Lietuvoje

2021.01.19 14:08

COVID-19 plinta ir vaikų darželiuose, viename – net 25 atvejai: siūlo galo, kaip keliavo užkratas, kol kas nerado

Radvilė Rumšienė, Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.01.19 14:08

Dažną dieną pranešama apie naujus COVID-19 atvejus vaikų darželiuose. Naujausiais duomenimis, serga 86 vaikai, 189 ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogai, 210 nepedagoginių darbuotojų. Koronaviruso židinys fiksuojamas tuomet, kai ugdymo įstaigoje nustatomi bent du atvejai. Dažniausiai tokiu atveju uždaromos tik grupės, tačiau Kazlų Rūdoje teko uždaryti visą darželį, per kelias dienas infekcija ten pasėjo 25 atvejus. 

Antradienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pranešė, kad Kazlų Rūdos lopšelyje-darželyje „Pušelė“ – koronaviruso protrūkis, su kuriuo siejami 24 COVID-19 ligos atvejai, įskaitant antrinius, t. y. šeimose. Popiet Marijampolės NVSC patikslino, kad atvejų – jau 25. Kaip sakė šio darželio darbuotoja, tarp užsikrėtusiųjų – ir vaikai, ir darbuotojai. „Pušelė“, sulaukusi epidemiologų rekomendacijos, buvo uždaryta – ši ugdymo įstaiga neveikia nuo sausio 13-osios.

Taip pat antradienį patvirtinti atvejai, susiję su protrūkiais Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Giliukas“, kur iš viso patvirtinti trys infekcijos atvejai (išvakarėse ten buvo du atvejai).

Šią savaitę 2 atvejai buvo užfiksuoti ir Vilniaus rajono Marijampolio lopšelio-darželio židinyje. Anot epidemiologų, tokių atvejų, kai darželiuose nustatoma po vieną du atvejus, daugiausia.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, COVID-19 liga nustatyta 57 ikimokyklinio ugdymo įstaigose.

Dauguma susirgo jau izoliavęsi

Marijampolės NVSC atstovė Ingrida Pucėtienė pasakojo, kad „Pušelėje“ nustatyta COVID-19 liga penkiems vaikams, 14 darbuotojų, o šeši atvejai yra antriniai, kai užsikrėtė vaikų ar darbuotojų artimieji, kurie nesusiję su šia ugdymo įstaiga.

Epidemiologai nustatė, kad vienoje šeimoje užsikrėtė darželinukas ir dar trys šeimos nariai. Tiesa, ar namo virusą parnešė vaikas, nežinia. Gali būti, kad jis užsikrėtė namie.

Kaip sakė I. Pucėtienė, pirminis infekcijos, išplitusios vaikų darželyje, šaltinis nebuvo nustatytas. Pirmi atvejai fiksuoti sausio 10 dieną – tuomet testas parodė užsikrėtimą dviem darbuotojams, o vėliau liga diagnozuota ir vaikams.

Sausio 12 dieną COVID-19 buvi diagnozuota jau devyniems darbuotojams ir vienam vaikui. Tądien Marijampolės NVSC rekomendavo darželiui taikyti infekcijos plitimą ribojantį režimą, tad „Pušelė“ buvo uždaryta.

Kiti atvejai, sakė I. Pucėtienė, nustatyti jau tuomet, kai darbuotojai ir vaikai izoliavosi.

Anot NVSC darbuotojos, Marijampolės apskrities vaikų darželiuose yra ir daugiau koronaviruso atvejų, bet jie – pavieniai.

„Daugiau, kad taip liga išplistų, kaip kad „Pušelėje“, Marijampolės apskrityje nebuvo nuo infekcijos pradžios pavasarį. Toks atvejis pirmas mūsų apskrityje“, – sakė I. Pucėtienė.

Lopšelio-darželio direktorė: tai – nemalonus krikštas

COVID-19 įsibrovė ir į Klaipėdoje veikiantį lopšelį-darželį „Giliukas“. Su šiuo židiniu siejami 3 atvejai, pirmadienį šis rodiklis buvo mažesnis – du atvejai.

Pirmadienį, kai buvo nustatyti du atvejai, įstaigos direktorė Laura Vaitkienė teigė, kad abu COVID-19 liga susirgę žmonės – lopšelio-darželio darbuotojai. Kol kas dar nežinoma, ar daug žmonių kontaktavo su šiais užsikrėtusiais asmenimis, tad direktorė negalėjo įvardyti, kiek dar žmonių teks izoliuotis.

„Kol kas renkame informaciją, tvarkomės viduje, informuojame susijusių grupių tėvelius“, – dėstė L. Vaitkienė.

Lopšelio-darželio direktorė neslėpė, kad paaiškėję užsikrėtimo atvejai – netikėta žinia ir tai yra pirmoji tokia darželio patirtis.

„Nemalonus krikštas. Savaitgalinis. Savaitgalį pradėjo eiti informacija“, – teigė direktorė.

Pašnekovė nenorėjo detalizuoti, kokia šiuo metu yra susirgusiųjų sveikatos būklė, tačiau pastebėjo, kad gydymo ligoninėje jiems dar neprireikė.

Pirmadienį lopšelis-darželis „Giliukas“ dirba, kol kas, anot direktorės, nėra prielaidų darželiui nedirbti.

„Kalbame apie vienos grupės izoliaciją, o kitos grupės, panašu, galės sėkmingai veikti“, – teigė L. Vaitkienė.

NVSC Klaipėdos departamento direktorius Raimundas Grigaliūnas teigė, jog kol kas Klaipėdoje veikiančiuose darželiuose išskirtinių ar atvejų gausa pasižymėjusių židinių nėra užfiksuota. Pastaruoju metu pasitaikė keli darželiai, kuriuose buvo užfiksuota po vieną COVID-19 ligos atvejį.

Dabar protrūkiai ne tokie gausūs

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovai sakė, kad jeigu ugdymo įstaigoje nustatomi koronaviruso atvejai, įstaiga privalo informuoti ir bendradarbiauti su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
„Epidemiologai vertina, jog užsikrėtimai laikomi protrūkiu, kai užsikrečia du ir daugiau asmenų, bendravusių tarpusavyje.

Tad, pavyzdžiui, jei darželyje užsikrėstų auklėtojas, bendravęs su kitu auklėtoju, taip pat jei užsikrėstų vaikas, bendravęs su auklėtoju, ir panašiai, būtų laikoma protrūkiu“, – paaiškino NVSC Vilniaus departamento visuomenės informavimo specialistė Justina Petravičienė.

Ji pridūrė: „Ikimokyklinio ugdymo įstaigose protrūkiai, t. y., kai užsikrečia du asmenys ir jų užsikrėtimo aplinkybės yra susijusios, registruojami, tačiau jie dažniausiai nėra gausūs, lyginant su rudens metu fiksuota situacija. Vertinama, kad dažnu atveju infekcija ir pasibaigia 2-3 ar 4 atvejais, kai suserga izoliacijoje buvę darbuotojai ar vaikai.“

Populiariausi