Lietuvoje

2021.01.21 13:36

Klaipėda su pavydu žiūri į mažuose miestuose jau skiepijamus gyventojus: dėl taisyklių ir vakcinos trūkumo skiepų visiems medikams nepakako

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.01.21 13:36

Sergamumo COVID-19 liga situacija uostamiestyje stabilizavosi – anksčiau buvusi įtampa atslūgo. Šiuo metu daugiausiai dėmesio skiriama žmonių vakcinavimo pagal numatytas prioritetines grupes procesui. Jau baigiamos išnaudoti vakcinos, kurios buvo skirtos tam skiepijimo etapui, kurį organizuoja savivaldybė, tačiau dar liko nemažai nepaskiepytų miesto medikų, tad vyresnio amžiaus gyventojų vakcinavimo startas – miglotoje ateityje.

Jau kurį laiką Lietuvoje galiojančių griežtų karantino suvaržymų poveikį jaučia ir Klaipėda. Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė, uostamiesčio savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje apžvelgusi COVID-19 situaciją mieste, konstatavo, jog šiuo metu mieste stebimas sergamumo rodiklių mažėjimas.

„Situacija prieš Kalėdas Klaipėdoje pradėjo po truputėlį, neryškiai stabilizuotis ir po naujų metų per šias sausio savaites situacija tikrai stabilizavosi. Tai matome ir iš gyventojų, kurie patenka į ligonines stacionarizavimui dėl šitos ligos. Ligoninėse ramesnė ir stabilesnė situacija, jos gali šiek tiek atsikvėpti, nėra tokio didelio piko“, – apibendrino R. Perminienė.

Nuo pandemijos pradžios Klaipėdoje COVID-19 liga sirgę 10 403 klaipėdiečiai, pasveiko jau 5 629, mirė – 82 asmenys. Šiuo metu su liga kovoja 4571 klaipėdietis.

Šiuo metu ligoninėse, kur gydomi COVID-19 sergantys pacientai, lovų pakanka, nėra pilnai užpildyti ir reanimacijų skyriai, tad anksčiau buvusi įtampa yra atslūgusi.

Nesiskiepija, nes nenori dirbti COVID-19 skyriuje?

Klaipėdoje jau įsibėgėjo ir vakcinacijos nuo COVID-19 procesas. Pirmiausia, pagal visoje šalyje galiojančią tvarką, dar praėjusių metų gruodžio pabaigoje, pradėti vakcinuoti ligoninių darbuotojai. Kiekvienoje mieste veikiančių ligoninių jie buvo išskirstyti pagal numatytas rizikos grupes, vakciną Klaipėdos universitetinė ligoninė, kuri yra vadinamoji atraminė regione, skirstė ir regiono ligoninėms.

Pirmojo vakcinacijos proceso metu po pirmąją vakcinos dozę gavo visose ligoninėse dirbantys darbuotojai, kurie to pageidavo. Paskiepyti buvo visi darbuotojai nuo nuo ūkinės dalies iki vadovų. Šį savaitgalį, kaip jau skelbė ir LRT.lt, prasidėjo antrasis vakcinavimo etapas – antroji skiepo dozė pradėta švirkšti tiems medikams, kurie buvo paskiepyti pirmieji praėjusiais metais. Šis procesas tęsis dar šią savaitę.

Per pirmą vakcinacijos proceso dalį Klaipėdoje buvo paskiepyti ne tik ligoninių darbuotojai, bet ir Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai.

R. Perminienės teigimu, maždaug apie 10 proc. ligoninių darbuotojų atsisakė vakcinos. Tačiau tai nėra vien tie žmonės, kurie nepasitiki vakcinos veiksmingumu, bet ir tie, kurie negali būti skiepijami dėl gretutinių ligų ar alergijų.

Vis dėlto, komiteto narė Alina Velykienė teigė turinti žinių, jog kai kurie medikai skiepytis atsisako, nes taip bando išvengti galimybės būti išsiųsti dirbti su COVID-19 sergančiais pacientais.

„Kai kurie medikai kaip tik nori skiepytis, kad galėtų eiti dirbti į kovidinį skyrių, nes ten yra skiriami didesni priedai prie atlyginimo. Tai yra dvi pusės“, – į tarybos narės pastebėjimą sureagavo R. Perminienė.

Baigs naudoti visas turimas vakcinos dozes

Praėjusią savaitę Klaipėdą pasiekė antradienį atkeliavo 870 vakcinos dozių, kurias per savo įstaigas, skirsto pati uostamiesčio savivaldybė.

Anot R. Perminienės, į šį vakcinacijos etapą įtraukti mobilaus punkto, karščiavimo klinikos, slaugos ir paliatyvios slaugos paslaugas teikiantys darbuotojai bei tokių įstaigų pacientai, taip pat – socialinių globos įstaigų darbuotojai ir pacientai, bei paslaugas namuose teikiantys socialiniai darbuotojai.

Iš šios Klaipėdos miestą pasiekusios siuntos pavyko pirmuoju skiepu paskiepyti ir laboratorijų darbuotojus, kurie dirba su COVID-19 tyrimais arba ima PGR mėginėlius bei epidemiologinius tyrimus vykdančius asmenis bei tuos, kurie vyksta į ligos židinius atlikti epidemiologinių tyrimų.

