Lietuvoje

2021.01.21 06:52

Paskutiniai Seimo pirmininko Pranckiečio sprendimai: leidimai dirbti su slapta informacija – ne visiems

Liepa Želnienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.01.21 06:52

Liberalas Viktoras Pranckietis paskutinėmis dienomis, kai dar ėjo Seimo pirmininko pareigas, panaikino būtinybę visų Seimo komitetų ir komisijų vadovams turėti leidimus dirbti su slapta informacija. Tokį sprendimą V. Pranckietis priėmė nesitaręs su Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu. Praėjusioje kadencijoje būtent leidimų dirbti su slapta informacija prašymai atvedė į du skandalus dėl galimai nederamų Mindaugo Basčio ir Irinos Rozovos ryšių su Rusijos slaptosiomis tarnybomis.

Iki 2017-ųjų leidimus dirbti su slapta informacija privalėjo gauti tik Seimo vadovybė, visi Nacionalinio saugumo ir gynybos, Užsienio reikalų ir Europos reikalų komitetų nariai.

Tačiau praėjusioje Seimo kadencijoje Kultūros komitetui vadovavęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis taip pat panoro tokio leidimo. Ir gavo, nes Seimo pirmininko pareigas vos pradėjęs eiti Viktoras Pranckietis pasinaudojo savo teise ir pakeitė tvarką taip, kad leidimai būtų būtini visų Seimo komitetų vadovams.

Dabar LRT RADIJAS išsiaiškino, kad Viktoras Pranckietis paskutines dienas eidamas Seimo pirmininko pareigas – konkrečiai, pernai lapkričio 3 dieną – persigalvojo ir tvarką vėl pakeitė.

Seimo kanceliarijos teigimu, leidimus dirbti su įslaptinta informacija dabar vėl turi gauti ne visų komitetų ir komisijų pirmininkai.

Žino ne visi pirmininkai

Tiesa, kai kurie Seimo komitetų vadovai apie šiuos pakeitimus nė nežino.

„Ne, apie tokią tvarką nežinojau. Arba praleidau. Praėjusią kadenciją buvo nuspręsta, kad visi komitetų pirmininkai ir jų pavaduotojai turi turėti tokį leidimą. Be to, aš buvau dvi kadencijas pavaduojantis Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys, tai man tas klausimas niekada nebuvo aktualus, nes visada turėjau leidimą dirbti su slapta informacija“, – LRT RADIJUI sakė Kultūros komiteto pirmininkas konservatorius Vytautas Juozapaitis.

Apie pakeistą sąrašą nežinojo ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, opozicijos atstovas Vytautas Bakas.

Jis laikosi nuomonės, kad leidimus dirbti su slapta informacija turėtų turėti visų Seimo komitetų pirmininkai, o bet kokie tvarkų pakeitimai turėtų būti daromi tik viešai.

„Netikėtas sprendimas. Pirmiausia, reiktų pasakyti, kad Seimo nariui keliamų pareigų reikalavimus turi žinoti visuomenė. Tai susiję su Seimo darbo skaidrumu, su atskaitomybe visuomenei. Jeigu Seimo narys užima svarbias pareigas – komiteto ar komisijos pirmininko, tai reikalavimai, kurie jam keliami, turi būti vieši. Ir jų pakeitimai turėtų būti vieši ir argumentuoti – kodėl tai daroma“, – sakė V. Bakas.

„Aš tikrai nesu girdėjęs, prisipažinsiu, kad visi komitetų vadovai dabar, kaip jūs sakote, neturi turėti tokios teisės. Jei tai tiesa, tai tiesiog sunkiai suvokiama“, – pridūrė V. Bakas.

Su NSGK nesitarė

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas pripažino, kad ir jį V. Pranckiečio sprendimas nustebino.

„2020-ųjų metų sprendimas man buvo netikėtas. Aišku, Seimo pirmininkas neturi derinti, bet galėjo paderinti, sakyčiau taip. Manyčiau, kad ne pati geriausia praktika buvo, bet jo tokia teisė. Jis nieko nepažeidė, tiesiog galėjo pasiderinti, bet to nepadarė“, – sakė L. Kasčiūnas.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko teigimu, leidimo dirbti su slapta informacija prašymai praėjusioje kadencijoje veikė ir kaip Seimo nario patikimumo testai. Todėl L. Kasčiūnas žadėjo artimiausiu metu pokyčius aptarti su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte – Nielsen.

„Jeigu nebūtų ponios Rozovos patikros, mes nebūtume sužinoję daug įdomių detalių iš jos politinio gyvenimo. Ir ne tik politinio. Natūralu, kad mes tada kalbėjome ir apie apkaltos procesą. Dėl to dabar tas sprendimas, priimtas dar buvusio Seimo pirmininko, vertas apmąstymų ir aš planuoju apie tai pasikalbėti su Seimo pirmininke, kaip ji vertina, ar tas status quo tenkina, ar vis dėlto mes dar turėtume pasvarstyti išplečiant (asmenų, kuriems leidimas būtinas, sąrašą – LRT.lt), bet išplečiant sveiko proto rėmuose“, – LRT RADIJUI sakė L. Kasčiūnas.

Nei Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, nei buvęs Seimo pirmininkas V. Pranckietis pakeisto sąrašo LRT RADIJUI kol kas nekomentuoja. Esą bet kokiais paaiškinimais būtų atskleista riboto naudojimo informacija.

Praėjusioje kadencijoje leidimus dirbti su įslaptinta informacija iš viso turėjo 99 Seimo nariai.

Būtent dėl leidimų dirbti su slapta informacija praėjusioje Seimo kadencijoje kilo du skandalai, kai Seimo nariai Mi. Bastys ir I. Rozova tokių leidimų negavo. M. Bastys dėl melo Valstybės saugumo departamentui sulaukė apkaltos ir atsisakė Seimo nario mandato.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6
Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

ministerija iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo