Lietuvoje

2021.01.18 16:30

COVID-19 situacijai gerėjant, ekspertai pristatė keturis karantino švelninimo scenarijus

pasiektas lapkričio pradžios lygmuo; atnaujinta 17.43
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.01.18 16:30

Šviesa tunelio gale. Taip galima apibūdinti šiuo metu šalyje susiklosčiusią COVID-19 situaciją. Vyriausybės eksperto pateikti skaičiai rodo, kad mažėja tiek nustatomų atvejų skaičius, tiek procentinė teigiamų atvejų dalis.

„Dinamika, pagal visus parametrus, kuriuos sekame, yra palanki, bet tai nereiškia, kad galime atsipalaiduoti, tai reiškia, kad esame teisingame kelyje“, – pirmadienį teigė premjerė Ingrida Šimonytė.

Tačiau ji teigė, kad nutarimas dėl karantino sąlygų iki sausio 31-osios galios toks, koks yra, išskyrus mažus pakeitimus dėl pagalbos moksleiviams ir socialinių burbulų žmonėms, kurie yra vieniši.

Šimonytė: dalis ribojimų nuo vasario gali būti modifikuota

Kaip teigė I. Šimonytė, priklausomai nuo to, kaip seksis rasti sprendimus ir kaip atrodys atvejų dinamika ateinančiomis savaitėmis, dalis ribojimų gali būti modifikuoti nuo vasario mėnesio, pavyzdžiui, gali būti leidžiamas judėjimas žiedinėse savivaldybėse.

Rodikliai nuteikia optimistiškai

Kaip pirmadienį vykusiame Vyriausybės pasitarime kalbėjo vyriausiasis COVID-19 analitikas Aistis Šimaitis, matomas situacijos gerėjimas – mažėja tiek nustatomų atvejų skaičius, tiek procentinė teigiamų atvejų dalis. Anot A. Šimaičio, nustatomų atvejų skaičius sumažėjo beveik triskart - nuo 3 tūkst. iki 1 tūkst. O teigiamų atvejų procentinė dalis sumažėjo perpus.

„Tai staigus kritimas, aišku, tai atsispindi ir sergamume. Mes dabar esame lapkričio pradžios lygyje. Prieš pandemijos antrai bangai smarkiai įsibėjant spalio mėnesį, atvejų skaičius buvo apie 200 ir mes neblogai tvarkėmes tame lygyje“, – kalbėjo A. Šimaitis.

Pasak vyriausiojo analitiko, šiuo metu Lietuva yra įveikusi pusiaukelę „važiuojant į apačią“ nustatomų atvejų kreivėje, tačiau dar nepasiekėme to taško, kai galima sakyti, kad situacija yra visiškai kontroliuojama.

Visgi, kaip sakė A. Šimaitis, nors nustatomų atvejų skaičius sparčiai mažėja, ligoninėse vis dar yra gydoma beveik 2 tūkst. žmonių – maždaug 10 kartų daugiau nei buvo fiksuojama kovo mėnesį.

„Lietuvoje yra apie 200 infekcinių lovų, kuriose būtų galima gydyti COVID-19 pacientų, nedarant įtakos planinėms paslaugoms. Jeigu esame pusiaukelėje pagal atvejus ir teigiamus tyrimus, su ligoninėmis dar ten nesame. Taip pat dar ten nesame ir su mirtimis“, – situaciją pristatė Vyriausybės kanceliarijos analitikas, pridurdamas, kad ligoninės dar nepasiekė situacijos, kai COVID-19 pacientų gydymas nedaro įtakos planinėms paslaugoms.

Be to, A. Šimaitis pastebėjo, kad į tokią situaciją, kokia buvo prieš porą mėnesių, grįžta ir mirčių nuo COVID-19 atžvilgiu: „Nė vieną dieną praeitą savaitę nemirė daugiau nei 40 žmonių. Skaičiai džiugina, jie patvirtina mažėjimo tendenciją. Jei prieš porą savaičių matėme, kad lyg kažkas mezgėsi atvejuose, dabar jau matome ir ligoninėse kritimą visuose regionuose, ir mirtyse.“

A. Šimaitis teigė, kad tokį kritimą lėmė ir smarkiai sumažėjęs žmonių mobilumas, kuris krito įvedus judėjimo tarp savivaldybių judėjimą. Ekspertas sakė, kad praktiškai nebėra savivaldybių, kur kasdien nustatomų atvejų skaičius augtų. Pavyzdžiui, sekmadienį šis skaičius augo tik dvejose iš 60 Lietuvos savivaldybių.

