepyti nemažai žmonių kiekvieną dieną. Sveikatos apsaugos ministerija patikino, kad taip pat planuoja steigti tokius vakcinavimo centrus, jų reikėtų 60-70, tokiu atveju tas 34 tūkst. skiepų per dieną skaičius, išdalinus per 70 vakcinavimo centrų, nebeatrodo toks didelis ir tikrai įveikiamas mūsų sistemai“, – LRT RADIJUI sakė S. Krėpšta.

Europos Vadovų Tarybos posėdyje, kuriame ketvirtadienio vakarą dalyvaus prezidentas Gitanas Nausėda, ketinama aptarti ir ES šalims bendrą vakcinos sertifikatą, kuris imunitetą įgijusiems gyventojams galėtų palengvinti keliones. Pasak S. Krėpštos, jeigu šalims narėms pavyktų sutarti, įgyvendinti tai pavyktų per artimiausuis mėnesius.

S. Krėpštos teigimu, antrosios koronaviruso bangos pikas praėjo, tačiau karantino ribojimus švelninti reikia labai palengva.

„Tikrai galima tvirčiau sakyti, kad tas antros bandos pikas yra praėjęs, situacija gerėjanti, bet jei mes žiūrėtume, kiek žmonių serga šiuo metu, ta situacija nėra tokia, kokia buvo rugsėjo ar rugpjūčio mėnesį, (...) reikia labai atidžiai vertinti apribojimų švelninimą, tą daryti labai palengva, nes tikrai nesinori matyti blogėjančios situacijos, o tokių pavyzdžių matėme ne vieną“, – sakė S. Krėpšta.

„Jau matėme prieš keletą savaičių pirmuosius ženklus, kad tas didžiausias pandemijos pikas, kai mes mėme daugiausiai užsikrėtimų, buvo metų sandūroje, ir kiekvieną sausio savaitę mes turime atvejų mažėjimą. Iš esmės turime keturias savaites, kai atvejų skaičius mažėja, palyginti su praėjusia savaite, ir, panašu, ši savaitė kol kas tų gerų tendencijų nekeičia“, – pridūrė patarėjas.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6
Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

atnaujinta 15.58; iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo