Lietuvoje

2016.04.04 00:17

L. Linkevičius: situacija Kalnų Karabache gali tapti platesnio masto konfliktu

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2016.04.04 00:17

Azerbaidžanas ką tik paskelbė apie vienašališkas paliaubas. Tai reiškia, kad jis nutraukia karines operacijas prieš armėnus dėl ginčytino Kalnų Karabacho. Pasak Azerbaidžano gynybos ministerijos atstovo, tai nuspręsta padaryti po tarptautinės bendruomenės raginimų. 

„Azerbaidžanas, pademonstruodamas gerą valią, nusprendė vienašališkai nutraukti karo veiksmus“, – sakoma Azerbaidžano gynybos ministerijos pareiškime, kuriame perspėjama, kad jis „išvaduos visas (armėnų) okupuotas teritorijas“, jei armėnų pajėgos „nenutrauks provokacijų“.

„Šis sprendimas buvo priimtas ryšium su prašymais iš tarptautinių struktūrų ir taikia valstybės politika. Azerių ginkluotosios pajėgos sustabdė kontratakas ir atsakomąsias priemones priešo atžvilgiu ir pradėjo stiprinti išvaduotų teritorijų gynybą“, – sakoma pranešime.

Situacija Kalnų Karabacho konflikto zonoje komplikavosi anksti šeštadienį. Konflikto šalys kaltina viena kitą ugnies nutraukimo pažeidimais.

Pasaulio žiniasklaida anksčiau pranešė apie naujus susišaudymus tarp Armėnijos ir Azerbaidžano sekmadieni naktį. Lietuva reiškia gilų susirūpinimą dėl pranešimo apie plataus masto paliaubų pažeidimus Kalnų Karabacho konflikto zonoje.  Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius LRT RADIJUI teigia, kad Lietuva kartu su Vakarų bendruomene ragina Armėniją ir Azerbaidžaną susilaikyti nuo smurto, nes abi valstybės įsipareigojusios siekti taikaus konflikto sureguliavimo.

„Įvairūs paaštrėjimai visą laiką būdavo, tačiau tokio masto karinių veiksmų nebuvo, ko gero, 20 metų, todėl šis įvykis gali tapti platesnio masto konfliktais, dėl kurių bus daug civilių aukų. Tarptautinės bendruomenės reakcija, raginimai Minsko grupei vėl aktyvizuotis ir pačioms šalims susilaikyti nuo karinių veiksmų kol kas neduoda rezultatų“, – pastebi L. Linkevičius.

Jo teigimu, situacija labai atidžiai stebima, tačiau labai sunku pasakyti, kodėl būtent dabar visa tai įvyko. Užsienio reikalų ministras atkreipia dėmesį, visa tai įvyko iš karto po branduolinio saugumo konferencijos Vašingtone, kur susitiko kelių dešimčių valstybių vadovai.

„Ten dalyvavo ir Armėnijos, ir Azerbaidžano prezidentai. Su abiem teko kalbėti visų tų įvykių išvakarėse. Labai sunku buvo tikėtis, kad kažkas tokio atsitiks, bet vis dėlto reikėtų giliau paanalizuoti, kaip tai prasidėjo ir kas tai inspiravo“, – tvirtina L. Linkevičius.

Susirūpinimą dėl paaštrėjusio konflikto tarp Armėnijos ir Azerbaidžano dėl ginčijamo Kalnų Karabacho išsakė ir Tarptautinė saugumo ir bendradarbiavimo organizacija. Per šeštadienio kovas dėl Kalnų Karabacho abi šalys kaltina viena kitą dėl paliaubų pažeidimo. Armėnija tvirtina netekusi 18 savo karių. Azerbaidžanas – 12.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.