Lietuvoje

2021.01.18 22:26

Stankūnas: ribojimai išliks dar ilgai – geriau pakentėti, nei turėti trečią užsidarymą, kuris gali būti net baisesnis

Rasa Tapinienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.18 22:26

Vis dar esame pavojingiausiame koronaviruso plitimo scenarijuje, todėl ir po sausio 31 d. Vyriausybės drastiškų karantino pakeitimų neplanuoja, ir aptveriant kiekvieną sektorių bus vertinama rizika. „Vyriausybė nelaikys apribojimų ilgiau, negu reikia. <...> Gal geriau truputėlį pakentėti, nei turėti trečią bangą ir trečią užsidarymą, kuris gali būti net ir baisesnis“, – teigia LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius, Sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas.

„Dienos temoje“ – pokalbis su M. Stankūnu ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentu, Jonavos rajono meru Mindaugu Sinkevičiumi.

– Lapkričio 7 d. įvedant karantiną buvo taikomas vokiškas modelis. Ar jis tebegalioja, ar sekama kitos šalies kokiu nors pavyzdžiu, ar įvedamas visiškai naujas?

M. Stankūnas: Kiek žinau, nekopijuojame nė vienos šalies, tiesiog bandome taikyti priemones, remdamiesi įvairių šalių gerąja patirtimi bei naujausia moksline literatūra, kurioje apibendrinamas ir įvertinamas įvairių priemonių efektyvumas. Bandome surasti tinkamiausią ir efektyviausią jų derinį, nes, kaip žinome, viena atskira priemonė turi nedidelį efektą, tačiau jas taikant kartu tikrai galima matyti gerų rezultatų. Šiandieną per Vyriausybės pasitarimą buvo konstatuota, kad priemonės, ypač įvestos gruodžio viduryje, tikrai davė teigiamą poveikį, ir matome visiškai kitokią situaciją, negu buvo gruodžio pabaigoje. Tai iš tikrųjų džiugina, įkvepia, bet, kaip premjerė per pasitarimą paminėjo, tai tikrai dar nėra pergalė ar pabaiga. Tai dar didelio, ilgo kelio pradžia, suteikianti daugiau optimizmo.

Dienos tema. Stankūnas: nors situacija gerėja, tai dar nėra pergalė, todėl ribojimai išliks ilgai

– Vokietijos kanclerė Angela Merkel praėjusią savaitę užsiminė, kad karantinas gali būti pratęstas iki balandžio, apie didesnius ribojimus planuojama paskelbti šią savaitę. Nė viena Europos šalis nekalba apie visišką išėjimą iš karantino. Ar ir mums reikėtų nusiteikti, kad iki pavasario, kai bus šiltesnis oras, bus paskiepyta bent jau visa medikų bendruomenė, ribojimai griežtesni ar laisvesni liks?

M. Stankūnas: Manau, ribojimai išliks tikrai dar ilgai, į tokį gyvenimą, koks buvo prieš metus sausį, nemanau, kad grįšim iki kovo, balandžio ar panašiai. Situacija sudėtinga, nepaisant to, kad kiekvieną rytą girdime apie tokius gerus skaičius. Turime prisiminti, kad Lietuvoje šią minutę yra virš 60 tūkst. žmonių, vis dar yra užsikrėtusių virusu, vis dar nemažai žmonių miršta ir daugiau kaip 2 tūkst. žmonių guli stacionare. Situacija gerėja, bet išlieka labai sudėtinga.

Manau, ekspertai ir pati Vyriausybė nelaikys apribojimų ilgiau, negu reikia. Jų panaikinimas, modifikavimas bus tikrai labai apgalvotas, nes visi tikriausiai sutiks, kad gal geriau truputėlį pakentėti, nei turėti trečią bangą ir trečią užsidarymą, kuris gali būti net ir baisesnis. Žiūrime į kitų šalių patirtį ir matome, kad dažniausiai trečios bangos būna baisesnės nei antros. Lietuva, buvusi tikrai sudėtingoje situacijoje gruodžio pabaigoje, nenorėtų bandyti savo ribų, pasižiūrėti, kas bus toliau. Manau, apribojimus mažinsim kiek galima, bet tikrai labai atsargiai darysim, ir apribojimai, vienokie ar kitokie, išliks dar tikrai kurį laiką.

– Premjerė pavedė ekspertams ir ministrams sudaryti ugdymo planą, nes dabar yra tikslas kuo greičiau grąžinti vaikus į mokyklas. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sako, kad jau nuo ketvirtadienio, vėliausiai pirmadienio, su sunkumais susiduriančių šeimų vaikai turėtų mokytis mokyklose nuotoliniu būdu, ir savivaldos pareiga užtikrinti, kad mokymas, priežiūra būtų suorganizuota, kad vaikai būtų pamaitinti. Ar savivaldybės tam pasiruošusios?

