Lietuvoje

2021.01.19 13:03

Aistros dėl opozicijos Seime: Baškienė siūlo kitą planą – jam socdemų ir „darbiečių“ nereikia

Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.01.19 13:03

Seimo opozicijos bandymai tartis dėl bendradarbiavimo bliūkšta. „Darbiečiai“ ir socdemai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio pareiškimus apie galimą susitarimą tarp frakcijų vadina juokingais. Jų manymu, „valstiečių“ vadovas bijo Seimo opozicijos lyderiu galinčio tapti Sauliaus Skvernelio konkurencijos. Vis dėlto parlamento senbuvė Rima Baškienė tiki, kad „valstiečiai“ gali turėti Seimo opozicijos lyderio portfelį ir be „darbiečių“ bei socdemų paramos.

Praėjusią savaitę LVŽS lyderis R. Karbauskis naujienų agentūrai ELTA sakė, kad Seimo opozicijos – „valstiečių“, „darbiečių“ ir socdemų – bendradarbiavimo susitarimas galimas tik tarp frakcijų, bet ne tarp partijų, mat, anot jo, „valstiečiams“ nėra priimtinas Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho požiūris į COVID-19, teiginiai apie nuo šios virusinės ligos neva gydantį vandenį.

Be to, pasak R. Karbauskio, jam kyla abejonių ir dėl padėties Lietuvos socialdemokratų partijoje (LSDP), kurioje esą nuolat kyla klausimų dėl lyderystės.

R. Karbauskis kaip pagrindinį kandidatą į Seimo opozicijos lyderius įvardija ekspremjerą, LVŽS frakcijos narį S. Skvernelį.

Pagal Seimo statutą, jei opozicinė frakcija arba jų koalicija turi daugiau kaip pusę Seimo mažumai priklausančių Seimo narių, tokios frakcijos seniūnas arba koalicijos vadovas yra vadinamas Seimo opozicijos lyderiu, jis turi daugiau teisių nei eilinis Seimo narys, priklauso Seimo valdybai. Naujajame Seime LVŽS iškovojo 32 mandatus, socialdemokratai – 13, Darbo partija – 10.

„Darbietis“ įsitikinęs, kad Karbauskis bijo Skvernelio

LRT.lt kalbintas Darbo partijos frakcijos Seime narys, parlamento vicepirmininkas Andrius Mazuronis neslėpė, kad jį R. Karbauskio pareiškimai juokina. Anot jo, partijų sprendimai atsispindi frakcijų veikloje, tad jų atskirti, pasak „darbiečio“, negalima. Dėl to, A. Mazuronio teigimu, Darbo partija pasirašytų bendradarbiavimo susitarimą tik partijų lygmeniu.

„Jeigu R. Karbauskis mano, kad frakciją galima kažkokiu būdu atskirti nuo partijos, tai... Suprasčiau, jei taip kalbėtų pirmą kadenciją į Seimą papuolęs ar pusmetį politikoje esantis žmogus, bet kai tai kalba ilgametis partijos pirmininkas, tai man tokie pasakymai [...] skamba juokingai“, – dėstė parlamentaras.

A. Mazuronis pabrėžė, kad jo neįtikina R. Karbauskio tvirtinimai, jog LVŽS nenori bendradarbiavimo su Darbo partija, nes nepritaria V. Uspaskicho elgesiui.

„Prieš praėjusius rinkimus R. Karbauskiui nepatiko „Tvarkos ir teisingumo“ partija, nes teisiama, dėl to sakė nebendradarbiaus, bet bendradarbiavo, jam nepatiko daugiau dalykų, bet jis juos labai greitai pamiršo. V. Uspaskicho mintis, ideologiją ir pasaulėžiūrą R. Karbauskis labai gerai žinojo daug metų, bet kai R. Karbauskiui reikia balsų, tai jam viskas patinka, bet kai jis nenori, kad kažkoks susitarimas būtų, tai jam pradeda nepatikti tai V. Uspaskichas, tai jo kelnės, tai marškinėliai, tai dar kažkas“, – kalbėjo politikas.

„Darbietis“ teigė, kad iš „valstiečių“ pusės daugiausia iniciatyvos suvienyti opoziciją ir pasirašyti bendro darbo susitarimą rodo buvęs premjeras S. Skvernelis. Bet kodėl LVŽS lyderis R. Karbauskis abejoja galimybe opozicijai bendradarbiauti partijų lygmeniu? A. Mazuronis tikino manantis, kad iš Seimo pasitraukęs ir mažiau dėmesio sulaukiantis R. Karbauskis tiesiog bijo S. Skvernelio konkurencijos.

„R. Karbauskis, man atrodo, bijodamas vidinės konkurencijos su S. Skverneliu, bando visais įmanomais būdais užkirsti S. Skverneliui galimybę tapti opozicijos lyderiu, būti labiau matomam, įgyti daugiau politinio svorio ir natūralu, kad toje vidinėje kovoje tarp jų R. Karbauskis siekia įgyti stipresnes pozicijas.

Visa opozicija dabar yra įkaitai vidinės R. Karbauskio kovos su S. Skverneliu. S. Skvernelis bando susodinti opoziciją, bando kalbėtis, viską jis daro teisingai, bet tokie R. Karbauskio pasisakymai yra visiškai niekur nevedantys, nediskutuotini ir nukreipti tik į vieną – į bandymą pakišti koją S. Skverneliui ir nenorą, kad S. Skverneliui pavyktų būti stipresniam, būti labiau matomam“, – dėstė A. Mazuronis.

„Darbietis“ prognozavo, kad artimiausiu metu dėl R. Karbauskio veiksmų Seimo opozicijai susivienyti ir išsirinkti opozicijos lyderio nepavyks.

„Su socdemais diskusija yra konstruktyvesnė, nes ką jie sako, tą ir galvoja. O čia, kai S. Skvernelis daro viena, o R. Karbauskis išeina su kita pozicija, tai ir mums opozicijoje labai sudėtinga suprasti“, – teigė A. Mazuronis.

LRT.lt susisiekti su Darbo partijos pirmininku V. Uspaskichu nepavyko.

Paluckas tikina – jei tartis, tai partijų lygmeniu

LSDP pirmininkas, parlamentaras Gintautas Paluckas teigė, kad opozicinių frakcijų Seime atstovai dėl susitarimo kalbasi nuolat, tačiau kol kas kompromisas nėra pasiektas. Socialdemokratų lyderis pažymėjo, jog opozicinis susitarimas turėtų būti paremtas konkrečiais darbais, tad susitelkti vien tik į opozicijos lyderio portfelį, anot jo, nereikėtų.

„Mes vieninteliai esame pateikę alternatyvią Vyriausybės programą ir, jeigu sutinka partneriai opozicijoje dirbti su ja, tada viskas gerai. Jeigu ne, jei turi kažkokių priekaištų, tai reikia paruošti ir pateikti kiekvienos partijos valdymo organams tai, dėl ko susitariama, kas bus daroma, nes tiesiog postais dalintis nėra jokios prasmės ir mums neįdomu, nes kiekvieni dirba su savo programa. Jeigu sugebėtume sutarti, tarkime, dėl 10-ies dalykų, kuriuos mes norime, kaip opozicija, nudirbti, tai pamėginkime pasišnekėti“, – dėstė socdemų vadovas.

Jis atmetė R. Karbauskio idėją pasirašyti opozicinį susitarimą tarp frakcijų. G. Paluckas pabrėžė, kad, jo įsitikinimu, tai prieštarautų politinei logikai.

„Negali taip būti. Tai yra labai prasta idėja, kai mėginama frakciją atskelti nuo partijos. Palaukite, kiekviena partija eina į rinkimus, turi savo programą. Jeigu jis (R. Karbauskis – LRT.lt) įsivaizduoja, kad frakcijos Seime šoks ir dainuos savarankiškai, tai gal tada tegul eina į Seimo rinkimus be partijos, dalyvauja rinkimuose savarankiškai ir pamatys, koks bus rezultatas. Čia pirmiausia turi būti partijų susitarimas. Jis turi būti pasvertas, kokias turės politines pasekmes. Jeigu „valstiečiai“ ir toliau taip draskysis emociniu ir asmeniškumų pagrindu, tai koks tikslas tada su jais bendradarbiauti?“ – kalbėjo LSDP lyderis.

G. Paluckas neslėpė manantis, kad R. Karbauskio abejonės dėl opozicijos bendradarbiavimo yra jo kovos su S. Skverneliu ir kitais įtakingais politikais LVŽS gretose rezultatas.

„Vidinės kovos požymiai yra labai aiškūs. Priminsiu ir R. Baškienės išstūminėjimą iš pozicijų, prisiminkime tą Seimo vicepirmininko skyrimo, nominavimo iš „valstiečių“ epopėją. Skirtis tarp S. Skvernelio ir R. Karbauskio visada buvo, tik per rinkiminį laikotarpį ją buvo stengiamasi šiek tiek užmaskuoti“, – komentavo G. Paluckas.

Partijos senbuvė siūlo imtis kito plano

LRT.lt kalbinta Seimo senbuvė, ilgametė LVŽS narė Rima Baškienė pažymėjo, kad geriausia būtų surasti sutarimą tarp visų opozicinių jėgų. Tačiau, parlamentarės manymu, kol kas akivaizdu, jog socdemai, „darbiečiai“ nėra patenkinti R. Karbauskio veiksmais, tad, anot jos, reikėtų imtis kito plano.

R. Baškienė atkreipė dėmesį, kad LVŽS trūksta dviejų frakcijos narių, kad ši jėga galėtų iš savo gretų deleguoti kandidatą į Seimo opozicijos lyderio pareigas.

„Valstiečiai“ gali turėti opozicijos lyderį, turėdami 34 Seimo narius. Šiandien trūksta dviejų. Ar ne paprastesnis būdas būtų „valstiečiams“ įtikinti savo vertybėmis, nuoseklumu žmones, kurie dirba Mišrioje Seimo narių grupėje, [...] kurie nėra kitų frakcijų nariai? [...]

Jeigu nepavyktų sutarti (su kitomis opozicinėmis frakcijomis – LRT.lt), galėtume ieškoti bendraminčių, pritariančių mūsų vertybėms, programai ir nuostatoms, pakviesti porą atsakingų politikų į „valstiečių“ frakciją ir turėtume opozicijos lyderį. O paskui – dar laukia ilgas politinis laikotarpis – galima visada rasti sprendimus ir pakeisti situaciją. Dabar trintis ir kažkokie ieškojimai yra mažiausiai reikalingi, labiau reikalingas yra veikimas“, – svarstė R. Baškienė.

Ji tiksliai neįvardijo, su kuo iš Mišrios Seimo narių grupės „valstiečiai“ galėtų kalbėtis dėl prisijungimo prie jų frakcijos. Pasak R. Baškienės, viena yra aišku – Seimui reikia opozicijos lyderio, o juo turėtų tapti ekspremjeras, „valstiečių“ frakcijos narys S. Skvernelis.

Apie panašų scenarijų užsiminė ir „darbietis“ A. Mazuronis. Tiesa, kaip spėjo politikas, „valstiečiams“ bandymas prisivilioti dar du parlamentarus į savo frakciją gali atsirūgti.

„Jiems lieka vienas variantas – eiti į Mišrią Seimo narių grupę, nusilenkti Lenkų rinkimų akcijai ar kitų partijų atstovams ir bandyti tartis. Bet kai tau trūksta dviejų ar trijų auksinių balsų, tai tas tarimasis gali būti ir nesėkmingas, ir labai brangiai kainuojantis“, – kalbėjo A. Mazuronis.

Karbauskis: abejonių turime ne mes, o kolegos

LVŽS vadovas R. Karbauskis LRT.lt teigė, kad „valstiečių“ pozicija nesikeičia – dėl Seimo opozicijos bendro veikimo susitarimas galėtų būti pasirašytas tik parlamento frakcijų, bet ne tarp partijų. Jis kartojo, jog abejonių dėl susitarimo turi ne LVŽS, o „darbiečiai“ ir socdemai. Tačiau „valstiečiai“, pasak R. Karbauskio, tiesiog nenori sieti bendro darbo partijų lygmeniu.

