Lietuvoje

2021.01.18 17:10

Sveikatos ekspertai siūlo svarstyti galimybę nuo COVID-19 skiepyti ir vyresnius mokinius

išvardijo, kas pirmiausia grįžtų į mokyklas; atnaujinta 17.52
Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.01.18 17:10

Pirmadienį vykusiame Vyriausybės pasitarime sveikatos ekspertai, analizavę pandemijos eigą, pateikė keletą pasiūlymų dėl ugdymo įstaigų. Vienas iš Sveikatos tarybos pasiūlymų – svarstyti galimybę prieš grįžtant mokytis kontaktiniu būdu į mokyklas vakcinuoti mokinius, kuriems – daugiau nei 16 metų. 

Premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad kol kas sunku būtų tai įgyvendinti, nes vakcinos kiekiai kol kas yra maži.

„Vakcinos neturime pakankamai, kad galėtume drąsiai apie tai kalbėti. Gamintojų ribojimai yra specifiški. Kai gamintojas nerekomenduoja skiepyti jaunesnių nei tam tikro amžiaus žmonių, negali būti nė kalbos apie mokinių skiepijimą“, – pabrėžė I. Šimonytė.

Kai kurie gamintojai ribojimo pagal amžių netaiko.

„Bet kadangi vakcinų gauname mažai, dabar mūsų pagrindinis tikslas – „uždengti“ kuo greičiau ir kuo daugiau rizikos grupių. Veikiausiai (mokinių skiepijimas, – red. past.) nebus prioriteto klausimas“, – sakė ministrė pirmininkė.

Anot Sveikatos tarybos narės profesorės Ramunės Kalėdienės, prieš švelninant karantino sąlygas siūloma pirmiausia galvoti apie ikimokyklinukus, priešmokyklinukus, pradinukus, abiturientus. Ir tik vėliau – apie kitų klasių vaikų grąžinimą į mokyklas.

Taip pat ekspertai siūlo, kad vaikai, kurie neturi galimybių nuotoliniu būdu mokytis namie arba jiems reikalinga priežiūra, galėtų nuotoliniu būdu mokytis ugdymo įstaigoje, ten užtikrinant ir maitinimą. Sveikatos ekspertai pabrėžė, kad tokiu atveju privalu laikytis saugumo priemonių ir atlikti testavimus.

Pasitarime dalyvavęs Kembridžo universiteto ligoninės gydytojas Tumas Beinortas siūlo, kad prieš grįžtant į mokyklas tiek vaikams, tiek darbuotojams turėtų būti atliekamas PGR testas. Tie, kieno testas neigiamas, grįžtų į klases, tie, kurių teigiami, turėtų dešimt dienų izoliuotis namie.

Taip pat siūloma vakcinuoti visus pedagogus, prieš skiepijimą derėtų prieš vieną dvi savaites atlikti serologinį tyrimą.

Anot T. Beinorto, derėtų grįžus į mokyklas laikytis hibridinio mokymosi, klasės turėtų būti kuo mažesnės, taip siekiant išvengti srautų maišymosi. Privalomos kaukės, dažnas patalpų valymas.

Taip pat, pabrėžė ekspertas, privalu kuo greičiau identifikuoti užsikrėtusius pedagogus ir moksleivius – tai būtų daroma testavimu.

T. Beinortas pateikė veiksmų planą, kaip atidaryti ugdymo įstaigas.

Pirma, savivaldybės įpareigojamas vykdyti tepinėlių surinkimą pagal ugdymo įstaigų testavimo planą.

Antra, Vyriausybė užtikrina testavimo pajėgumus.

Trečia, laboratorijos įpareigojamos vykdyti grupinį PGR testavimą.

Ketvirta, Sveikatos apsaugos arba Švietimo, mokslo ir sporto ministerija mokykloms pateikia nefarmokologinių intervencijų protokolą, kurio mokyklų administracijos įpareigojamos laikytis.

Penkta, mokyklų sveikatos specialistai prižiūri padėtį, vykdo židinio kontrolę, jei reikia, kviečiasi pagalbos.

Psichologas Paulius Skruibis rėmėsi tyrimais, kurie rodo, kad ugdymo įstaigų uždarymo poveikis viruso plitimui yra ryškus, tiesa, visi sutaria, kad mokyklos turi būti uždaromos tik blogiausiu atveju.

„Taip, mokyklų uždarymas viruso plitimą mažina, bet pasekmės yra svarios“, – kalbėjo P. Skruibis, turėdamas galvoje psichologinį mokyklų uždarymo poveikį.

P. Skruibis rėmėsi Vilniaus universiteto mokslininkų tyrimu kuris parodė, kad per pirmąjį karantiną daugiau nei trečdalio vaikų emocinė būsena pablogėjo.

Populiariausi

Karantinas Lietuvoje
8

Lietuvoje

2021.02.28 09:22

COVID-19 Lietuvoje: tęsiasi protrūkiai Visagine, nauji atvejai šalies ligoninėse, rusena židiniai įmonėse ir darželiuose

per parą – 356 COVID-19 atvejai, mirė dar 9 žmonės; atnaujinta 11.00
8
Gabrielius Landsbergis
5

Lietuvoje

2021.02.28 12:47

Landsbergis dar ketverius metus laikys konservatorių vairą savo rankose

partijos pirmininko komentaras; atnaujinta 14.11
5