Lietuvoje

2021.01.17 19:53

Dulkys: vakcinacijos centralizavimo ir visiškos kontrolės kaip autoritarinėje valstybėje nebus

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2021.01.17 19:53

STT, įvertinusi skiepijimo nuo COVID-19 procesą, sako, kad jis nepakankamai kontroliuojamas, nes dalis vakcinaciją vykdančių įstaigų nėra pavaldžios Sveikatos apsaugos ministerijai. Ministras Arūnas Dulkys teigia, kad vakcinacijos centralizavimo ir totalinės kontrolės kaip autoritarinėje valstybėje nebus.

„Mūsų tikslas – užtikrinti kuo didesnį greitį, ir negalima iš kažkokių pavienių atvejų, sukurti šalyje kažkokios autoritarinės valstybės lygio centralizavimo arba kontrolės mechanizmą, kuris iš esmės nebegelbėtų žmonių gyvybių“, – sako A. Dulkys.

Lietuvoje dėl pažeidimų sveikatos apsaugos ministrui teko sugriežtinti skiepijimo tvarką, kurią pažeidus dabar gresia atsakomybė, tačiau STT įvertino, kad vakcinavimas vis dėlto nėra pakankamai kontroliuojamas. Jeigu skaičiuosime, kad pirmieji medikai Lietuvoje buvo paskiepyti gruodžio 27-ąją, tai sekmadienis – kaip tik 21-a diena, o tai reiškia, kad prasideda antras vakcinacijos etapas – pirmieji paskiepyti gauna antrą skiepą.

Tuo metu, ekspertai jau patarė plėsti vakcinuojamųjų sąrašus ir skiepyti asmenis, kuriems 65-eri ir daugiau metų, taip pat autoimuninėmis, onkologinėmis ligomis sergančius, turinčius įgimtą ar įgytą imunodeficitą žmones. Netikėtai „Pfizer“ ir „BionTech“ pranešė mėnesiui perpus mažinanti vakcinos tiekimą. Dėl to šešių Baltijos ir Šiaurės šalių sveikatos ministrai laišku kreipėsi į EK, reikalaudami paaiškinimų. Pranešama, kad įmonės pažadėjo tiekimus sumažinti tik savaitei, o nuo vasario vidurio dar ir padidinti.

„Savaitėje“ – sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.

– Ar šitas tiekimo sumažinimas atitolins ekspertų siūlymą pradėti vakcinuoti 65 metų ir vyresnius žmones, taip pat onkologinius ir kitus mano išvardintus ligonius?

– Tai mes su ekspertais tokį generalinį prioritetinių grupių sąrašą jau turim vieningą ir visiems metams. Klausimas tiktai tada lieka kaip greitai, iki kurios grupės mes pasieksime su konkrečiu skiepu. Dabar kyla daug klaustukų.

– Pone ministre, o kaip bus pranešta žmonėms, kuriems yra per 65 ir daugiau metų, na, tarkim, 80 metų žmogui, kad jie jau turi skiepytis? Juk yra tokių, kurie turbūt patys negalės net atvykti, ar jie bus skiepijami namuose tada tokiu atveju?

– Na, visų pirma, mes dabar dirbame su savivalda ir planuojame daug dalykų daryti ir su šeimos gydytojų pagalba – ruošiamės su Šeimos gydytojų asociacija dar sėsti detaliau aptarti, bet panašu, kad Lietuvoje ta sistema, būtent senyvo amžiaus žmonių, per šeimos gydytojus, per savivaldą yra pakankamai tamprus ryšys. Jau yra sukurta išankstinė pacientų registravimo sistema, jinai yra dabar tiesiog tobulinama, kad būtų priderinta būtent skiepijimo procesui. Be abejo, bus žmonių, kurie nesinaudoja internetu ir negali išankstinės registracijos atlikti, tačiau šiuo atveju telksimės į pagalbą, kviesime ir šeimos narius, ir savanorius. Jeigu jau tai būtų, kad tikrai žmogus negali, tai bus organizuojamos mobilios brigados būtent į namus.

Begalinė kontrolė ir šitie dalykai yra, matyt, tiktai žmonių, kurie yra pasiilgę tam tikrų autoritarinių santvarkų arba galbūt tarybinės santvarkos. Tai ne instrukcijos, ne taisyklės, o būtent pasitikėjimas savivalda, jos struktūromis ir mūsų žmonėmis yra pagrindas.

