Lietuvoje

2021.01.19 17:10

Skiepijant nuo COVID-19 Šilalėje pacientus vežantys vairuotojai liko be skiepų – ligoninė nežinojo, savivaldybė pamiršo

be eilės šeimą paskiepijęs verslininkas svarsto kreiptis į teismą dėl duomenų apsaugos
Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.01.19 17:10

Kai Šilalėje be eilės buvo paskiepyti privačios greitosios pagalbos „Ambulansas“ vadovo šeimos nariai ir į pensiją išėjęs buvęs Šilalės rajono ligoninės vadovas, skiepo negavo vairuotojai, kurie įpareigoti iš ligoninių pervežti COVID-19 sergančius vietos gyventojus. Ligoninė sako apie tokius vairuotojus nežinojusi, o Šilalės rajono savivaldybės valdžia juos pamiršo.


Skiepų negavo

Šilalės savivaldybės vairuotojai jau nuo pirmo karantino siunčiami į Klaipėdą, Kauną arba Vilnių parvežti COVID-19 užsikrėtusių pacientų, kurie, pagerėjus būklei, tęsti gydymo siunčiami į namus arba vežami į Šilalės ligoninę.

Kadangi Šilalės savivaldybė greitąją pagalbą perdavė į privačias rankas, parvežti pacientų įpareigoti savivaldybės administracijos vairuotojai.

Anot savivaldybės specialisto Aloyzo Vaičiulio, kartais COVID-19 užsikrėtusius pacientus pervežti tenka tris arba du kartus per savaitę. „Velkasi kombinezonus ir važiuoja“, – sakė A. Vaičiulis.

Pasiskiepijo ir prabilo apie teismus

Kaip skelbta anksčiau, su pirmąja skiepijamų medikų banga skiepytis iš Vilniaus atvyko svita: Šilalėje kartu su pirmaisiais medikais paskiepyta privačios greitosios pagalbos stoties vadovo Ričardo Ūselio žmona, marti, sūnus ir svainis – verslininkas Juozas Pranckevičius. Dabar giminaičius skiepytis pakvietęs verslininkas R. Ūselis užsimena apie teismus.

„O ką jūs galvojate, kad duomenų apsauga nepažeista, ligonį, koks jis bebūtų, ant visos Lietuvos įvardijo”, – LRT RADIJUI piktinosi UAB „Ambulansas“ generalinis direktorius R. Ūselis.

Verslininkas tvirtino, kad advokatai jam jau surinko argumentus, kurie turėtų būti pateikti teismui, tačiau kaip elgsis, jis esą kol kas neapsisprendė.

Savanoriaus, jeigu gaus antrą skiepą

Privačios greitosios medicinos pagalbos stoties „Ambulansas“ generalinis direktorius R. Ūselis tvirtino, kad šeimos narius skiepijo, nes šie ruošiasi pradėti savanoriauti. Savanoriauti pradės esą tik po to, jeigu gaus antrą skiepą.

„Kai reiks, pradės (savanoriauti – red. past.), kai antrą skiepą gaus”, – LRT RADIJUI patikslino verslininkas.

Pasiteiravus, ką savanoris galėtų veikti greitojoje pagalboje, nes pacientų konsultuoti negali, verslininkas tvirtino, kad skiepą gavusi marti galėtų dezinfekuoti greitosios pagalbos automobilius arba plauti ir dezinfekuoti medikų drabužius. Ką darytų žmona, kuriai, anot R. Ūselio, 73-eji, verslininkas neatsakė.

Sūnui skiepas esą priklauso, jį būtų gavęs Vilniuje, nes dirba paramediku Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stotyje. Tačiau į Šilalę skiepytis Vilniaus greitosios pagalbos stoties darbuotojas esą vyko kompanijoje su giminaičiais, nes taip buvę patogiau.

Gavę skiepą verslininko šeimos nariai savanoriauti tik žadėjo, o skiepo negavę Šilalės savivaldybės vairuotojai ir toliau dirbo.

„Man paskambina iš ligoninės, aš srautus reguliuoju, kur vykti”, – pasakojo Šilalės rajono savivaldybės specialistas A. Vaičiulis. Jis sakė, kad niekas negali pažadėti, kad vairuotojai bus paskiepyti. „Kėliau tą klausimą ir prašiau, bet negaliu atsakyti į tą klausimą, – sakė jis. – Vairuotojai važiuoja kaip ir greitosios pagalbos automobiliai.“

Grėsmės nemato

Savivaldybės vadovams vairuotojų padėtis nepasirodė bent kiek grėsminga. „Per mėnesį, gal du, gal trys kartai išeina“, – LRT RADIJUI kalbėjo Šilalės savivaldybės administracijos direktorius Valdemaras Jasevičius.

Anot jo, savivaldybės vairuotojams grėsmės užsikrėsti nėra, nes automobiliai esą tinkamai paruošti, lengvajame automobilyje sumontuota plastikinė pertvara, skirianti vežamą pacientą nuo vairuotojo, darbuotojai aprūpinti apsaugomis.

V. Jasevičius dar pridūrė, kad vairuotojai patys sutiko imtis tokių pareigų. „Be sutikimo nė vienas nebuvo siunčiamas”, – sakė Šilalės savivaldybės administracijos vadovas.

V. Jasevičius tvirtino pasirašęs įsakymą dėl skiepų kontrolės. „Visi prioritetiniai sąrašai turės praeiti pro darbo grupę ir turės būti patikrinta, ar jie atitinka tuos kriterijus, kad patektų į prioritetinius sąrašus“, – sakė Šilalės administracijos vadovas.

Formaliai žiūrint, savivaldybės vairuotojai nėra sveikatos priežiūros įstaigos darbuotojai, kurie skiepijami prioritetine tvarka.

Nežinojo apie vairuotojų darbą

Šilalės rajono ligoninės slaugos administratorė Veronika Kozlovienė, kuri buvo atsakinga už skiepijamų asmenų sąrašų sudarymą ir kurios asmeniškai skiepo paprašė buvęs ligoninės vadovas Antanas Levickis, sako nežinojusi, kad savivaldybės vairuotojai turi vežti COVID-19 sergančius pacientus.

„Jie ne mūsų žmonės, mes jų net nežinojome”, – kalbėjo V. Kozlovienė. Anot jos, jeigu savivaldybė būtų paprašiusi ligoninės paskiepyti tuos vairuotojus, gal skiepai būtų atitekę jiems, o ne verslininko šeimai.

„Bet tokių žmonių nebuvo, niekas jų nesiūlė“, – užtikrino Šilalės rajono ligoninės slaugos administratorė.

Sveikatos apsaugos ministerijos Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Šimkus sakė, kad ministerijoje rengiamas prioritetinių grupių įsakymo pakeitimas, jis bus papildytas.

„Planuojama ir vairuotojus įtraukti į šį įsakymą, kad jie būtų paskiepyti”, – LRT RADIJUI sakė A. Šimkus.

Sveikatos apsaugos ministerija leido vairuotojams padaryti išimtį savo nuožiūra ir įtraukti juos į skiepijamų asmenų sąrašą, tačiau vėliau persigalvota ir nurodyta laukti, kol bus pasirašytas ministro įsakymas.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
COVID-19 testavimas Vilniaus oro uoste

Lietuvoje

2021.03.08 09:27

Ministrų kabinetas atidėjo klausimą dėl privalomojo testavimo

Landsbergis kėlė klausimą, ar siūlymai neprieštarauja Konstitucijai; atnaujinta 10.11