Lietuvoje

2021.01.19 19:19

Klaipėda tampa Europos jaunimo sostine: dėmesys jaunimui, festivaliai, bet organizatoriai tikri – dėl COVID-19 pandemijos veikla nestos

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.01.19 19:19

Uostamiestis didžiuojasi užsidėjęs šių metų Europos jaunimo sostinės karūną. Projekto atstovai šiemet žada net keliasdešimt jaunimui skirtų veiklų, renginių bei akcijų, kurios turėtų į miesto gyvenimą labiau įtraukti įvairiausias jaunimo grupes, padėti jauniems žmonėms siekti savų svajonių bei prisidėti prie miesto tobulinimo įvairiais aspektais. Tiesa, nuostabą kelia projekto organizatorių planai dar šiemet surengti net kelis didelius festivalius.

Klaipėda šiais metais tampa Europos jaunimo sostine. Šį titulą Lietuvos uostamiestis perima iš Prancūzijos miesto Amiens.

Projektą „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021” sudaro devynios platformos, pristatančios jaunimo idėjas, iššūkius ir problemas. Šių metų programoje numatoma beveik 70 renginių ir veiklų į kurias bus siekiama pritraukti kuo daugiau jaunų žmonių. Šiam projektui iš Klaipėdos savivaldybės biudžeto skirta nemenka suma – 850 tūkst. eurų.

Su „Klaipėdos – Europos jaunimo sostinė 2021” atidarymo renginiu, kuris įvyks kovą, bus duotas startas visai plačiai projekto programai.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pastebėjo, kad šis titulas miestui yra svarbus, o visi metai bus ne tik džiaugsmas ir garbė, bet ir didelė atsakomybė, mat į uostamiestį bus nukreiptos visos Europos akys.

„Pajauskite tą džiaugsmą kartu su atsakomybe būti Europos jaunimo sostinės ambasadoriais. Jais esame kiekvienas“, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė V. Grubliauskas.

Numato atsarginius planus

Europos jaunimo sostinės titulas miestui suteikiamas dviem atvejais – kai miestas nori pasidalinti gerąja patirtimi, arba kuomet miestas išdrįsta identifikuoti savo problemas aktualias jaunam žmogui ir imasi aktyviau jas spręsti. Klaipėdai titulas suteiktas būtent pastaruoju keliu.

Projekto „Europos jaunimo sostinė 2021“ vadovė Greta Meškauskienė akcentavo, kad Europos jaunimo sostinė yra titulas, kurį iškovojo pats Klaipėdos jaunimas, norėdamas, siekdamas pokyčių.

„Šis titulas 2021 metais neša žinią, kad toliau kviečiame jaunimą įsitraukti nuo idėjų generavimo iki jų išpildymo. Visas Jaunimo sostinės projektas pastatytas ta linkme, kad mes turime skatinti jaunimą įsitraukti, prisidėti prie veiklų tam, kad tos veiklos atlieptų poreikį“, – akcentavo G. Meškauskienė.

Programoje išskiriami septyni didieji renginiai – tarptautinis festivalis-dirbtuvės „Beach Art“, kuris turėtų įvykti liepą, birželį numatomas išskirtinis tarptautinis 3D gatvės piešinių festivalis „Art Gates“ bei liepos viduryje planuojama šiuolaikinio meno ir senųjų tradicijų festivalis „Gabya“.

Pastebima, kad iki vasaros planuojami Europos jaunimo sostinės renginiai vyks nuotoliniu būdu. Vis dėlto, sunku įsivaizduoti festivalius nuotoliniu būdų, tad, panašu, kad organizatoriai neturės kitų išeičių nei prisitaikyti prie pandemijos padiktuoto ritmo, tad tikėtina, kad susibūrimai negalės būti ypač gausūs.

Tiesa, projekto vadovė patikino, kad planuojant renginius numatyti ir atsarginiai planai.

