Lietuvoje

2021.01.18 14:58

Kauno jėzuitų gimnazija po kilusio skandalo dėl kairuoliškos mokinių laidos: pamatę prosovietinių ženklų, informuosime atitinkamas institucijas

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.01.18 14:58

Praėjusių metų pabaigoje sukūrę kairuolišką „Youtube“ kanalą Kauno jėzuitų gimnazijos (KJG) mokiniai sulaukė nepalankios mokyklos vadovybės reakcijos.  Paskelbę pirmąją laidą apie JAV imperializmą, mokiniai veiklą turėjo sustabdyti. Pedagogų atstovas sakė, kad mokiniai iš mokyklos nebus šalinami, tačiau vadovybė, pamačiusi prosovietinių ženklų, informuos atitinkamas institucijas.

„Tai tikrai nėra sprendimas, kurį norėjome priimti. Vakar nuoširdžiai bandėme su mokykla prieiti prie mums palankaus sprendimo ir toliau tęsti nevaržomą „Giljožinių“ veiklą. Tačiau vienintelė pokalbyje su mokyklos atstovu prieita išvada visiškai netoleruoja mūsų žodžio laisvės“, – socialiniame tinkle rašo mokiniai, kūrę laidą.

„Taip, mokykla laikosi griežtos vertybinės pozicijos. Tik ne tokios radikalios kaip radikalioji kairė ir ne tokios dramatiškos, kaip bandoma projektuoti piešiant giltinę, kapojančią galvas“, – atsakydamas į kilusias reakcijas feisbuke paskelbė Kauno jėzuitų gimnazijos pedagogas Mindaugas Grigaitis.

Į šią konfliktinę situaciją sureagavo ir Socialdemokratų partija. Jos vadovas Gintautas Paluckas kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM) prašydamas pradėti tyrimą dėl Kauno jėzuitų gimnazijos vadovybės, kuri esą grasino moksleiviams, veiksmų.

Kaip LRT.lt perdavė mokytojas Mindaugas Grigaitis, mokiniai nebus šalinami iš mokyklos. Jis patikslino, kad anksčiau mokiniams buvo užsiminta, kad jei tokia veikla bus tęsiama, gali grėsti ir pašalinimas iš gimnazijos.

„Giljožinios“ gali publikuoti filmuką, kuris šiaip ir nebuvo ištrintas. Mokykla neketina cenzūruoti ar kištis, bet pamačiusi prosovietinių ženklų informuos atitinkamas institucijas. Vaikai ir tėvai informuoti apie tai“, – LRT.lt paaiškino M. Grigaitis.

Tai LRT.lt patvirtino ir KJG direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Saulius.

Veiklą teko sustabdyti

Po gimnazijos vadovybės reakcijos mokiniai sako sustabdę veiklą.

„Mums labai gaila, jog veiklą turime stabdyti jau po pirmo įrašo, tačiau šio projekto tikslas ir nuo pat pradžių nebuvo kurti moderatų turinį bandant prisitaikyti prie mokyklos pozicijos; jo tikslas buvo prisidėti prie kairiųjų diskurso Lietuvoje.

Nors šis projektas oficialiai tegyvavo tik kelias dienas, mūsų pirmasis įrašas mums kainavo žymiai daugiau laiko ir buvome nustebę greitai gautu pozityviu ir ne tiek pozityviu dėmesiu. Atsiradę patreonai bei naujai dėl įrašo politika susidomėję žmonės kėlė optimizmą dėl projekto ateities.

„Giljožinios“ kol kas baigiasi, tačiau nesibaigia mūsų įsitraukimas į kairiąją politiką. Ateityje dalinsimės informatyviu kairuolišku turiniu, tik kitomis formomis ir kitais vardais“, – rašoma „Facebook“ tinkle.

„Facebook“ sukurtoje „Giljožinių“ paskyroje mokiniai sako planavę dalintis vaizdo esė politikos, istorijos, filosofijos, LGBTQ+ ir moterų teisių, lokalių problemų, imperializmo ir kitomis temomis.

Vėliau Kauno jėzuitų gimnazija socialiniame tinkle pateikė išsamesnį paaiškinimą: „Pasirodžius minėtam video apie JAV imperializmą, mes jį matėme platesniame kontekste. 2019 metų gruodžio mėnesį mokyklos erdvėje minėto video kūrėjai panaudojo Lietuvos valstybės draudžiamą sovietinę simboliką. Pirmiausia ėmėmės švietėjiškos veiklos, vykdėme įvairias diskusijas apie SSRS represijas, radikalizmo žalą. Kadangi sovietinės simbolikos panaudojimas 2021 metų sausio 12 d. išaugo į antiamerikietišką anarchistinę simboliką naudojantį video, primenantį sovietinę propagandą, tai sustiprino įtarimus, kad radikalios idėjos yra toliau plėtojamos ir įgyja rūpestį keliantį antivalstybinį atspalvį.

Tiek sovietinės, tiek anarchistinės simbolikos naudojimas verčia mus manyti, jog šio video pasirodymas sausio 13 d. išvakarėse nebuvo atsitiktinumas, todėl gimnazijos bendruomenė reagavo labai rimtai į tokius mūsų vertybėms prieštaraujančius mokinių veiksmus.

Pabrėžiame, kad su video kūrimu susiję mokiniai iš mokyklos nėra „šalinami“, t.y. nėra braukiami iš mokinių sąrašų. Jų saviraiška nėra ir nebus cenzūruojama.

Mokykla atsiriboja nuo tokio turinio informacijos, nes tai prieštarauja mūsų vertybėms. Pastebėję tolesnes radikalizmo apraiškas, pasiliekame teisę kreiptis į teisėsaugos institucijas ar informuoti partnerius (aukštąsias mokyklas ar kitas institucijas).“

Mano, kad mokykla nereaguoti nebegalėjo

Apie tai savo poziciją išsakė ir Kauno jėzuitų gimnazijos lietuvių ir literatūros kalbos mokytojas Mindaugas Grigaitis.

„Kadangi gandas apie baisiąsias KJG represijas pasiekė žiniasklaidą ir jau pasiekėme lygį, kai gimnazija kaltinama tuščiomis vertybinėmis deklaracijomis, po kuriomis slypi į katalikų kraują įaugęs inkvizicinis noras deginti ir ketvirčiuoti, o mokytojams priskiriamas prisitaikėliškas nuolankumas, tai jau būtų nepadoru tylėti.

Situaciją mačiau betarpiškai iš arti. Joje pats dalyvavau, tad „acakau“: prieš demonizuojant gimnaziją, reikia žinoti kontekstą. Išdėliosiu jį papunkčiui.

1 ženklas – sovietiniai simboliai mokyklos erdvėje. Pokštas? Ironija? Galbūt. Dėl to pirmiausiai ir kalbėjome, diskutavome. Jokių griežtesnių priemonių mokykla nesiėmė.

2 ženklas – per pamokas tęsiasi prosovietiniai pasisakymai, SSRS represijų kvestionavimas, Lenino ir Stalino kultų teisinimas, Sausio 13-tosios interpretavimas „savi šaudė į savus“ kontekste. Taip, su šypsena. Intelektualinė provokacija? Galbūt. Man asmeniškai nelabai juokinga, bet kol kas tebūnie.

3 ženklas – tas garsusis video, kuriame naudojami radikalios kairiosios grupuotės, linkusios į smurtą „ginant“ idėjas, simboliai.“

M. Grigaitis mano, kad mokykla nereaguoti nebegalėjo.

„Tad kaip šitame kontekste interpretuoti tą baisų susidorojimą su jaunais protais (beje, niekas jų iš mokyklos nemeta)? Ploti katučių aktyviam jaunimui? Sakyti, vau, super, kaip puikiai išmanote postkolonijinę kritiką, desovietizuojate humanitarinį diskursą, pagaliau nebijosime kairumo ir ginsime lygybę, brolybę, vienybę.

Numoti ranka ir sakyti, ai, dar vienas intelektualinis maištininkų žaidimas?

Na, mes pagalvojome, kad gal mums jau tų žaidimų ir užteks. Gimnazija sujungė situacijas (žaidimas sovietiniais ženklais – žaidimas prosovietniais lozungais – žaidimas smurtą toleruojančios ir komunizmą ginančios organizacijos simboliais) ir pažiūrėjo jau ne kaip į žaidimą“, – aiškino pedagogas.

M. Grigaitis neslėpė, kad galbūt mokykla ir padarė klaidų spręsdama šį klausimą, bet, anot jo, geriau suklysti ir įspėti apie pavojus.