„Ne mes turime abejonių. Pirmiausia turi abejonių kolegos, nes vieni sako, kad jie nenori, o kiti sako, kad be kitų jie nebūtų. Visokių komentarų buvo. [...] Kaip partijos pirmininkas pasakiau savo nuomonę ir mes apie tai tarpusavyje esame diskutavę, kad iš tikrųjų partijų sutarimas šiandien yra sunkiai įmanomas, bet frakcijų susitarimas įmanomas, nes tai yra kito lygmens susitarimas, kuris leidžia, tam tikrų abejonių turint partijų lygyje, vis dėlto frakcijoms dirbti bendrai“, – dėstė R. Karbauskis.

Jis spėliojo, kad „darbiečiai“ ir socdemai galbūt nenori pasirašyti bendro darbo susitarimo dėl to, kad, atsižvelgiant į LVŽS narių skaičių frakcijoje, Seimo opozicijos lyderio postas, nors ir būtų rotuojamas, ilgesnį laiką priklausytų „valstiečiams“.

„Mažosios frakcijos turėtų turėti galimybę rotacijos būdu Seime opozicijos lyderį tam tikrais laikotarpiais. Tai mums atrodo svarbus argumentas darbo organizavime ir atstovavime Seime. Bet jeigu kitos frakcijos, mažesnės frakcijos, manys, kad gal tai stiprina mus, nes rotacijos būdu mes turėsime daugiau atstovavimo laiko negu mažosios frakcijos, tai jau čia yra jų vertinimas“, – svarstė R. Karbauskis.

Politikas spėliojo, kad bendro sutarimo opozicijai nepavyksta surasti ir dėl partijų pirmininkų pozicijų susikirtimo.

„Galbūt kažkam nepatinka tai, ką aš pasakiau, man galbūt nepatinka, ką sako kitos partijos pirmininkas. Jeigu šnekėtume apie Darbo partijos pirmininko pareiškimus, tai jie mūsų atžvilgiu tikrai yra labai kritiški ir net kai kuriais momentais įžeidūs, bet aš sakau – nereikia nei į mano, nei į kitus pareiškimus per daug reaguoti, reikia galvoti apie tai, kas būtų naudinga opozicijai“, – tvirtino pašnekovas.

R. Karbauskis, paklaustas, ar jo dvejonės dėl opozicijos bendro veikimo gali būti susijusios su konkurencijos iš S. Skvernelio pusės baime, teigė, kad taip nėra.

„Jis (A. Mazuronis – LRT.lt) turi tokį įdomų charakterį – sakyti tai, kas yra netiesa. Bet to daryti gal nereikėtų. Mes susitarimo norime, tik jei aš pasakiau tai, ką galvoju apie jo partijos pirmininką, tai ką jau padarysi, čia ne mano problema“, – tvirtino R. Karbauskis.

Jis tvirtino iš S. Skvernelio neišgirdęs apie kokias nors išskirtines kitų opozicinių frakcijų keliamas sąlygas susitarimui dėl bendro darbo.

LRT.lt susisiekė su S. Skverneliu, bet šis atsisakė situaciją komentuoti.

R. Karbauskis, paklaustas apie galimybę patiems „valstiečiams“ prisivilioti į savo frakciją dar kelis parlamentarus ir tokiu būdu deleguoti Seimo opozicijos lyderį, tokio scenarijaus neatmetė, bet pažymėjo sieksiąs jo išvengti.

„Tai yra kraštutinai blogas variantas, nes manome, kad opozicijos vieningumas, bendras darbas yra vertybė. Jeigu mes surinksime reikiamą balsų skaičių tam, kad turėtume opozicijos lyderį, tai sustiprinsime savo frakciją dar vienu žmogumi valdyboje, bet tai nebus kažkas tokio, kas galėtų būti naudinga, šnekant apie Seimo, opozicijos darbą“, – aiškino R. Karbauskis.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
COVID-19 testavimas Vilniaus oro uoste

Lietuvoje

2021.03.08 09:27

Ministrų kabinetas atidėjo klausimą dėl privalomojo testavimo

Landsbergis kėlė klausimą, ar siūlymai neprieštarauja Konstitucijai; atnaujinta 10.11