Lietuvoje

2021.01.18 20:40

Nuotekų sistemų neįvedusios savivaldybės randa būdų gudrauti, ministras atkerta: baudas mokės pačios

Liepa Želnienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.01.18 20:40

Lietuvai liko dveji metai įvesti centralizuotą nuotekų sistemų veikimą visose gyvenvietėse, kuriose įsikūrę daugiau nei 2 tūkst. žmonių. Jei tai nebus padaryta, aplinkos ministro Simono Gentvilo žiniomis, valstybei gali tekti mokėti net 300 milijonų eurų siekiančią baudą. Vienos savivaldybės jau dabar atvirai pripažįsta, kad įsipareigojimų neįgyvendins, o kitos randa būdų gudrauti.


LRT RADIJO gautais duomenimis, dvidešimt devyni Lietuvos miestai šiuo metu neatitinka europinių kriterijų ir gali uždirbti valstybei baudą. Blogiausia situacija Raudondvaryje, ten prie nuotekų sistemų prisijungę mažiau nei trečdalis gyventojų. Eišiškėse ir Ariogaloje situacija taip pat prasta, čia atitinkamai prie centralizuotų nuotekų sistemų prisijungę 54,8 ir 76,88 proc. gyventojų.

Patogumų Raudondvaryje laukia tūkstantis žmonių

Raudondvario seniūnė Daiva Bulotienė pasakoja, kad vietos gyventojai labai laukia, kol juos pasieks šiuolaikiški patogumai.

„Jeigu imtume seniūnijos bendrai mastu, įskaitant ir kaimus, tai turi centralizuotas nuotekas maždaug tiktai 30 proc. gyventojų. Raudondvaryje pačiame – kokie 40–45 proc., bet taip, gyventojai suinteresuoti kuo greičiau, kad turėtų, nes dalis turi vietines kanalizacijas, nauji statytojai, naujakuriai naudojasi valymo įrengimais, juos įsiveda patys“, – LRT RADIJUI sakė ji.

D. Bulotienė nesvarstė, kodėl iki šiol centralizuotų nuotekų sistemų nepavyksta įrengti, tačiau tikino, kad ne gyventojų nenoras prie jų jungtis yra problema.

„Gyvename europinėje šalyje ir kiekvienas jau nori savo patogumų“, – teigė seniūnė.

Raudondvario seniūnija yra surinkusi daugiau nei tūkstančio gyventojų pasižadėjimus, kad jie prie nuotekų sistemų jungsis.

Rado būdą pagudrauti

Tačiau panašu, kad gyventojai patogumų greitai nesulauks, o Kauno rajono savivaldybė planuoja perbraižyti Raudondvario ribas taip, kad Europos Komisijos reikalavimus atitiktų be papildomų darbų. Kauno rajono savivaldybės įmonės „Giraitės vandenys“ vadovas Andrius Dzevyžis LRT RADIJUI teigė, esą jau dabar Raudondvaryje prie centralizuotų nuotekų sistemų prijungti 97,9 proc. namų ūkių.

Kodėl tuomet seniūnė kalba apie perpus mažesnius skaičius?

„Galbūt seniūnė nėra tinkamai informuota dėl to, kad ji skaičiuoja nuo bendro Raudondvario kaimo gyventojų skaičiaus tą procentą. Nustatant aglomeracijų ribas yra vertinami tam tikri kriterijai: centralizuotas nuotekų surinkimas, gyventojų tankumas ir kiti. Pagal tai brėžiama aglomeracijos riba ir tik jos ribose reikalinga įgyvendinti Europos direktyvos reikalavimus“, – sakė A. Dzevyžis.

Pasak jo, tai nėra gudravimas, tačiau aplinkos ministras Simonas Gentvilas mano priešingai. Anot jo, tokiu būdu savivaldybė apgaudinėja pati save.

„Čia patys žmonės save baudžia iš tikrųjų. Ne ministrui reikia tos ekologinės paslaugos, o patiems gyventojams“, – mano jis.

Neslepia, kad gali nesuspėti ir sulaukti baudos

Raseinių ir Šalčininkų rajonų merai aglomeracijų ribų mažinti neketina. Tačiau jie atvirai abejoja, ar tikrai laiku spės prie centralizuotų nuotekų sistemų prijungti 98 proc. gyventojų.

Šalčininkų rajono meras Zdislavas Palevičius atvirai sako, kad iki 2023 m. pajėgs prijungti 80 proc. gyventojų.

„Situacija yra tokia, kokia yra. Mes dabar dalyvausime naujoje perspektyvoje naujame projekte. Kaip tik svarstome su „Vilniaus vandenimis“ daryti projektą, skirsime apie milijoną eurų. Jei „Vilniaus vandenys“ laimės konkursą, tai susitvarkysime ir per dvejus metus bus prijungta apie 80 proc. gyventojų“, – dėstė jis.