Antradienį bus panaudotos paskutinės minėtos siuntos vakcinos dozės.

Kol kas visai medikų bendruomenei vakcinos nepakanka

Vakcinacija jau buvo pradėta ir anksčiau nepaminėtose asmens sveikatos priežiūros įstaigas, tačiau kol kas ji bus pristabdyta, nes vakcina baigėsi ir teks laukti, kol miestą pasieks nauja siunta.

„Šitai visai didelei Klaipėdos medikų bendruomenei, į kurią įeina ir privačios asmens sveikatos priežiūros įstaigos, ir odontologai, ir visi šeimos gydytojų kabinetai, grožio salonai, optikos salonai, kurie turi galiojančias asmens sveikatos priežiūros įstaigos licencijas, tikrai vakcinos dozių neužteks. Tai laukiame iš ministerijos kitos vakcinos siuntos“, – neslėpė Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja R. Perminienė.

Ji taip pat pastebėjo, kad vakcinacijai yra pasiruošta tinkamai, vakcinuoti galimų asmenų sąrašai yra surenkami, tikrinami ir tiesiog laukiama vakcinos dozių.

Trūksta tik vakcinos.

„Laukiame tik vakcinos, kad greičiau ją mums duotų. Nors, kiekiai, kaip girdite, visai Europai ir valstybėms yra ribojami – negauname tiek, kiek reikia iš „Pfizer“. Mūsų vakcinacijos centrai yra pilnai pasiruošę, patalpos paruoštos, komandos, kurios vakcinuoja šias prioritetines grupes, yra sudėliotos, tiesiog laukiame darbo, o jo negalime tęsti, nes nėra vakcinos. Trūksta tik vakcinos“, – dėstė R. Perminienė.

Kol kas sunku įvardyti ir tai, kada galės būti pradėti skiepyti amžiaus grupės nuo 65 metų klaipėdiečiai, nors kai kuriose savivaldybėse šios gyventojų grupės nariai jau yra skiepijami.

„Pagal ministro nustatytą tvarką, mes turime griežtai laikytis nustatyto priorito. Kol nebaigėme vakcinuoti vienos prioritetinės grupės, neturime teisės pereiti prie kitos. Kadangi miestas yra didelis – turime didelį krūvį dėl tiek socialinių darbuotojų, tiek dėl dabar visų medikų. Dabar yra einamos šios grupės. Ministerija dar neišskyrė šioms prioritetinėms grupėms reikiamo kiekio vakcinos, tai mes tikrai niekaip artimiausiu metu negalėsime pereiti prie gyventojų vakcinacijos“, – patikino R. Perminienė.

Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerijai pastebėjimai dėl tokio atotrūkio tarp mažųjų savivaldybių ir didmiesčių.

Teigiama, jog ministerija „paleido“ vakcinacijos procesą ir neprižiūrėjo jo.

Todėl mažosios savivaldybės, kurios turėjo mažai medikų ir socialinių darbuotojų, jau spėjo juos paskiepyti ir jiems dar liko vakcinos, tad buvo galima pereiti prie kitų prioritetinių grupių.

„Mes tokios prabangos dėl vakcinų liekamumo tikrai neturime“, – patikino Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja.

Taigi, R. Perminienės žiniomis, rengiamasi suvienodinti procesą ir Lietuvai gavus kitą vakcinos siuntą didiesiems miestams bus duodama daugiau vakcinos dozių, o mažosios savivaldybės gali negauti ir nieko.

„Iš tiesų turbūt nesąžininga, kai vieni vakcinuojami, o kiti dar tikrai ilgai turėtų laukti eilėje“, – teigė R. Perminienė.

Tiesa, kada Lietuvą pasieks nauja vakcinos siunta – ministerija miestų atstovams dar nėra patikslinusi.

Iš tiesų turbūt nesąžininga, kai vieni vakcinuojami, o kiti dar tikrai ilgai turėtų laukti eilėje.


Domėjosi kainomis

Komiteto posėdžio mero pavaduotojas Arvydas Cesiulis domėjosi vakcinos kainomis ir tuo, ar vakcina brangsta.

Informacijos apie vakcinų kainas R. Perminienė teigė neturinti, kadangi tai nėra atskleidžiama.

„Kaip suprantame, kiekviena šalis, kuri ypač nepriklauso Europos Sąjungai, derasi tiesiogiai su vakcinos gamintojais. Ir iš tikrųjų matome, kad kai kurios šalys – pavyzdžiui, Amerika, Anglija, Izraelis – tiesiogiai susiderėjo su „Pfizer“ ir turbūt, čia tik mano pamąstymas, už didesnę kainą nupirko didesnį kiekį iš „Pfizer“, o Europos Sąjungai dėl to tas vakcinų kiekis yra sumažintas. Bet, buvo toks gandas, kad „Pfizer“ kelia kainą ir gali būti, kad valstybei gali kainuoti daugiau. Nebent tikintis, kad atsiras kitų firmų – „Moderna“ ir kiti. Galbūt kainos turėtų būti kitokios, nes „Pfizer“ nuo pat pradžių buvo pats brangiausias“, – svarstė R. Perminienė.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6
Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

atnaujinta 15.58; iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo