Lietuvoje

2021.01.19 16:08

Valdantieji siūlo keisti Seimo narių išeitinių kompensacijų mokėjimo tvarką

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.01.19 16:08

Seimo valdantieji siūlo keisti neperrinktiems parlamentarams mokamų išeitinių išmokų tvarką. Anot Seimo vicepirmininkės, nėra normalu, kuomet kadenciją baigę Seimo nariai vienu ypu gauna 6 mėnesių išeitinę išmoką, o netrukus vėl pradeda dirbti Seime. Negana to, į Seimą sugrįžęs parlamentaras tokios išmokos teisiškai grąžinti negali.

Pagal dabar galiojantį reguliavimą, neperrinktiems Seimo nariams priklausančią išeitinę išmoką Seimo kanceliarija išmoka visą iš karto. Kitaip tariant, kai kurie dar vienai kadencijai neišrinkti parlamentarai į savo sąskaitas iš karto gauna ir kelioliką tūkstančių eurų.

Valdančiųjų atstovų parengtose Seimo statuto pataisose numatoma, kad išeitinė išmoka neperrinktiems Seimo nariams būtų mokama dalimis kas mėnesį. Išmokos mokėjimas būtų nutrauktas, jeigu buvęs Seimo narys pradeda eiti valstybės tarnautojo pareigas ar yra priimamas į darbą valstybės ar savivaldybės įstaigoje, išlaikomoje valstybės lėšomis, įsidarbina Lietuvos banke.

„Buvusiam Seimo nariui mirus, išeitinės išmokos dalis, priklausanti buvusiam Seimo nariui už tą mėnesį, kurį jis mirė, neišmokėta iki buvusio Seimo nario mirties dienos, išmokama įpėdiniui, pateikusiam paveldėjimo dokumentus“, – siūloma konservatorių pateiktose pataisose.

Seimo vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė socialiniame tinkle rašė, kad nėra normalu, kuomet kadenciją baigę Seimo nariai vienu ypu gauna 6 mėnesių išeitinę išmoką, o netrukus vėl pradeda dirbti Seime.

„Ji turi būti mokama kas mėnesį, tokiu būdu išvengtume situacijų, kai buvęs parlamentaras gauna visą išmoką iškart baigus kadenciją, o kitą dieną jau įsidarbina kitame darbe arba, susiklosčius aplinkybėms, grįžta į Seimą dirbti kaip Seimo narys. Deja, pastaruoju metu matome ne vieną tokį atvejį“, – teigė parlamento vicepirmininkė.

Nauju teisiniu reglamentavimu siekiama išvengti dvigubų išmokų (išeitinės išmokos ir atlyginimo už darbą) mokėjimo ir taupyti nacionalinio biudžeto lėšas. Kaip portalui LRT.lt teigė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, tokia nuostata siūloma remiantis valstybės tarnybos patirtimi ir negalios neperrinktam Seimo nariui įsidarbinus privačiame sektoriuje.

Negalėtų grąžinti, net jei norėtų

Iš tikro, atvejų, kai neperrinktas Seimo narys gauna išeitinę išmoką, bet netrukus grįžta į Seimą, šioje kadencijoje jau pasitaikė. Spalį vykusių rinkimų metu į Seimą nebuvo išrinkta praėjusios kadencijos Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė. Kadangi nebuvo perrinkta, A. Kubilienė gavo maždaug 10 tūkst. eurų siekiančią išeitinę išmoką.

Visgi ne praėjus nė dviems savaitėms nuo naujojo Seimo darbo pradžios, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis atsisakė Seimo nario mandato. Kadangi jis buvo rinktas pagal daugiamandatį sąrašą, kelias į Seimą atsivėrė paskutinei „už brūkšnio“ likusiai A. Kubilienei.

Taigi, neperrinkta Seimo narė iš viso Seime nedirbo mažiau nei dvi savaites, tačiau išeitinę išmoką gavo.

Panaši situacija gali pasikartoti ir artimiausiu metu. Darbo partijos atstovui Antanui Guogai pareiškus, kad atsisakys Seimo nario mandato, paaiškėjo, kad į Seimą grįžti turėtų Artūras Skardžius. Šiam politkui po nesėkmingų Seimo rinkimų buvo išmokėta maždaug 12 tūkst. eurų išeitinė išmoka.

Portalo LRT.lt paklaustas, kam išleido gautą išmoką, A. Skardžius juokavo: „Kaip visi naudoja pinigus, tam ir naudoju – perku duoną, pieną, vaisius. Taip ir naudoju.“

Tačiau net jei ir norėtų, grąžinti išmokų į Seimą grįžą parlamentarai negalėtų. Kaip portalui LRT.lt teigė Seimo Spaudos biuro atstovai: „Pareigos grąžinti išeitinę išmoką, jeigu į Seimą patenkama ne nuo Seimo kadencijos pradžios kažkuriam partijos kolegai atsisakius ar netekus mandato, nėra.“

Anot Seimo Spaudos biuro atstovų, teisiškai Seimo kanceliarija negalėtų atgal priimti išmokėtų pinigų, nes pagal teisės aktus privalo išmokėti išeitinę išmoką. Tačiau, anot jų, kaip elgtis su gautais pinigais, kiekvienas Seimo narys sprendžia asmeniškai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt