Lietuvoje

2021.01.18 14:52

Dulkys: Lietuva negali amžinai gyventi su griežtomis karantino priemonėmis

atnaujinta 17.18
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.01.18 14:52

„Lietuva negali amžinai gyventi su griežtomis karantino priemonėmis, bet ir visos šalys, kurios staigiai nuėmė priemones ir nenaudojo kitų, sugrįžo į dar griežtesnius karantinus“, – teigė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Susitikęs su Seimo nariais jis taip pat pasakė, kokiems klausimams šiuo metu neturi atsakymų.

Susitikime su parlamentine socialdemokratų frakcija sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys teigė, kad per sausį numatoma nuo COVID-19 paskiepyti visus sveikatos sektoriaus darbuotojus, kurie to norės, įskaitant ir slaugos bei globos įstaigų, karščiavimo klinikų darbuotojus bei vaistininkus.

„Planuojame, kad su vasario pirma savaite ir su antru skiepu turėtų būti pilnai padengta. Tolimesnės grupės priklauso nuo tų kiekių, kurie bus tiekiami ateityje“, – teigė A. Dulkys.

Ministras taip pat sakė, kad buvo gauta pirmoji „Modernos“ vakcinų siunta, tiesa, jų kiekis, kaip teigė A. Dulkys, buvo „labiau nei simboliškas“ – 2,4 tūkst. Tiesa, anot ministro, jau žinoma, kad pirmą ketvirtį Lietuva gaus 60 tūkst. šios vakcinos dozių, antrą ir trečią ketvirčius – 220 tūkst. vakcinos dozių.

„Dėl testavimo strategijos – labai gaila, kad nors apie greituosius antigenų testus visa Europos Sąjunga kalba mažiausiai nuo praėjusių metų vasaros, deja, palikimas toks šiaip sau, nes nebuvo parengta nė viena testavimo schema, neparuoštas nė vienas algoritmas, neužsakytas greitieji testai, nė vienas greitasis testas neatkeliavo į Lietuvą“, – tvirtino A. Dulkys.

Jo teigimu, naujausios žinios yra tokios, kad per nacionalinę laboratoriją pirmieji antigenų testai Lietuvoje turėtų pasirodyti vasario mėnesį. Per centralizuotą Europos Komisijos tiekimą apie 100 tūkst. antigenų testų Lietuvą turėtų pasiekti sausio pabaigoje arba vasario pradžioje.

„Bus inicijuojami papildomi antigenų testų pirkimai, kad nereikėtų visiems verkti, kad Lietuvoje viešieji pirkimai viskam trukdo. Pradėsime atitinkamus pirkimus planuoti anksčiau, kad tie kiekiai atkeliautų į Lietuvą“, – teigė ministras.

Jis taip pat kalbėjo, kad karantino priemonių švelninimas bus derinamas su tyrimu algoritmais ir, anot jo, turimos schemos, kaip turi vykti testavimas, trūksta tik pačių testų.

„Šviesa tunelio gale matosi“, – sakė A. Dulkys, pridurdamas, kad tokie testai leis kai kuriems žmonėms greičiau nutraukti saviizoliaciją, o įstaigoms greičiau grįžti į įprastinę veiklą.

Kai kurioms problemoms sprendimo neturi

Socialdemokratai klausimuose ministrui teigė, kad yra nemažai atvejų, kai medikai suserga COVID-19, tačiau nėra pripažįstama profesiniu susirgimu ir todėl jiems netaikoma didesnė ligos išmoka. Pasak Seimo narių, akivaizdu, kad sprendimui dėl ligos išmokos įtakos turi gydymo įstaigų vadovų politika, kuri galimai yra susijusi su baime dėl atsakomybės, kuri tektų įstaigai dėl darbuotojų apsikrėtimo aplinkybių.

Kalbėdamas apie tai ministras A. Dulkys teigė, kad situacija yra sudėtinga, nes nėra vienareikšmiško būdo nustatyti, ar sveikatos priežiūros darbuotojas užsikrėtė nuo paciento darbo metu, ar, pavyzdžiui, nuo šeimos nario.

„Tada labai suprantamas įstaigų vadovų pergyvenimas, kiekvienoje įstaigoje geresnė ar blogesnė kultūra“, – sakė A. Dulkys.

Tačiau ministras pastebėjo, kad tokia problema yra gerokai platesnė nei tik sveikatos priežiūros įstaigos. Anot A. Dulkio, panaši situacija yra ir, pavyzdžiui, su parduotuvių kasų darbuotojais: „Lygiai taip pat – ar jis užsikrėtė nuo kolegos, ar nuo kliento? Šitą problemą mėginome diskutuoti Sveikatos reikalų komiteto apimtyje, įtraukiant „Sodrą“, Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Panašu, kad priemonių nėra.“

Ministras pripažino neturintis atsakymo, kaip reikėtų elgtis šiuo klausimu ir teigė, kad tai nėra vienintelis klausimas, šiuo metu neturintis atsakymo.

