Lietuvoje

2021.01.19 18:54

Ar išnaudojame nuotolinio mokymo galimybes? Ekspertai rėžia – Lietuvoje tai tiesiog bendravimas per nuotolį

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.19 18:54

Vyriausybė trečiadienį ketina imtis karantino švelninimo sunkiau besiverčiančių šeimų vaikams – sudaryti galimybę mokytis nuotoliniu būdu mokyklose. Švietimo ministerijos paskelbti tyrimo rezultatai rodo, kad 14-ai tūkstančių moksleivių reikalinga pagalba mokantis nuotoliniu būdu. Ministerija sako, kad problemų kyla ne tik su vaikais iš socialiai jautrių šeimų, bet ir dėl moksleivių motyvacijos ar technologijų trūkumo. Ekspertai perspėja – šalies mokyklos vis dar neišnaudoja nuotolinio mokymo galimybių.

„Esu ta, kuri ieško kažko įdomesnio, kažko inovatyviškesnio ir taip toliau. Aš šiemet, pavyzdžiui, šeštokus mokinu dirbti ne tik „Magic Logo“ programa, tuo labiau, kad įtariau, jog gali būti karantinas toliau tęsiamas. Vėlgi mokymasis iš namų, tai paieškojau visokių priemonių ir galimybių, kad būtų galima mokinukams nieko nediegiant kompiuteriuose daryti tai, ką reikia būtent mažu micro:bit kompiuteriuku“, – pasakoja informacinių technologijų mokytoja Lina Zajančkauskienė.

Tačiau ne visi mokytojai groja bananais ir ne visi vaikai turi tiek įrangos ar gerą interneto ryšį. Švietimo ministerijos duomenimis, įrangos vis dar trūksta 11-kai tūkstančių vaikų.

Ekspertai apie nuotolinį ugdymą: vis dar nėra išnaudojamos visos jo technologinės galimybės

Mokytojai sako, kad dabar labiausiai trūksta ne įrangos, o skaitmeninių mokymo priemonių.

„Trūksta pirmiausia normalaus skaitmeninio turinio, kad būtų galima paprasčiausiai paimti, kažką pasinaudoti. Ir kuris galbūt nenumirtų pasibaigus flash galiojimui“, – sako L. Zajančkauskienė.

Švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ramūnas Skaudžius tikina, kad jau imamasi veiksmų.

„Mes bandysime tai padaryti per projektinę sistemą, bus atskiras projektas, skirtas skaitmeniniam turiniui, ir bus pažiūrėta strateginiu lygmeniu, nuo pačių dokumentų, nuo prioritetų numatymo iki žymesnio lygmens, programų kūrimo ar išvertimo į lietuvių kalbą“, – teigia viceministras.

Mokytojai sako, kad nuotolinio mokymo galimybes praturtina ir savanoriai. Atsiranda vis daugiau mokslininkų, teisininkų ar rašytojų, kurie skiria laiko mokyklinukams.

„Žmogaus jau taip galva veikia, kad jis įsimena, tai kas yra netikėta, ir aš manau, kad žmogaus su kitokia patirtimi atėjimas į pamoką visada kažkokį įspaudą paliks“, – mano rašytojas, M. Romerio universiteto profesorius dr. Justinas Žilinskas.

Mokytojai sako, kad naujai atsivėrusios galimybės suteikia papildomos motyvacijos moksleiviams. Ekspertai, organizuojantys mokymus pedagogams, sutinka, kad, jeigu technologijos būtų pritaikomos efektyviai, ugdymo kokybė gerėtų.

„Ne paslaptis, kad nemažai mokytojų apsiriboja tuo „Zoom“ vaizdo pamoka ir kažkokios užduotėlės atliekamos savarankiškai. Technologijos duoda daug daugiau“, – teigia KTU E. mokymosi technologijų centro vadovas Gytis Cibulskis.

Švietimo agentūros direktoriaus pavaduotoja Asta Ranonytė sako – mokymus planuoja pati mokykla, atsižvelgdama, kokį turi biudžetą, koks poreikis ir kokius tikslus kelia.

Ekspertai dabartinį nuotolinį mokymą vadina tiesiog bendravimu per nuotolį. Trūksta užduočių pritaikymo pagal mokinio gebėjimus.

„Dar net neišaušo nuotolinio mokymosi galimybių panaudojimas, kokios tos galimybės yra. Mes šiuo metu naudojamės nuotolinio ryšio galimybėmis, bet, kalbant apie pačio turinio ir dėstymo, įtraukimo galimybes, mes dar tik paviršių, dulkes nuvalėme“, – tikina „Infobalt“ vadovas Mindaugas Ubartas.

Nuotolinį mokymą ketinama pasitelkti ir ateityje. Mokyti esant ekstremalioms situacijoms, pavyzdžiui, šalčiams ar karščiams.

Populiariausi

Gitanas Nausėda

Lietuvoje

2021.03.03 11:24

Nausėda: šiandien turimomis žiniomis, buvo nepanaudota 75 tūkst. vakcinos dozių

anot premjerės, iš nepanaudotų vakcinos dozių 50 tūkst. ką tik pasiekė šalį, atnaujinta 15.00
Šeškinės poliklinika
6

Lietuvoje

2021.03.03 17:46

Vilniaus vicemerė: STT sulaikė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, Šeškinės poliklinikos vadovus, kelis šių įstaigų darbuotojus

žiniasklaida: sulaikyta apie 17 gydymo įstaigų vadovų, gydytojų, techninių darbuotojų; atnaujinta 21.14
6
Vilniaus oro uosto Covid patikros punktas
COVID-19 TRUMPAI 9