Lietuvoje

2021.01.20 17:25

LSDP tarybos posėdyje – raginimai Paluckui atsistatydinti iš partijos pirmininko pareigų

atnaujinta 20.24
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.01.20 17:25

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos nariai trečiadienį susirinko į nuotolinį posėdį, kuriame aptarinėjo praėjusių Seimo rinkimų rezultatus. Tiesa, dėmesio centre atsidūrė ne tik ši tema – socdemai viešai aptarinėjo LSDP pirmininko Gintauto Palucko veiksmus, propaguotą politiką ir net ragino jį atsistatydinti iš partijos vadovo pareigų.

Tarybos posėdį pradėjo G. Paluckas priminė, kad į LSDP tarybos narius kreipėsi laišku, kuriame išdėstė, jog prastą partijos pasirodymą 2020 m. Seimo rinkimuose ((LSDP iškovojo 13 mandatų, šiuo metu dirba Seimo opozicijoje – LRT.lt)) lėmė įvairios priežastys – ir partijos pirmininko klaidos, ir partijos klaidos, ir politinė aplinka, ir politinių oponentų žingsniai. Anot jo, LSDP prezidiumas nedidele persvara nusprendė partijos tarybai siūlyti nutarimo projektą – vertinti rinkimų rezultatus kaip nepateisinusius lūkesčių.

„Aš savo veiklą vertinu tikrai savikritiškai“, – pažymėjo G. Paluckas.

Vis dėlto jis ragino kolegas liautis kritikuoti save pačius. G. Paluckas pažymėjo tikintis, kad partijai atsinaujinti pavyko. Socdemų lyderis teigė nenorėjęs ir nenorintis, jog į LSDP grįžtu anksčiau iš jos pasitraukę buvę ilgamečiai partijos nariai, dabar sukūrę Lietuvos socialdemokratų darbo partiją.

„Gerbiu V. Andriukaitį, A. Sysą, tačiau jiems nepritariu. Tą sakau atvirai ir man tam nereikia rašyti atvirų laiškų ir vėliau stebėtis, kaip jie pasiekė viešumą. Lygiai taip pat nepritariu – sakau nuoširdžiai – jog atsinaujinimo koncepcija yra ydinga ir mums reikėtų sukti atgal, mėginti suklijuoti suskilusį indą ir surasti galimybę vėl susigrąžinti kai kuriuos bičiulius. Visų šių keturių metų mano ir daugelio mūsų pastangos buvo nužiesti naują puodą, o ne klijuoti seną“, – komentavo G. Paluckas.

Anot jo, pagrindinė LSDP prasto pasirodymo Seimo rinkimuos priežastis – negebėjimas iškomunikuoti to, kas yra parašyta partijos programoje.

„Taip, kartais aš jaučiausi kaip dirigentas be orkestro – vienas šnekėjau, kai daugelis mūsų ir sąrašo, ir regionų lyderių nežinau, dėl kokių priežasčių patogiai pratylėjo. Todėl šiandien aš tikrai už tuos rezultatus prisiimu visą atsakomybę ir nekaltinu absoliučiai nieko“, – kalbėjo G. Paluckas.

Ragino trauktis

Po įžanginės G. Palucko kalbos žodžio paprašė Seimo narys, sodemas Kęstutis Vilkauskas. Jis teigė, kad rinkėjams būtina pasakyti, jog LSDP pirmininkas atsistatydina, o pati partija pradeda naują atsinaujinimo kelią.

„Kiek turime drąsos prisiimti atsakomybę? Pirmas žingsnis į kitą pergalę – pripažinti pralaimėjimą. Taip, pralaimėjome kovą Seimo rinkimuose dėl rinkėjų pasitikėjimo, bet mūsų laukia mūšis savivaldybių rinkimuose. Laikas mums aiškiai ir nedviprasmiškai pasakyti žmonėms, kad mūsų partijos pirmininkas atsistatydina, kad partija pralaimėjo, bet turi didelio potencialo ne kažkaip atsinaujinti, o tapti tikrų socialdemokratinių vertybių nešėja ir įgyvendintoja“, – kalbėjo K. Vilkaukas.