– Vakcinavimo tvarka yra paskelbta dabar viešai, ir aš ten radau, kad II-III ketvirtyje bus paskiepyti „visuomenei svarbias funkcijas atliekantys asmenys“. Kokie tai asmenys?

– Tai yra visos tos grupės, kurios turi labai didelį ir artimą kontaktų ryšį su klientais, su paslaugomis ir panašiai.

– STT, įvertinusi skiepijimo procesą, sako, kad jis nepakankamai kontroliuojamas, nes dalis vakcinaciją vykdančių įstaigų nėra pavaldžios SAM, ir, antra, toks procesas turėtų būti maksimaliai centralizuotas, kad būtų kuo mažiau interpretacijų. Ir jums formaliai yra skirti du mėnesiai pasirengti tam, ištaisyti tas egzistuojančias dabar klaidas, sakykime. Bet prabanga būtų du mėnesius laukti. Tai, ką jūs ketinate daryti? Ar ministerija perims visą kontrolę į savo rankas?

– Tai aš vienareikšmiškai noriu pasakyti, kad mes veikiame pagal principą, jog reikia gelbėti žmonių gyvybes ir, žinote, begalinė kontrolė ir šitie dalykai yra, matyt, tiktai žmonių, kurie yra pasiilgę tam tikrų autoritarinių santvarkų arba galbūt tarybinės santvarkos. Tai ne instrukcijos, ne taisyklės, o būtent pasitikėjimas savivalda, jos struktūromis ir mūsų žmonėmis yra pagrindas.

Ir su ekspertais mes kalbėjome, mūsų tikslas – užtikrinti kuo didesnį greitį, ir negalima iš kažkokių pavienių atvejų, sukurti šalyje kažkokios autoritarinės valstybės lygio centralizavimo arba kontrolės mechanizmą, kuris iš esmės nebegelbėtų žmonių gyvybių. Čia vienareikšmiškai sakau – mes visus tuos du mėnesius visų pirma visas jėgas skirsime žmonių, gyvybių gelbėjimui.

– Kitaip sakant, centralizuoti proceso ir viską suimti į ministerijos rankas neketinama?

– Matote, visi procesai turi būti pagrįsti ir turi būti tas vadinamas kaštų ir naudos elementas, negalime gyventi totalinio nepasitikėjimo visuomene ir visomis struktūromis aplinkoje. Neužmirškime, kad kalbame ne tik apie žmonių gyvybes, bet ir apie šalies ekonomiką, kiekviena diena kainuoja šaliai didžiulius resursus, didžiulius pinigus, didžiulius nuostolius. Mes turime kuo greičiau grąžinti šalies verslą, visoms struktūroms, žmonėms leisti toliau gyventi ir dirbti. Mes neužmirškime, kad gyvename dabar ne taikos metu, mes gyvename karo su virusu metu. Ir kare, deja, yra kitos taisyklės.

– Gerai, ar įmanoma tuomet skaidrumo dėlei procesą skaitmenizuoti? Tai irgi vienas iš siūlymų, nes skiepijimų tik daugės, vadinasi, ir tos erdvės interpretacijoms gali daugėti.

– Žinote, be abejo, visą laiką atsiras žmonių, kurie ieškos tiktai išimčių, bet jeigu mes per 30 metų iki krizės nesugebėjome sutvarkyti savo IT sistemų, apleidome jas visas, tai dabar tuo metu, kai yra krizė, kai visi esame fronto linijoje, mes dabar pradėsime kurti naujas IT programas arba kurti naujas agentūras, kažką centralizuoti, kurti naujas komandas. Na, aš visus kviečiu suprasti pagaliau, kad mes jau esame kare - visi yra fronto fronto linijoje, čia knygų niekas neskaito ir naujų instrukcijų nerašo.

– Ministre, o ką jūs pats manote apie antrą skiepą tiems keliems, kurie pasiskiepijo apeidami bet kokį padorumą, o paskui parašė viešą laišką ir, suprask, užsitikrino atleidimą?

– Mano logika yra tokia, jeigu žmogus vieną kartą perėjo per raudoną šviesą, tai nejaugi nuo to momento jam atsiranda imunitetas ir jisai staiga gali pradėti vaikščioti per raudoną šviesą kada tik panorės? Na, man šita logika neveikia.