„Kryptis, kuria juda mūsų parametrai, yra teigiama. Tendencija yra tvari. Jau 17 dienų turime neigiamą pagreitį, tai reiškia, kad kas savaitę atvejų skaičius mažėja. Kritimas dabar yra ganėtinai stiprus – 25-30 proc. Bent tiek nukrenta atvejų skaičius ir teigiamų tyrimų procentas per savaitę“, – teigė A. Šimaitis.

Anot jo, anksčiau teigta, kad Lietuva yra eksponentinio atvejų skaičiaus augimo fazėje, tačiau dabar jau matyti eksponentinis atvejų skaičiaus mažėjimas.

„Tačiau, kad krentame greitai, nereiškia, kad pasiekėme skaičius, kai situacija kontroliuojama“, – sakė A. Šimaitis.

Kaip rodo duomenys, jei būtų išlaikomas dabartinis atvejų kritimo tempas, t.y. 25 proc. per savaitę, vasario antrojoje pusėje jau būtų pasiekta, kad naujų kasdien nustatomų atvejų vidutinis skaičius siektų 200.

Jei kritimo skaičius sumažėtų nuo 25 proc. iki 10 proc., 200 atvejų vidutinį skaičių būtų galima pasiekti tik gegužės mėnesį.

Išlaikius 25 proc. pagreitį, iki gegužės mėnesio liga nusineštų dar 600 gyvybių, tačiau jei pagreitis mažėtų iki 10 proc., COVID-19 mirčių skaičius beveik padvigubėtų.

„Tas kritimas veikia mūsų naudai, reikia labai atsargiai žiūrėti, kad jo nesulėtintume. Visai netoli yra tie skaičiai, kai situacija tampa kontroliuojama“, – kalbėjo A. Šimaitis.

Keturi scenarijai

Vyriausybės pasitarime taip pat pristatyti keturi karantino priemonių švelninimo scenarijai. Sveikatos ekspertų taryba parengė keturis scenarijus – A, B, C ir D – ir, kaip sakė profesorė Ramunė Kalėdienė, nepaisant gerėjančios COVID-19 situacijos, Lietuva vis yra vadinamajame „D“ scenarijuje, kuris yra, anot jos, pats niūriausias.

„D“ scenarijus reiškia, kad Lietuvoje sergamumas yra pasiekęs 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ribą, būtent tokioje situacijoje esame dabar. Dabartinis rodiklis siekia 716 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.

„C“ scenarijus reiškia, kad Lietuvoje sergamumas yra pasiekęs 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ribą. Esant šiam scenarijui intensyvinamos testavimo ir kontaktų atsekimo priemonės, galioja nacionalinio lygio ribojimai, stipresnės karantino priemonės taikomos labiausiai viruso plitimą skatinančioms veikloms.

„B“ scenarijus reiškia, kad Lietuvoje sergamumas yra pasiekęs 25-100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ribą. Esant šiam scenarijui galimas nacionalinių ribojimų keitimas lokaliais, karantinas taikomas labiausiai viruso plitimą skatinančioms veikloms.

„A“ scenarijus reiškia, kad Lietuvoje sergamumas yra pasiekęs mažiau nei 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų ribą. Esant šiam scenarijui, teigiamų testų daliai neviršijant 4 proc. ir turint efektyvią testavimo bei kontaktų atsekimo sistemą, galimas daugumos ribojimų atšaukimas.

Kyla problemų dėl vakcinacijos

Premjerė Ingrida Šimonytė pasitarime kalbėjo, kad nors yra gerų naujienų ir skaičiai gerėja, vis dar kyla nemažų iššūkių:

„Vakcinavimas, kuris atrodo kaip išeities strategija, neįsibėgėja taip, kaip mums visiems norėtųsi. Labiausiai dėl gamybinių pajėgumų apribojimų ir dėl to, kad kartais viduryje mūšio ima ir pasikeičia kažkokie parodymai ir tuomet tenka, kaip praėjusią savaitę, ES lygiu kelti klausimus, kodėl gamintojas keičia savo pradinius planus.“

Pasak ministrės pirmininkės, tam, kad būtų palaikomas tinkamas vakcinavimo tempas, būtinas daug geresnis vakcinų tiekimas nei matomas šiomis savaitėmis arba bus matomas artimiausiu metu.

Populiariausi

Ligoninė
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.02.25 09:33
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkis Visuomenės sveikatos centre, darželiuose, ligoninėse, gamybos įmonėse

538 nauji atvejai; atnaujinta 11.18
13
Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
„Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų
11

Lietuvoje

2021.02.25 15:02

Teisėsauga įtaria – „Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų

sulaikyti 9 asmenys, tarp jų – įmonės vadovas; atnaujinta 15.22
11