„Gal padaryta komunikacijos ar interpretacinių ženklų jungimo klaidų ir jaunimas nepagrįstai susisietas su radikaliais judėjimais, bet jau geriau suklysti ir perspėti, kad tokie žaidimai pavojingi ir jais gali pasinaudoti labai piktos ir grėsmingos jėgos, kurios jau buvo mums atėmusios laisvę, negu tik šypsotis, džiūgauti dėl milenialsų aktyvumo ir nieko nedaryti.

Tad buvo pažiūrėta labai rimtai ir KJG vertybių, ir bendrame geopolitiniame kontekste. Tada buvo emocinga diskusija su video kūrusiais mokiniais“, – aiškino lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas.

Jis pabrėžė, kad problema dabar jau sprendžiama įtraukiant visus su situacija susijusius bendruomenės narius – mokinius, tėvus, mokytojus, administraciją.

„Taip, mokykla laikosi griežtos vertybinės pozicijos. Tik ne tokios radikalios kaip radikalioji kairė ir ne tokios dramatiškos, kaip bandoma projektuoti piešiant giltinę, kapojančią galvas“, – sakė M. Grigaitis.

Paluckas prašo pradėti tyrimą

Į šią situaciją sureagavo ir Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas. Jis kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM) prašydamas pradėti tyrimą dėl Kauno jėzuitų gimnazijos vadovybės, kuri esą grasino moksleiviams, veiksmų.

„Kaip skelbia žiniasklaida, gimnazijos administracija, grasindama pašalinimu iš mokyklos, uždraudė projektą „Giljožinios“, kuris buvo kuriamas gimnazijos moksleivių. Mokyklos vadovybės nepasitenkinimą sukėlė moksleivių parengta laida apie JAV imperializmą“, – rašoma pranešime žiniasklaidai.

G. Paluckas ŠMSM prašo pradėti tyrimą ir aiškintis, ar mokyklos vadovybė neperžengė savo įgaliojimų ribos ir taip nepažeidė mokinių konstitucinių teisių į žodžio laisvę ir laisvą idėjų sklaidą.

„Jeigu mokyklos vadovybė mano, jog Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintos teisės negalioja jos mokiniams, svarstytina, ar valstybė turėti kaip nors prisidėti prie tokios institucijos finansavimo“, – sako G. Paluckas.

LSDP pirmininkas pabrėžia, kad žodžio laisvė yra esminė ir kertinė.

„Žodžio laisvė ir laisva idėjų sklaida neturi amžiaus cenzo. Ji galioja ir žmonėms, kurie nėra pilnamečiai. Konstitucija saugo idėjų, netgi tokių idėjų, kurios kam nors nepriimtinos ar keliančios kontraversiją, laisvą sklaidą“, – teigia G. Paluckas.

Kreipimesi į ŠMSM ir gimnazijos administraciją LSDP pirmininkas sako, kad grasinimai pašalinimu iš mokyklos ir reikalavimai pakeisti publikuotą laidą ypač stebina, nes mokykla neturi jokių įgaliojimų kištis į ten besimokančių asmenų laisvalaikio veiklą.

Kaip rašoma pranešime, laidos vaizdo įrašas, pasak G. Palucko, nebuvo išleistas mokyklos vardu ar ištekliais, o tokie moksleiviu bauginimais siekiama tiesiog užgniaužti mokyklos vadovybei nepatinkančias idėjas.

„Ši neprotinga, neapgalvota, baili ir neatsakinga mokyklos vadovybės reakcija į informaciją veikiau nurodo negebėjimą argumentais apginti savo idėjų ir pozicijų. Viešoje erdvėje pasirodę mokyklos argumentai, esą „anarchistinis“ turinys kažkaip pateisina grasinimus atsiduoda sovietmečiu“, – vertina G. Paluckas.

Populiariausi

Ligoninė
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.02.25 09:33
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkis Visuomenės sveikatos centre, darželiuose, ligoninėse, gamybos įmonėse

538 nauji atvejai; atnaujinta 11.18
13
Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
„Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų
11

Lietuvoje

2021.02.25 15:02

Teisėsauga įtaria – „Vaisingumo klinikoje“ galėjo būti neapskaityta apie milijonas eurų

sulaikyti 9 asmenys, tarp jų – įmonės vadovas; atnaujinta 15.22
11