To nepakaks, bet, pasak Z. Palevičiaus, projektams lėšų gauti labai sunku, be to, reikia prisidėti ir iš savivaldybės kišenės. „Tokia yra realybė“, – sakė meras ir pripažino, kad už situaciją Eišiškėse gali grėsti mokėti baudą.

Pasak mero, gyventojams vienu metu bus įvedamas ir vandentiekis, ir kanalizacija. Z. Palevičius tvirtina, kad kitaip elgtis būtų neracionalu.

Jis tikino, kad nenoriai prie centralizuotų sistemų jungiasi tie, kurie turi savo valymo įrenginius, tačiau su jais kalbama asmeniškai ir žmonės ima suprasti, kad tai – neišvengiama.

Kaltina ministeriją

Raseinių rajono mero Andriaus Bautronio teigimu, Ariogaloje šiuo metu centralizuotą kanalizacijos sistemą turi 77 proc. namų ūkių.

LRT RADIJO žiniomis, skubant Ariogaloje planuota įvesti tik kanalizaciją, bet ne vandentiekį, tačiau meras tokį neūkiškumą neigia.

Meras dėl vėlavimo gyventojus aprūpinti šiuolaikiškais patogumais kaltina buvusią miesto valdžią. Esą ši sistemas diegė kaimeliuose, o ne Ariogaloje, kuri turi miesto statusą.

„Ilgus metus didžioji dalis politikų tiesiog nebuvo suinteresuota didžiosiomis seniūnijomis ir didžiaisiais teritoriniais vienetais Raseinių rajone, o finansavo mažas gyvenvietes, kur investicijos tikrai neatsiperkančios ir minusinės. O ministerija tiesiog nedarė tinkamos kontrolės ir nekėlė reikalavimų, kad pirmiausia būtų investuojama didžiosiose teritorijose“, – teigė A. Bautronis.

Pasak mero, dabar projektai stringa ir dėl Aplinkos ministerijos kaltės ir šiemet darbus gali tekti vykdyti iš savivaldybės lėšų.

„Pati ministerija nesiima ryžtingų veiksmų ir nepaleidžia tinkamų ir aiškių finansavimo modelių. Visos savivaldybės aiškiai įvardijo, kad toks planas, kokį dabar norėjo išmesti šių metų antrame ar trečiame ketvirtyje, yra absurdas. Tiesiog bus pinigai, kurių negalės panaudoti įmonės, nes reikės tiesti tinklus per privačius sklypus. Jei neduos žmogus sutikimo, tu nenutiesi, ir viskas“, – dėstė jis.

A. Bautronis svarstė, kad galima būtų finansuoti ir vietinių valymo įrenginių įsirengimą tose vietovėse, kurių centralizuoti tinklai niekada nepasieks.

Ministras: baudas mokėti turės savivaldybės

Aplinkos ministras liberalas S. Gentvilas mero kritiką ministerijai atmeta. LRT RADIJUI jis sakė, kad jau netrukus problemos bus išspręstos. Artimiausiu metu ketinama keisti finansavimo tvarką ir kompensuoti kanalizacijos įsirengimo kaštus gyventojams.

Pasak ministro, yra vilčių, kad papildomų pinigų projektams taip pat atsiras, o savivaldybėms nuo šiol teks prisidėti 20 proc. mažesne lėšų dalimi.

Tačiau jokių gudravimų toleruoti ministras sako neketinantis. Tokiais atvejais baudas savivaldybėms teks mokėti iš savo biudžetų.

„Skatinčiau savivaldybes ir įmones susitvarkyti, nes tai yra ekologinė paslauga. Kaip mes tai kontroliuosime? Mes, natūralu, kad prižiūrėsime, kaip yra išnaudota parama. Ir jei bus kažkokių baudų, tai tikrai pasitelksime visus įrankius, kad tie, kas gavo investicijas, tas baudas ir turėtų mokėti, nes jie neįvykdė įsipareigojimų“, – LRT RADIJUI teigė S. Gentvilas.

Ministras skaičiuoja, kad laiko susitvarkyti Lietuva turėjo pakankamai, o ir pinigų tam būta – Europos Sąjunga vandentvarkos projektams Lietuvai jau davė 1,4 mlrd eurų. Šiemet prašoma papildomų 120 mln. eurų, derybos dėl šios paramos turi baigtis balandį.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
15

Lietuvoje

2021.03.09 07:42

Ekspertų išvados – daugiabutis Gabijos gatvėje saugus: pažeidimų nėra, atšokusios plytelės priklijuotos nekokybiškai

gyventojai į namus galės grįžti dar šiandien; atnaujinta 09.22
15