M. Sinkevičius: Kaip pasakyti... Čia kaip kariuomenėje įsakymai aptarinėjami, jie vykdomi. Matyt, darysime viską, kad juos įvykdytume. Nėra taip jau viskas lengva ir paprasta, bet tikiuosi, kad su kolegomis sugebėsime ministerijos ir Vyriausybės poziciją išpildyti.

– Teisingai suprantu, kad likus dviem dienoms iki pažadėtos ministerijos dienos plano neturite?

M. Sinkevičius: Ne. Tai nebuvo visiškai netikėta. Netikėta pati žinia, kad jau taip greitai, nebuvo pasakyta iš anksto. Bet daug dalykų per pandemiją, karantiną mus pasiekia ne iš anksto, sprendimai net ir savaitgaliais atsiranda. Matyt, visko bus, ir gal ne visi bus laiku pasiruošę, techninių kliūčių iškils. Beveik esu tuo tikras, bet ir apgailestauju, nes lūkestis tėvų yra vienoks, personalo galimybės – kitos. Nepamirškim dar ir to, kad kai kurios įstaigos yra židiniai, čia vėlgi atsiranda komplikacijų. Negali pasakyti, kad tikrai, kaip nukirsta, dieną X vyks visur visoje Lietuvoje viskas. Nebus viskas labai sklandu, bet darysime ką galime, kad realizuotume poreikį ne tik nuotoliniu, bet turėtume ir kontaktinį mokymąsi.

– Prof. Stankūnai, viskas, jūsų kolegų ir jūsų teigimu, priklausys nuo testavimo apimčių ir vakcinavimo tempų, tačiau akivaizdu, kad, bent jau pagal dabartinius tempus, gamintojai didesnius vakcinos kiekius žada tik trečią arba ketvirtą šių metų ketvirtį, ir vargu ar vasarį bus galima paskiepyti visus pedagogus. Ar realu, kad šiais mokslo metais vaikai grįš į mokyklas, į klases?

M. Stankūnas: Vakcinos planai, kiek žinau, keičiasi ne dienomis, bet valandomis. Buvo paskelbta, kad „Pfizer“ mažina kiekius, kurie pateks į Europą, taip pat ir į Lietuvą, dabar, kiek žinau, pozicija pasikeitusi, nebus kiekiai sumažinti. Kitas dalykas – turime „Moderną“, ant Europos vaistų agentūros darbo stalo „AstraZenecos“ prašymas patvirtinti jų vakciną. Manome, vakcinų kiekis Lietuvoje didės, galbūt kai kurie dalykai užtruks šiek tiek, bet kiekis tikrai turėtų augti. Ar mokytojai ir visi mokiniai grįš į mokyklas šiais metais, tikrai būtų sunku atsakyti. Mes, ekspertai, pabrėžiame, kad svarbiausia grąžinti į mokyklas pradinukus dėl paties ugdymo proceso ir abiturientus, kad jie galėtų kaip galima geriau pasiruošti abitūros egzaminams. Šitos mokinių grupės tikrai anksčiau ar vėliau grįš, tai įvyks kaip galima greičiau, tačiau dėl likusių mokinių negalėčiau atsakyti užtikrintai.

– Ar galima artimiausioje ateityje kalbėti apie socialinius burbulus, apie kuriuos užsiminė ir premjerė? T. y. dviejų namų ūkių bendravimą, jeigu abu laikosi karantino sąlygų, nebendrauja su išore, kad vaikai galėtų lankyti, pavyzdžiui, pagyvenusius tėvus ar senelius.

M. Stankūnas: Tai jau premjerė šiandien tai pasakė ir per patį pasitarimą labai teigiamai atsiliepė. Kiek žinau, ji labai palaiko šitą idėją. Manau, kai bus galimybė, Vyriausybė tikrai priims, ir greitu laiku vadinamasis palaikymo burbulas atsiras. Vieniši suaugusieji arba suaugusieji, turintys mažamečių vaikų, galėtų sudaryti mini palaikymo burbulus su kitais namų ūkiais tam, kad nesijaustų vieniši, galėtų pabendrauti.

Pavyzdžiui, vienišos mamos, auginančios mažamečius vaikus, galėtų gauti pagalbos iš tėvų ar panašiai. Pirmieji žingsniai daromi. Pagal viską, dviejų namų ūkių socialinis burbulas turėtų atsirasti prie C scenarijaus, kai jau nekeltų abejonių, kad jis yra tvarus. Kai mūsų šalis pasieks lygį, kurį mes įvardiję kaip C scenarijų, manau, tikrai diskusijos atsiras ir socialiniai burbulai bus įvedami, net rekomenduojami, nes puikiai suprantame, kad esame išsiilgę vieni kitų, norime pabendrauti. Tikrai į šitą lūkestį žiūrime labai rimtai ir manau, kad tai bus bene viena artimiausių siūlomų įdiegti priemonių.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
15

Lietuvoje

2021.03.09 07:42

Ekspertų išvados – daugiabutis Gabijos gatvėje saugus: pažeidimų nėra, atšokusios plytelės priklijuotos nekokybiškai

gyventojai į namus galės grįžti dar šiandien; atnaujinta 09.22
15