„Šalia turime ir žalos be kaltės modelį. Kaip jį taikyti, jei turėsime pasekmės su vakcinavimu? Dar viena didžiulė problema, į kuria neturime atsakymo, yra slaugos ir globos namų darbuotojų teisė atsisakyti vakcinuotis ir pacientų teisėtas lūkestis gauti saugias paslaugas. Prisipažįstu, kad atsakymo neturime“, – kalbėjo A. Dulkys.

Socialdemokratai: Lietuva neturi jokio konkretaus pandemijos valdymo plano, tik uždaryti visus namuose

Socialdemokratų partijos lyderiai, susitikę su sveikatos apsaugos ministru sako, kad Lietuva iki šiol neturi konkretaus pandemijos valdymo plano, rašoma partijos pranešime žiniasklaidai.

Socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas ir Socialdemokratų frakcijos seniūnas Seime Algirdas Sysas teigia, kad iš A. Dulkio atsakymų frakcijai Seime aiškėja, kad Vyriausybė pandemijos valdymui lig šiol nėra tinkamai pasiruošusi.

„Panašu, kad šiuo metu egzistuoja vienintelis planas – visuomenę uždaryti, paliepti jai sėdėti namuose ir tiek. Kiek ir kokiam laikotarpiui – neaišku. Vyriausybė negali pasakyti, ar bus daromas masinis testavimas, lig šiol nėra jokių ekonominių paskaičiavimų, kokią įtaką pandemija padarys verslams. Ministras, vertinant jo atsakymus, nežino nieko. Tačiau būtent nuo jo sprendimų greičio ir kokybės priklauso, kiek ilgai Lietuva sėdės karantine“, – vertina opozicinės Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas.

Pasak LSDP lyderio, po Socialdemokratų frakcijos susitikimo su A. Dulkiu paaiškėjo, kad Lietuva neturi nei aiškaus vakcinacijos kalendoriaus, nei tai, kaip pandemijos metu bus padedama visuomenės grupėms.

„Nėra aiškios vakcinavimo strategijos, nėra aiškių datų, kada ir kas bei kokia vakcina bus paskiepyti. Viskas, kaip sakė ministras, yra ruošiama. A. Dulkys, atsakydamas į mūsų klausimus, pasiūlė su strategija ir jos atnaujinimais susipažinti Vyriausybės tinklapyje. Tai nepanašu į politinę lyderystę. Visuomenėje vyrauja neapibrėžtumas, nežinia, o Vyriausybė negali paskelbti jokio aiškaus plano“, – komentuoja G. Paluckas.

Socialdemokratų frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas sako, kad sveikatos apsaugos ministras neturi atsakymų į daugelį su koronaviruso pandemija susijusių klausimų.

„Ministras nepateikė nei vieno konkretaus atsakymo į mūsų klausimus. Panašu, kad jis laukia kažkokio stebuklo. Nėra aišku, kada kas ir kaip kas Lietuvoje bus testuojamas, nei kada bus aiškus vakcinacijų kalendorius. Ministras Seimo nariams negalėjo pateikti informacijos apie tai, kiek galimai Lietuvoje yra žmonių, turinčių imunitetą, nepateikė jokios informacijos apie tai, kaip bus laikomasi biosaugos reikalavimų ir t. t. Kyla klausimas, ką veikia jo ministerijos komanda, jei atsakymų į tokius svarbius klausimus visuomenė iki šiol nesulaukia“, – komentuoja A. Sysas.

Pasak Socialdemokratų frakcijos Seime seniūno, iš A. Dulkio atsakymų taip pat nėra aišku, kodėl Lietuva iki šiol ES nėra pateikusi paraiškų dėl visuomenės grupių vakcinavimo. A. Sysas taip pat teigia, kad po susitikimo su sveikatos apsaugos ministru paaiškėjo, kad nėra ir jokios aiškios visuomenės informavimo strategijos.

„Klausant ministro paaiškinimų, atrodo, kad justi pasimetimas. Ministras sako, kad tada, kada bus aišku, kiek mes nupirksime testų, tada bus aiški ir strategija bei vakcinavimo kalendorius. Bet jokių planų dabar nėra. Anot A. Dukio, tereikia tik sėdėti ir laukti, o kai kažkas nupirks kažką, o tada vertinti ir informuoti visuomenę“.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6