Anot jo, apie prastą LSDP pasirodymą Seimo rinkimuose ir G. Palucko atsakomybę dėl to kalba žiniasklaida, politologai, bet, anot K. Vilkausko, ne partijos vadovybė.

„Skyriai jau ruošiasi savivaldos rinkimams, visiems įgriso ne tik pandemija, bet ir mūsų neryžtingumas, sprendžiant partijos vidinius, labai svarbius klausimas“, – dėstė K. Vilkauskas.

„Vertinu mūsų pirmininko Gintauto nuveiktus darbus, tačiau mąstydamas valstybiškai jis pats turi priimti sprendimą, kuris mums padėtų judėti į priekį“, – pridūrė Seimo narys.

LSDP garbės pirmininkas Vytenis Povilas Andriukaitis tarybos posėdyje teigė, kad partijoje reikia imtis pertvarkos, mat partijos skyriai yra iškėlę ne vieną problemą ir jas reikia pradėti spręsti. Savo ruožtu jis ragino G. Palucką trauktis iš partijos pirmininko pareigų.

„Blogai, Gintai, yra ir su organizaciniu darbu, ir su centrinio štabo darbu, ir su finansavimu. [...] Palaikau alternatyvą, kad rinkimus reikia vertinti blogai, centrinio štabo darbą – nepatenkinamai. O, mielas Gintautai, tau nepavyko pateisinti lūkesčių. Kadangi tu galvoji, kokias klaidas padarei, tai 40 skyrių mano, kad tu turėjai atsistatydinti (iš partijos pirmininko pareigų – LRT.lt) po pirmo rinkimų turo. Manau, kad reikėjo po antro“, – dėstė V. P. Andriukaitis.

Politikas taip pat piktinosi, kad tris mėnesius po Seimo rinkimų LSDP nebuvo diskusijos apie rinkimų rezultatus. V. P. Andriukaitis tvirtino, kad dabar partijai reikia koncentruotis į artėjančius savivaldos rinkimus. G. Paluckas, pasitraukimas iš partijos vadovo pareigų, anot socdemų senbuvio, padėtų partijai eiti toliau į priekį.

„Mielas, Gintai, manau, kad tu jau subrendai kaip politikas ir būtų gerai, kad tu tokį brandų sprendimą padarytum ir mums visiems būtų smagu judėti į priekį“, – pažymėjo V. P. Andriukaitis.

Socialdemokratų frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas LSDP tarybos posėdyje stebėjosi, kad nėra aptariamas kitas siūlymas – įverinti partijos pasirodymą rinkimuose blogai. Be to, anot parlamentaro, keista, kai partijos pasiekto rezultato vertinime dalyvauja asmenys, kurie patys gavo atlyginimą už darbą Seimo rinkimų metu.

„Keturi žmonės, tame tarpe – ir pirmininkas, dirbo ir gavo atlyginimą iš partijos ir jie po to patys save vertina. Manau, tai yra moraliniai klausimai, kai žmonės neturėtų tokiais atvejais, gaudami atlyginimus, vertinti savo darbą patenkinamai arba gerai“, – komentavo A. Sysas.

Blinkevičiūtė gynė Palucką

Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė neslėpė stojanti į G. Palucko pusę. Anot jo, socdemų tarpusavio karai ir baksnojimas pirmininkui niekur nenuves.

„Aš tikrai niekada negalvojau, kad mes galime pasiekti rezultatų, žvelgdami į ateitį, kada mes pradedame karą savo partijos, savo organizacijos viduje. Taigi mes dabar kariaujame vienas su kitu ir kariaujame, parodydami tai išorėje – kas gudriau pasisakys, kas kandžiau pasisakys, kas labiau įkąs šiuo atveju Gintui. Man kaip tik kyla noras jį apginti šiuo požiūriu. Kai toks karas kyla, tai pralaimime visi. O kas laimi iš to karo? Gi laimi visi mūsų oponentai ir kitos partijos“, – kalbėjo V. Blinkevičiūtė.

