Lietuvoje

2016.04.01 20:00

Vašingtone – ilgalaikiai įsipareigojimai branduoliniam saugumui

LRT.lt2016.04.01 20:00

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Branduolinio saugumo viršūnių susitikime Vašingtone, kur pasaulio lyderiai tariasi, kaip užkirsti kelią branduolinio terorizmo grėsmėms ir stiprinti pasaulinę branduolinio saugumo kultūrą. Tai – ketvirtasis ir jau paskutinis aukščiausio lygio vadovų susitikimas, kurio tikslas užtikrinti ilgalaikius valstybių įsipareigojimus saugiai vystyti branduolines technologijas, rašoma pranešime spaudai.

„Branduolinės grėsmės peržengia valstybių sienas. Nelaimė ar teroristinis aktas vienoje šalyje gali turėti skaudžių pasekmių visam regionui. Todėl kiekviena valstybė privalo imtis visų būtinų priemonių, kad būtų užtikrintas branduolinis saugumas, vykdoma patikima radioaktyvių medžiagų ir infrastruktūros apsauga, saugiai eksploatuojamos atominės elektrinės ir jose taikomi tarptautiniai branduolinės saugos standartai. Tai labai rimti įsipareigojimai ne tik nacionaliniam, bet ir viso pasaulio žmonių saugumui“, – sakė prezidentė.

Lietuva atsakingai vykdo savo įsipareigojimus ir aktyviai prisideda formuojant pasaulinę branduolinio saugumo praktiką. Mūsų šalis savanoriškai yra prisijungusi prie tarptautinių kovos su radioaktyvių medžiagų kontrabanda ir branduolinių išteklių apsaugos gerinimo iniciatyvų. Medininkuose įkurtame Branduolinio saugumo kompetencijos centre teikiama ekspertinė analizė ir apmokomi viso regiono pareigūnai. Lietuvos oro uostuose ir pasienyje įdiegtos pažangios technologijos, kurios padeda aptikti radioaktyvias medžiagas ir užkerta kelią jų platinimui ES bei NATO teritorijose. Mūsų šalis taip pat dalyvauja JAV iniciatyva sukurtoje tarptautinės kontaktinės grupės veikloje, kurios tikslas skatinti šalių regioninį bendradarbiavimą.

Šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog skaidrumas ir branduolinė sauga yra neatsiejama branduolinio saugumo dalis. Todėl labai svarbu, kad branduolines technologijas plėtojančios valstybės geranoriškai ir skaidriai tarpusavyje bendradarbiautų, teiktų informaciją TATENAI ir kaimyninėms šalims apie įgyvendinamus projektus, leistų tarptautiniams inspektoriams vykdyti branduolinių objektų monitoringą. Prezidentės teigimu, tai ypač aktualu Lietuvai, nes mūsų pasienyje Astravo AE statanti Baltarusija neteikia jokios informacijos apie šiam projektui taikomus saugumo reikalavimus, poveikio aplinkai vertinimus ir saugumo testų įgyvendinimą, neįsileidžia TATENOS stebėtojų.

Viršūnių susitikimo pabaigoje 52 pasaulio šalių lyderiai patvirtins bendrą komunikatą, kuriuo pabrėžiamas išskirtinis Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) vaidmuo stiprinant branduolinį saugumą ir saugą, branduolinis nusiginklavimas ir branduolinių ginklų neplatinimas įvardijamas nuolatiniu globalios bendruomenės tikslu, sutariama bendradarbiauti užkardant branduolinį terorizmą ir siekiant, jog radioaktyvios medžiagos nepatektų į teroristų rankas. Taip pat bus priimami veiksmų planai atskiroms organizacijoms – JT, TATENAI, Interpolui ir kitiems kovos su branduoliniu terorizmu forumams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.