Lietuvoje

2021.01.20 11:10

Laišką socdemams parašęs Paluckas sulaukė Andriukaičio kirčių: ragina nekandidatuoti į partijos vadovus

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.01.20 11:10

Artėjant Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Tarybos posėdžiui, socdemų pirmininkas Gintautas Paluckas laišku kreipėsi į Tarybos narius, pareikšdamas, kad jis yra atsakingas už prastus LSDP rezultatus Seimo rinkimuose, tačiau pakartojo, jog iš pirmininko pareigų neatsistatydins. Į tai audringai sureagavo partijos garbės pirmininkas Vytenis Povilas Andriukaitis, aštriai savo laiške sukritikavęs G. Palucką ir paraginęs jam pasakyti, kad nekandidatuos į partijos vadovus.

G. Paluckas į LSDP Tarybos narius kreipėsi laišku prieš trečiadienio popietę vyksiantį partijos Tarybos posėdį. Laiške LSDP pirmininkas teigė, kad partijos rezultatų 2020 m. Seimo rinkimuose (LSDP iškovojo 13 mandatų, šiuo metu dirba Seimo opozicijoje – LRT.lt) klausimas tampa „manipuliacijų ir priešinimo vienų su kitais įrankiu“.

„Esu girdėjęs samprotavimų, jog partijos pirmininkas nesuvokia situacijos rimtumo. Noriu nedviprasmiškai pasakyti, jog rinkimų rezultatus vertinu prastai. Esu labai nusivylęs ir nenoriu to slėpti. Už pasiektą rezultatą visada buvo ir bus atsakingas partijos pirmininkas, todėl šios atsakomybės tikrai nesikratau“, – laiške rašo G. Paluckas.

LSDP pirmininkas pažymėjo, kad iš partijos vadovo posto nesitrauks.

„Kai kurie mūsų bičiuliai yra išsakę siūlymus atsistatydinti iš pirmininko pareigų. Svarsčiau apie tai, tačiau jau esame partijos pirmininko rinkimų procese, todėl šis žingsnis tebūtų įnešęs organizacinės sumaišties ir neapibrėžtumo“, – pažuymėjo G. Paluckas.

Aptarė priežastis, kodėl LSDP nepasisekė

G. Paluckas savo laiške partijos Tarybos nariams aptarė, jo nuomone, prasto LSDP pasirodymo Seimo rinkimuose priežastis. Jas jis sukirstė į keturias kategorijas – savo klaidas, partijos klaidas, politinės aplinkos pokyčius bei oponentų veiksmus.

Rašydamas apie savo klaidas LSDP lyderis pripažino, kad jų buvo nemažai, pradedant komandos formavimu, dėmesio trūkumu skyrių pasiruošimui bei veiklai ir baigiant finansų nesuvaldymu rinkimų periodu, kai, anot G. Palucko, dalis vienmandatininkų liko net ir be tos nedidelės, tačiau žadėtos paramos.

Kiek daugiau dėmesio G. Paluckas skyrė „strateginių klaidų“ aptarimui. Anot jo, klaida buvo ir susibičiuliavimas su konservatoriais, ir vėliau flirtas su „valstiečiais“.

„Koalicijos su „valstiečiais“ nutraukimas ir ėjimas į opoziciją buvo teisingas žingsnis, tačiau frakcijos susitarimas su konservatoriais dėl veikimo opozicijoje buvo klaida. Tai sudarė sąlygas mus kritikuoti dėl „netikro kairumo“ ir lipdyti visuomenės nemeilę konservatoriams prie socialdemokratų.

Tačiau dar didesnė klaida buvo, prasidėjus rinkimams, šį susitarimą nutraukti ir pradėti flirtą su „valstiečiais“ dėl galimų koalicijų po rinkimų. Šiuose rinkimuose veikė politinė švytuoklė ir buvo akivaizdu, jog balsuojama bus prieš „valstiečius“. Mūsų dviprasmiška laikysena nesugrąžino atsitraukusių ir nedavė naujų rinkėjų“, – laiške rašė LSDP lyderis.

Anot jo, Seimo rinkimų rezultatui didelės įtakos turėjo ir politinės aplinkos pokyčiai. Pasak G. Palucko, pandemija bei karantinas leido „valstiečių“ Vyriausybei „įkvėpti“ oro ir save parodyti naujoje šviesoje, taip pat leido nevaržomai dalinti ne tik kovos su pandemija lėšas, tačiau ir kitas dosnias išmokas, kurios, LSDP pirmininko manymu, buvo aiškiai pritaikytos rinkimų kalendoriui.

„Šis laikotarpis stipriai suskaldė visuomenę ir kitais pjūviais – sustiprėjo „antivakserių“ ir panašūs judėjimai, kuriais ciniškai, bet sumaniai, pasinaudojo Darbo partija“, – rašė G. Paluckas.