Jos manymu, LSDDP pasiekė gerų rezultatų per savivaldos ir Europos Parlamento rinkimus.

„Taip, suklupome, Seimo rinkimai yra blogi. Bet, kai tie du rinkimai buvo, tai reiškė, kad laimi partija, o dabar, kai Seimo rinkimai yra prasti, tada jau kaltas yra G. Paluckas, ir tie, kas šalia G. Palucko, o visi kiti yra nekalti. Stop, mano mielieji. Kur bedirbčiau, ką bedaryčiau, visą laiką prisiimu atsakomybę ir sakau labai atvirai – visi kalti, nes mes pastoviai kariavome karus savo partijos viduje. Todėl rezultato nėra“, – dėstė politikė.

Pasak V. Blinkevičiūtės, LSDP nesėkmių priežasčių nereikėtų ieškoti pastarųjų ketverių metų laikotarpyje. Anot jos, problemos susijusios su socialdemokratų negebėjimu priimti svarbių sprendimų socialiniais klausimais, kuomet socdemai buvo valdžioje.

Politologas: iki šiol esame uždaras elito klubas

LSDP tarybos posėdyje dalyvavęs socdemas, politologas Liutauras Gudžinskas tvirtino, kad Seimo rinkimus smarkiai sujaukė koronaviruso pandemija, ja pasinaudojo „valstiečiai“. Jis neslėpė kolegų raginimus G. Paluckui trauktis iš partijos pirmininko pozicijos vertinantis skeptiškai.

„Dabartinius reikalavimus Gintautui atsistatydinti vertinčiau gana skeptiškai, Manyčiau, kad tai tam tikra silpnumo išraiška, kai bandoma tokiomis iš viršaus demokratinio centralizmo priemonėmis primesti valią visiems bičiuliams. Manau, tai yra paties Gintauto sprendimas, ar jis nori kandidatuoti, ar ne. Gali būti įvairūs vertinimai, bet gegužės mėnesio rinkimai parodys, kokia yra visų partijos bičiulių valia. Man mažiausiai norėtųsi, kad mes rinktumėmes tik iš vieno kandidato“, – dėstė L. Gudžinskas.

Jis užsiminė manantis, kad LSDP turėtų imtis vidinių pertvarkymų, tarkime, pasekti konservatorių pavyzdžiu ir leisti kandidatų į Seimą sąrašą reitinguoti visiems LSDP nariams.

„Mes iki šiol esame uždaras elito klubas ir kartais labiau pripažįstame favoritizmą, kartais galbūt – nepotizmą, bet ne atviras diskusijas. Mano būtų palinkėjimas – kad ir kas būtų pirmininkas ar pirmininkė, įgyvendinkime esmines nuostatas, kurios leistų partijai dar labiau atsiverti visuomenei“, – kalbėjo socdemas.

Olekas ragino telktis, o ne skaldyti

Ilgametis LSDP narys, europarlamentaras Juozas Olekas teigė, kad socdemai diskusiją apie praėjusius Seimo rinkimus turėjo surengti anksčiau.

„Kaip chirurgas galiu pasakyti, kad, jeigu neatlieki intervencijos laiku, tai sukelia tam tikras pasekmes ir, ko gero, mes užsitęsėme su vertinimu“, – aiškino J. Olekas.

Politikas teigė manantis, jog būtina rengti daugiau diskusijų įvairiomis temomis LSDP viduje.

„Esame skirtingi. Nepadarysie jauno senu, o seną – jaunu, nepadaryti vyro moterimi ir moterį – vyru. Turime ne žiūrėti į tai, kas mus skiria, o į tai, kas mus vienija“, – dėstė J. Olekas.

Kartu jis ragino prisiminti ilgamečius LSDP partnerius – profesines sąjunga. J. Oleko manymu, socdemai pastaruoju metu tiesiog pamiršo profsąjungas.

„Daryti vienaip ar kitaip, yra Gintauto apsisprendimas. Partija savo sprendimą pasakys rinkimų metu. Tikrai nenoriu, kad mes kiekvieną priekaištą su pavarde sakytume“, – apie raginimus G. Paluckui atsistatydinti kalbėjo J. Olekas.

Mitrofanovas: partija yra gerbiama, jei sugeba atsiprašyti rinkėjų

LSDP tarybos posėdyje dalyvavęs Akmenės rajono savivaldybės meras, socdemas Vitalijus Mitrofanovas, kalbėdamas apie socdemų veiksmus praėjusios Seimo kadencijos metu, teigė manantis LSDP patys atsisakė valdžios, nueidami į opoziciją, neatsiklausę visos partijos nuomonės. Anot jo, lygiai taip pat neatsiklausę partijos LSDP vadovybė nutarė opozicijoje bendradarbiauti su konservatoriais.

„Tie dvigubi standartai... Šiandien gerą frazę perskaičiau: įžūli veidmainystė sukelia pagarbą žmonėms, įpratusiems pataikauti. Deja, pataikavimas, galvojimas apie save, o ne apie partiją, sukelia ir kitokius vertinimus“, – kalbėjo A. Mitrofanovas.

Jo manymu, G. Paluckui atsistatydinti iš partijos pirmininko pareigų laikas jau praėjo, nors, kaip užsiminė socdemas, demokratiškoje partijoje vadovus turėtų vertinti partijos nariai.

A. Mitrofanovas neslėpė, kad jį piktina LSDP prezidiumo siūlymas pripažinti, jog LSDP pasirodymas Seimo rinkimuose „nepatenkino lūkesčių“.

„Frazę „nepatenkino lūkesčius“ reikėtų užpatentuoti, nes čia man panašiai skamba, kai keturių klasių gimnaziją baigęs gimnazistas gautų atestatą, kuriame būtų įrašyta „per keturis metus jis nepatenkino lūkesčių“. Manau, kad vertinimas yra labai paprastas: jeigu pasiektei tą rezultatą, kur turėjai, tai patenkinamai, jei žemiau, tai blogai, jeigu aukščiau – gerai. Kam dabar išradinėti dviratį ir sakyti, kad čia mes į viešumą taip, kad neplakti savęs. Visada yra gerbiami žmonės ir partija, kuri nebijo pripažinti savo klaidų, nebijo atsiprašyti rinkėjų“, – dėstė socdemas.

Jo manymu, jei partijos sąrašą Seimo rinkimuose būtų vedusi V. Blinkevičiūtė, LSDP rezultatas būtų dvigubai geresnis.

„Manau, kad šitam ramiam, sutelktam, pereinamajam laikotarpiui Vilijos kandidatūra būtų puiki“, – aiškino A. Mitrofanovas.

Siūlo ankstinti partijos pirmininko rinkimus

LSDP tarybai trečiadienį buvo pasiūlyti du projektai dėl partijos pasirodymo 2020 m. Seimo rinkimuose vertinimo. Viename jų, kurį teikė partijos prezidiumas, siūloma partijos rezultatus rinkimuose pripažinti „nepateisinusiais lūkesčių“, įpareigoti partijų skyrius apsvarstyti rinkimų rezultatus. Alternatyviame projekte, kurį pateikė A. Sysas, siūlomas numatyti, kad LSDP pasiektus rezultatus Seimo rinkimuose „vertina blogai, LSDP centrinio rinkimų štabo darbą vertina nepatenkinamai, o LSDP pirmininko veikla nepateisino lūkesčių“.

Dėl šių projektų LSDP tarybos nariai balsuos dvi dienas.

LSDP atsakingas sekretorius Justas Pankauskas trečiadienį pranešė, kad siūloma ankstinti tiesioginius partijos pirmininko rinkimus, tai yra juos rengti ne gegužę, o balandžio 22-25 d.

Dėl to LSDP taryba taip pat galės apsispręsti per dvi dienas.

Populiariausi