– Vakcinavimas yra viena proceso valdymo dedamoji, bet dar ir testavimas. Ar ministerija turi atestavimo strategiją, nes kuo greičiau išsiaiškinsime užsikrėtusius, tuo mažiau jie užkrės kitus?

– Tai tikrai gana šauniai padirbėjome ir per gruodžio-sausio mėnesius su ekspertų pagalba jau susidėliojome testavimo strategiją. Strategija yra, bet strategija neveikia, nes nėra antigenų, nėra pasirūpinta greitaisiais antigenais. Na, tikiuosi, kad vasario mėnesį pirmieji antigenai Lietuvą jau pasieks ir mes tada turėsime tikrai tą papildomą įrankį, kuris mums leis visai kitaip pasižiūrėti į mūsų kovą su virusu, kada bus galima taikyti ne tiktai kažkokias priemones, tokias kaip dabar naudojame - mobilumo ribojimą ir t. t., bet jau galėsime kažką daryti organizuoto įvairiose organizacijose, švietimo įstaigose ir kitur, nebeapkraunant gydymo įstaigų ir nebeapkraunant laboratorijų.

– Melagienos apie vakcinas. Deja, bet jų nemažėja, o institucija, kuri turi aiškinti skiepų prasmę ir naudą, atsakinėti į rūpimus klausimus, atrodo, šiuo metu yra paralyžiuota. Aš kalbu apie ULAC, nes jos vadovas serga jau daugiau, negu du mėnesius, o atėjęs į darbą jis bus atleistas. Jus tenkina tokia situacija?

– Reikia pripažinti, kad su pavaldžiomis SAM įstaigomis, yra tikrai didelių bėdų, ir čia reikės labai ryžtingų sprendimų, tačiau faktas yra toks, kad dabar yra krizė, yra pandemija, o krizės metu kažkokiomis reformomis ir reorganizacijomis užsiimti nereikia. Bet iš šitos krizės padarysime išvadas, ir vienareikšmiškai matau, kad tikrai reikės rimtų reorganizacinių sprendimų ne tik dėl jūsų paminėtos įstaigos, bet ir dėl kitų, nes, man atrodo, serga ne jų vadovai, bet serga pačios organizacijos.

– Tai kita institucija, kurios darbo sklandžiu nepavadinsi, yra NVSC. Ir vėlgi, vadovas nepasinaudojo jūsų siūlymu trauktis iš pareigų, nes esą argumentų, kodėl taip daryti, jis neišgirdo, bet išgirdo politinius pasisakymus. Kas toliau, kaip jūs dirbsite su vadovu, kuris, suprantu, neturi jūsų nei paramos, nei pasitikėjimo, o pandemijos metu juk yra pagrindinė institucija?

– Žinot, gražiai jūs pasakėte, ką jau čia kalbėti apie pandemiją, bet aš manau apskritai čia yra mūsų laikas apsispręsti – tai Lietuva jau XXI amžiuje ar ne? Nes mes tiesiog kažkaip žiūrime į vadybą viešajame sektoriuje, tai tiktai pradėk vadybinius klausimus kelti ir prasideda kažkokie tarybinius laikus primenantys kolektyvo ar kažkokie laiškai. Jaunoji karta gal jau šito meto ir nepamena, tai aš tikrai matau, kad yra labai mažai vadybos pas mus viešajame sektoriuje ir manau, kad tarp vadovų santykiai turi būti sprendžiami būtent vadybiškai, o ne per žiniasklaidą per spaudą.

Dabar daugybę dalykų aš pirma sužinau iš spaudos, tada sužinau iš tų įstaigų vadovų. Tai manęs tokia situacija netenkina. Tai aš savo nuomonę jau pasakiau – vadovas yra praradęs mano mano pasitikėjimą. Šiuo metu yra atliekamos tarnybinės veiklos tyrimas ir laukia dar tarnybinės veiklos vertinimas.

– Skaičiavote tą atvejį, jeigu jisai susirgs ir sirgs ilgai?

– Nežinau, žinokit, man šituos sergančius dalykus... aš tiesiog galvoju, ar mes turime Lietuvoje nors kažkiek padorumo? Kovojam su virusu, kur mūsų sąžinė?

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
15

Lietuvoje

2021.03.09 07:42

Ekspertų išvados – daugiabutis Gabijos gatvėje saugus: pažeidimų nėra, atšokusios plytelės priklijuotos nekokybiškai

gyventojai į namus galės grįžti dar šiandien; atnaujinta 09.22
15