Anot jo, LSDP Prezidiumas nedidele persvara Tarybai siūlo nutarimo projektą – vertinti rinkimų rezultatus kaip nepateisinusius lūkesčių. Vis dėlto, kaip rašė G. Paluckas, atėjo laikas socdemams švelninti savikritikos toną, mat tai, anot jo, kenkia pačiai partijai.

„Nors visi sutinkame, jog rinkimų rezultatai tikrai prasti, tačiau siūloma nebelieti aliejaus į ugnį ir švelninti savikritikos toną, nes pralaimėtų rinkimų „aidas“ vertinimų ar atskirų bičiulių griežtų pareiškimų forma veikia ir šiandienos partijos reitingus“, – akcentavo G. Paluckas.

Socdemų senbuvis negailėjo kritikos lyderiui

Į G. Palucko laišką taip pat laišku prieš trečiadienio LSDP Tarybos posėdį sureagavo partijos garbės pirmininkas V. P. Andriukaitis. Jo laiške kritika partijos lyderiui prasideda nuo pat pirmų eilučių.

„Pagaliau, likus vienai dienai iki virtualaus LSDP Tarybos posėdžio, sulaukėme bičiulio ir pirmininko Gintauto Palucko laiško. Smagu, kad jis, tas laiškas jau yra. Juk laukėme jo jau trečias mėnuo po tokio skaudaus rinkimų į Seimą pralaimėjimo, kurio nebuvo nuo 1999 m. rinkimų“, – laišką pradeda V. P. Andriukaitis.

Anot jo, nuo 1999 m. iki 2016 m. LSDP buvo stabili ir galinga jėga, tapusi „priešprieša tautos skaldymo į savus ir priešus ideologijai“. Tačiau, kaip pastebėjo V. P. Andriukaitis, nuo 2016 m. socdemų galia ėmė aiškiai mažėti.

„Per tą ilgą laikotarpį nuo 1999 m. stipri LSDP, tvirtas Darbo kodeksas, aiški priešstata konservatorių ir liberalų klaidingiems sprendimams, tautos istorijos teisingas, marcinkevičiškas vertinimas (garbė Justinui Marcinkevičiui, mačiusiam Lietuvą kaip visų, o ne tik ura patriotų), stabili priešprieša tautos skaldymo į savus ir priešus ideologijai bei istorijos nepavertimui dešiniųjų propagandos įrankiu išskyrė LSDP kaip tvirtą didžiosios tautos dalies interesų reiškėja.

Deja, nuo 2016 m. A. Butkevičiaus darbo kodekso pataisos, flirtas su konservatoriais ir liberalais, nesugebėjimas apginti apginti ekonominių, socialinių ir visų žmogaus teisių integralumo bei klasinio solidarumo susiaurino LSDP elektoratą“, – laiške rašo V. P. Andriukaitis.

Pasak jo, ėjimas į koaliciją su „valstiečiais“ buvo klaida, o derybos su jais – dar kvailesnis ėjimas. Vėliau, V. P. Andriukaičio manymu, socdemai padarė dar daugiau klaidų, o nuo partijos atskilusių politikų veiksmai ir toliau blogino partijos įvaizdį.

„O po rinkimų klaidingo ėjimo į koaliciją su „valstiečiais“, dar kvailesnių derybų, padovanojant kairiąją Vyriausybės programą (juk ji rašyta remiantis mūsų pajėgomis) „valstiečiams“, o sau pasiliekant visiškai nereikalingus ministrų portfelius, o vėliau ir neapgalvoto pasitraukimo iš koalicijos, frakcijai suskylant į priešingas puses, situacija dar labiau pablogėjo. Ir visiškai nereikalingas „karas“ tarp Gintauto ir buvusių jo globėjų A. Butkevičiaus, G. Kirkilo ir t. t. dar labiau pagilino neigiamos visuomenės nuomonės griovį.

Atskilę G. Kirkilas, J. Bernatonis, A. Butkevičius (kiek mažiau), taip pamėgę valdžių kėdes ir prie jų prilipę, dar labiau kirto per bendrą kairiojo elektorato pagrindą, kasdami duobę ir sau ir gilindami mūsų krizę“, – laiške pabrėžė partijos garbės pirmininkas.

V. P. Andriukaičiui užkliuvo ir G. Palucko teiginiai apie tai, kad klaida buvo ir socdemų sprendimas dirbti išvien su konservatoriais ir liberalais Seime, ir šių saitų nutraukimas prieš Seimo rinkimus.

„Leisk, Gintai, giliai suabejoti. Jei būtumėte likę, būtų didelė tikimybė sulaukti Lenkų rinkimų akcijos likimo. Taip, ir tavo vėlyvas posūkis į „valstiečius“ po ilgo jų atakavimo bendrame konservatorių-liberalų chore, jau negelbėjo padėties“, – rašė V. P. Andriukaitis.

Andriukaitis įstikinęs – apeliavimas į jaunimą nepadėjo

V. P. Andriukaitis, rašydamas apie kairiųjų elektroratą, pažymėjo, kad patys socdemai su nuo jų atskilusiais „socialdarbiečiais“ šį elektoratą ir suskaldė. Partijos garbės pirmininkas, kreipdamasis į G. Palucką, pažymėjo, kad apeliavimas į jaunimą Seimo rinkimuose nepadėjo.

„Ir PAMOKA – buvęs stabilus SISTEMINIS LSDP rinkėjas pasidalijo – dalis liko balsuoti už LSDDP – apie 40 000 rinkėjų, kurie nepabėgo nei pas „valstiečius“, nei pas „darbiečius“. Dalis SISTEMINIO LSDP elektorato pasiliko, o štai nepastovi kairiojo elektorato dalis nutarė pasirinkti „valstiečius“ ir Darbo partiją. Jūsų strategijos apeliavimas į nepastovų jaunąjį elektoratą ištirpo kaip pirmas sniegas – jiems Laisvė ir marichuana pasirodė patrauklesni“, – rašė V. P. Andriukaitis.

„Nekalbu ir apie tai, kad nebuvo jokios LSDP rinkiminės kampanijos, buvo Gintauto rinkiminė kampanija. O LSDP sąrašas atspindėjo partijoje prasidėjusį chaosą. Geras pastebejimas, kad sąrašui įtaka darė „sekretorinė“ demokratija partijos viduje. O skyrių reikalavimai ir balsai BUVO IGNORUOJAMI. O ir mūsų dalis jaunųjų savo kalbėjimu ėmė nesiskirti nuo konservatorių ir liberalų“, – pridūrė socdemų senbuvis.

Anot jo, LSDP atsinaujinimas nuvedė prie to, kad partija vos peržengė 5 proc. rinkėjų pasitikėjimo ribą parlamento rinkimuose.

„Suskaldyti rinkėją, prisigaminti konkurentų elektorato KAIRĖJE – kas gi taip formuoja STRATEGIJĄ?! Ir rezultatas – pirmą kartą LSDP triuškinančiai pralaimėjo, net ko gero, daugiau nei Lenkų rinimų akcija, kuri visada ir būdavo ant perėjimo slenksčio ribos. DABAR LSDP atsidūrė tokioje vietoje. 5,6% – tai bent atsinaujinome!!“, – rašė V. P. Andriukaitis.

Partijos garbės pirmininkas laiške rašė ir apie socdemams klijuojamą „senų bebrų“ etiketę. Anot jo, jei tokios etiketės ir toliau bus klijuojamos, dalis LSDP elektorato pas partiją niekada negrįš.

„Vis smagiai jaunimas ir kai kas iš mūsų vyresniųjų dar naudoja etiketę „seni bebrai“, bet juk jaunieji augo jų prieglobstyje. Tad jei ir toliau tokias etiketes klijuosite, tai DALIS SISTEMINIO elektorato neatsisuks. APIE RINKĖJUS kalbu! Taigi, tuomet jaunus man teks vadinti „jaunais bebrais“, tik kad dantukai jaunųjų bebrų, atrodo, dar neatnešė rezultato. Derliaus pripjauta tik už 5,6%. Sustokime ir pasižvalgykime. NE skaidyti, bet KONSOLIDUOTI dabar reikia elektoratą. Juk laukia ypač sunki kova už savivaldos rinkėjus, o jų yra daug, jie skirtingi visose savivaldybėse, tad METAS ĮSIKLAUSYTI, ką žmonės šneka, atėjo! Bet tam reikia ir pokyčių partijos gretose“, – rašė V. P. Andriukaitis.

Ragino išgirsti kolegas, nekandidatuoti į pirmininkus

V. P. Andriukaitis savo laiške priekaištavo G. Paluckui ir dėl jo požiūrio į LSDP pasirodymą Seimo rinkimuose. Anot jo, partijos lūkesčiai rinkimuose esą net nebuvo apibrėžti.

„Kalbi, Gintai, apie lūkesčius – jie nepasiteisino. Bet juk jie ir nebuvo APIBRĖŽTI. Ką laikysime geru, ką patenkinamu, o ką – blogu rezultatu. Apie tai kalbėjau prieš rinkimus. Bet negirdėjai. Juk ne 18 vietų, o sąrašu – tik 8! Ir vienmandatėse – tik 5! Jei tai tik „nepateisino lūkesčių“, tai aš čia matau pastangas figos lapu pridengti blogą rezultatą.