„Pati programa yra išsidėliojusi taip, kad didžioji dalis festivalių, kurie turėtų sutraukti didžiuosius dalyvių srautus, yra numatoma įgyvendinti būtent šiltuoju metų laiku. Žinoma, užtikrinant saugumo reikalavimus, galbūt ribojant srautus. Bet iš tiesų veiklos nestos“, – dėstė G. Meškauskienė.

Sieks jaunimo įsitraukimo

Kaip minėta, projektas suskirstytas į 9 platformas: „Dialogai“, „Solidarumas“, „Lyderystė“, „Kūrybiškumas“, „Erdvės“, „Spalvos“, „Šiaurė-Pietūs“, „Jungtys“, „Potencialas“.

Platformos „Dialogai“ atstovas Jaroslav Dvorak pastebėjo, kad praėjusiais metais buvo atliktas Klaipėdos jaunimo politinio raštingumo tyrimas, kuris atskleidė, jog šio miesto jaunimas yra politiškai mažiau raštingas savivaldos lygmenyje, tad jau pernai imtasi priemonių šią problemą spręsti – vyko mokymai, debatai ir pan. Šiemet numatomi debatai ir pakartoti politinio raštingumo tyrimą, kuris turėtų atskleisti, ar organizuotos veiklos sustiprino jaunų žmonių politinį raštingumą.

Esminis platformos renginys – Jaunimo ambasadorių forumas. Tai strateginė iniciatyva, skirta jaunimo balso stiprinimui, suteikiant jam erdvę, įrankius, galimybes ir paramą siekiant įsitraukimo ir dalyvavimo pilietiniuose procesuose.

Dėmesys humanitarinei pagalbai ir verslumo skatinimas

Platformoje „Solidarumas“, anot šios platformos atstovės Aistės Motekaitienės, bus susitelkiama į savanorystę bei humanitarinės pagalbos teikimą įvairioms Klaipėdoje gyvenančioms bendruomenėms. Balandį numatomas kultūrinis renginys apie Ukrainą, kuris bus rengiamas bendradarbiaujant su Klaipėdoje gyvenančiais žmonėmis iš Ukrainos, o vasarą specialiai atrinktų žmonių komanda vyks į Ukrainą ir ten surengs stovyklą vaikams ir jaunimui iš karo zonos.

Šioje platformoje numatoma skirti dėmesio ir ekoidėjoms. Jurgita Vasiljevienė pasakojo, kad birželio 8-ąją, Pasaulinio vandenyno dienos proga Smiltynės paplūdimyje vyksiantis renginys apjungs apie 2 tūkst. moksleivių. Pastebima, kad renginio temą – pažintis su Baltijos jūra – geriausiai apibūdina 3 sąvokos – jauna, uždara, užteršta. Tai – proga kalbėti apie opiausias problemas – jaunimo uždarumą ir vidaus „taršą“.

Platformai „Lyderystė“ priskiriamos veiklos, kurios apims verslumą bei inovatyvias verslo idėjas. Pagrindinis platformos renginys – „Jaunimas – jaunimui 2021“, įvyks lapkričio mėnesį.

Teigiama, kad ši platforma turėtų būti naudinga tiems, kurie galvoja apie verslą ir ar reikėtų čia pradėti verslą.

Iš viso numatoma surengti daugiau nei 10 skirtingo formato renginių. Tikimasi, kad kai kurie renginiai taps tęstiniais ir tradiciniais.

Platformos „Lyderystė“ koordinatorė Indrė Razbadauskaitė-Venskė akcentavo, kad balandį vyks tarptautinis socialinio verslumo konkursas, kurio metu ketinama supažindinti jaunimą, kaip kurti socialinį verslą.

Jaunimas surengs festivalį, atgis viešosios erdvės

„Kūrybiškumo“ platformoje jauni žmonės bus skatinami dalintis kitoniškoms, neįprastoms idėjoms.

„Skatiname ir prisidedame prie kūrybiškos aplinkos skatinimo Klaipėdos mieste“, – teigė platformos „Kūrybiškumas“ koordinatorė G. Meškauskienė. Svarbiausias platformos renginys – liepos 11-ąją vyksiantis „Kūrybiškumo festivalis“. Kuriant festivalį bus įgyvendinamas jaunų žmonių idėjos, kurioms tapti realybe padės profesionalai.

Tikėtina, kad ryškiausiai klaipėdiečiai pastebės platformos „Erdvė“ ženklus, mat po šios platformos stogu susikūrę menininkai bei kūrėjai ieškos apleistų ar nepatrauklių erdvių ir siūlys savo idėjas kaip tas vietas galėt atgaivinti gatvės menas. Kampanijos „Patrauklių miesto erdvių kūrimas“ metu ketinama sukurti 10 gatvės meno kūrinių.

Svarbiausias platformos renginys – festivalis „Beach art“, kurio metu bus įgyvendintos keturių stichijų (žemės, oro, vandens, ugnies) instaliacijos.

Dėmesys – jautrioms temoms

Platformos „Šiaurė–Pietūs“ atstovas Deividas Jučas teigė, kad įvairios organizacijos ir bendruomenės sieks įtraukti periferines bendruomenes į įvairias veiklas. Šios bendruomenės ir organizacijos ir surengs jau minėtą festivalį „Gabya“, kuris vyks liepos 16-18 d. Šis festivalis taps tiltu tarp praeities ir dabarties – senųjų tradicijų, paveldo ir etno bei pasaulio muzikos, šiuolaikinių menų ir modernių elektroninių sąskambių.

Platforma „Spalvos“ bus siekiama visuomenės sąmoningumo atvirumo. Šiemet šioje platformoje numatoma apie 30 veiklų – vyks simpoziumai, diskusijos, susitikimai su menininkais, koncertai, dirbtuvės ir pan.

„Džiaugiamės, kad į savo veiklas galime įtraukti įvairias Klaipėdos jaunimo atskirties grupes ir vienas iš ambicingų platformos tikslų, tai parodyti kad visi mes lygus ir integruoti kaip įmanoma daugiau atskirų klaipėdiečių bendruomenių į vieną didelę Klaipėdos bendruomenę, naikinant bet kokius diskriminacijos požymius“, – akcentavo platformos „Spalvos“ vienas koordinatorių Javgenijus Sokolovas.

Platformos renginiai lies jautrias temas – nuo LGBT iki negalią turinčių asmenų integracijos. Pagrindinis renginys – simpoziumas, skirtas LGBT+ draugiškos jaunimo politikos formavimui.

Platforma „Jungtys“ – horizontalioji platforma, kuri atsakinga už bendradarbiavimo skatinimą tarp įvairių tarptautinių, nacionalinių institucijų, organizacijų su projekto ambasadoriais. Taip užtikrinama, kad bendradarbiavimas nenutrūks ir ateityje. Platforma „Potencialas“ – atsakinga, kad į visą programos kūrimą ir įgyvendinimą būtų įtrauktas jaunimas, tuo pačiu siekiant stiprinti jaunimo organizacijas, kad kiekvienoje veikloje būtų išgirstas jaunimo balsas.

Populiariausi

Gitanas Nausėda

Lietuvoje

2021.03.03 11:24

Nausėda: šiandien turimomis žiniomis, buvo nepanaudota 75 tūkst. vakcinos dozių

anot premjerės, iš nepanaudotų vakcinos dozių 50 tūkst. ką tik pasiekė šalį, atnaujinta 15.00
Šeškinės poliklinika
6

Lietuvoje

2021.03.03 17:46

Vilniaus vicemerė: STT sulaikė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, Šeškinės poliklinikos vadovus, kelis šių įstaigų darbuotojus

žiniasklaida: sulaikyta apie 17 gydymo įstaigų vadovų, gydytojų, techninių darbuotojų; atnaujinta 21.14
6
Vilniaus oro uosto Covid patikros punktas
COVID-19 TRUMPAI 9