O ir dabar iš 60 skyrių – 54 skyrių pirmininkai juos įvertino kaip blogus. Nežinau tik Utenos skyriaus pirmininko nuomonės. Suprantu Palangą, Biržus, Šilalę, iš dalies Varėną, Rokiškį. Bet bendras skyrių pirmininkų pateiktų nuomonių vardiklis – blogi rezultatai“, – rašė V. P. Andriukaitis.

Jis G. Palucką ragino išgirsti partijos skyrių nuomonę. V. P. Andriukaitis laiške reagavo ir į LSDP lyderio raginimą „nebelieti aliejaus į ugnį“, vertinant partijos pasiekimus pastaruoju metu. Socdemų senbuvio manymu, dabar būtina motivuoti partijos koelgas tikėtis LSDP ateitimi.

„Tas tiesa, kad nereiktų „lieti aliejaus į ugnį“. Bet, deja, kad ugnies ir ryžto po tokių rezultatų maža, daugelyje skyrių po rinkimų niekas nežino nei to, ką Tu darei, nei kur ta Barboros būstinė, nei kaip su finansais ir parama, nei kur tas 0,25 etato Seimo narių padėjėjo ir t.t. Tad tik žarijos rūsena žmonių noruose veikti. Skyrių pirmininkai signalizuoja apie tai, kad jų gretas palieka NUSIVYLĘ žmonės. Tad dabar DEGUONIES net reikia, kad atsirastų motyvacija TIKĖTI ir dirbti. Štai ir atsiranda aiški dalis rinkimų šūkio „Gerbti ... ir Ginti“ skyrių žmones. Jau apie KIEKVIENĄ net nekalbu“, – į G. Palucką kreipėsi V. P. Andriukaitis.

LSDP garbės pirmininkas laiško pabaigoje paragino G. Palucką nekandidatuoti į partijos pirmininkus gegužę organizuojamuose partijos pirmininko rinkimuose ir apie tai pranešti.

„Kadangi atsakomybės nesikratantis, nors tai pareiški tik 3 mėn. po rinkimų (vėloka, ar ne?), tai kodėl, nepilant aliejaus NEPAREIKŠTI, kad, kadangi „jau esame pirmininko rinkimų procese“, tai aš einu pareigas laikinai, NEKANDIDATUOJU, prisidedu prie aktyvaus darbo frakcijoje, lieku LSDP komandoje, sutikčiau būti naujo pirmininko ar pirmininkės komandoje, nesvarbu kokį postą man pasiūlytų. Ir einam pirmyn, solidariai ir atsakingai. Mat, net ir Vilija Blinkevičiūtė patvirtins, kad visose ES šalyse sąrašų lyderiai po tokių rinkimų žino, ką reikia padaryti. Tad ir prabėgus trims mėnesiams yra labai gražu taip prisiimti atsakomybę“, – laiške į G. Palucką kreipėsi V. P. Andriukaitis.

„TU mums visiems REIKALINGAS ir Seime gali auginti savo įvaizdį ir autoritetą. Tavo darbas Seime tik prasideda. Bet juk per pastarąjį laiką daug kartų Tavo siekti rezultatai, deja, neblizgėjo. Tad dabar LAIKAS ramiam ir kantriam DARBUI visų labui. Aš matau Tavo geras perspektyvas, bet dabar Tau reikalinga PAUZĖ ir savo charizmos bei veiksmų apmąstymai“, – pridūrė partijos garbės pirmininkas.

Jis užsiminė, kad LSDP Taryba gali nubalsuoti „už alternatyvas ir naujo centrinio štabo suformavimą“.

Populiariausi

„Vaisingumo klinikos“ tyrime į teismą atvesdinti įtarimų sulaukę asmenys
35

Lietuvoje

2021.02.26 14:15

„Vaisingumo klinikos“ tyrimas: finansų direktorius suimtas savaitei, kaltinimus pripažįsta ir įmonės vadovas Usonis

galėjo neapskaityti apie milijono eurų pajamų; atnaujinta 16.22
35
Gitanas Nausėda
LRT pokalbis 19

Lietuvoje

2021.02.26 21:48
LRT pokalbis

Nausėda apie skiepijimą nuo COVID-19: matome, kas vyksta, išsikelkim sau ambicingą tikslą, lietuviai gi esame

nusiteikęs „visa apimtimi“ toliau pats dalyvauti EVT
19
Karantinas Vilniuje
14

Lietuvoje

2021.02.27 09:26

COVID-19 Lietuvoje ir toliau plinta ligoninėse, įmonėse, ugdymo įstaigose

per parą nustatyti 626 nauji atvejai; atnaujinta 11.15
14