Lietuvoje

2021.01.17 11:01

Antrą COVID-19 vakcinos skiepą gavę šalies medikai: tai – viltis grįžti į ankstesnį gyvenimą

papildyta Kauno klinikų ir Santaros klinikų informacija; atnaujinta 15.00
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.01.17 11:01

Sekmadienį pradedamas naujas medikų vakcinacijos nuo COVID-19 etapas. Antrąją vakcinos dozę gauna praėjusių metų gruodį pirmieji gavę ligoninių darbuotojai. Medikai neslepia, tai įneša daugiau ramybės ir grįžimo į įprastą gyvenimą viltį.

Ankstų sekmadienio rytą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) prasidėjo pakartotinis vakcinavimas nuo COVID-19 tiems ligoninės darbuotojams, kurie buvo paskiepyti pirmaisiais skiepais nuo šios ligos praėjusių metų pabaigoje ir kasdien susiduria su šia liga užsikrėtusiais pacientais.

KUL vyriausiojo gydytojo Vinso Janušonio teigimu, per pirmąjį etapą ligoninėje buvo paskiepyta daugiau nei 1 tūkst. darbuotojų.

Klaipėdos regione iš viso paskiepyti 3526 kovidinių ligoninių (Klaipėdos universitetinė, Klaipėdos respublikinė, Klaipėdos jūrininkų, Klaipėdos vaikų, taip pat Palangos reabilitacijos, Kretingos, Gargždų, Šilutės, Šilalės, Tauragės ligoninės) darbuotojai, iš jų – daugiau nei 2 tūkst. medikų.

„Dabar turime tą kalėdinį etapą. Visam regionui turime apie 2 tūkst. vakcinų. Jų užteks. O ateinančią savaitę žadėjo pristatyti likusiai daliai. Tai viskas turėtų būti normaliai“, – dabar prasidėjusį procesą ir jo eigą apibūdino V. Janušonis.

Pirmąjį etapą vyriausiasis gydytojas apibendrino kaip sklandų – visi, kurie turėjo teisę į vakciną, ją ir gavo. V. Janušonis pabrėžė, kad pirmojo etapo metu buvo skiepijami visi vadinamųjų kovidinių ligoninių darbuotojai.

Buvo susirgusių medikų, kurie neseniai buvo paskiepyti pirmąja vakcinos doze

Sekmadienį antrąja vakcinos doze ligoninės darbuotojai pradėti skiepyti panašiai, kaip ir gruodžio 27 d. – dirba keturi kabinetai, planuojama paskiepyti kiek mažiau nei 100 žmonių. Antroji vakcinos dozė bus sušvirkšta visiems, kurie pirmąją dozę gavo prieš 21 dieną.

Kaip ir praėjusių metų pabaigoje, netrukus vakcina bus pradėta tiekti ir kitoms regiono ligoninėms – jau pirmadienį ji pasieks dvi regiono ligonines, o likusias – antradienį.

KUL vyriausiojo gydytojo teigimu, pilnas imunitetas susiformuos po maždaug 10 dienų nuo antrojo skiepo.

„Tada saugotis reikės, bet žmonės viduje jau bus drąsesni“, – pastebėjo V. Janušonis.

Šios savaitės viduryje plačiai buvo aptariama situacija, kai Santaros klinikose COVID-19 susirgo nemažai medikų, kurie neseniai buvo paskiepyti pirmąją vakcinos doze. Panašios situacijos būta ir uostamiestyje veikiančioje ligoninėje.

„Mūsų ligoninėje buvo 21 žmogus. Bet tai, žinoma, absoliučiai nesusiję su skiepais. Tiesiog jie apsikrėtė, nes imuniteto dar nėra iškart paskiepijus“, – dėstė KUL vyriausiasis gydytojas V. Janušonis.

Kol šie žmonės sirgs – antroji vakcinos dozė jiems nebus suleista, o vėliau bus laukiama instrukcijų iš skiepų gamintojos bei mokslininkų.

Sūnus paskiepytam tėvui: aš tau pavydžiu, nes tu jau nesirgsi

Pirmasis sekmadienį gavęs antrąją vakcinos dozę gydytojas ortopedas-traumatologas Tadas Stančikas neslėpė, jog nuo šiol jausis saugiau, tačiau atsipalaiduoti – neketina.

„Žinai, kad ta epidemija taip greit nesibaigs. Džiaugiuosi, kad gavau antrą dozę, dabar galėsime bent jau ramiau pradėti dirbti, teikti pagalbą, planuoti grįžti į normalų gyvenimą“, – teigė T. Stančikas.

Medikas neslėpė, kad pandemija jaukia įprastą darbo ritmą, jis – ne toks, kokio patys medikai norėtų: procesą sunkina daugybe įvairių apsaugos priemonių, kai kurie pacientai dėl susiklosčiusios situacijos baiminasi kreiptis į gydymo įstaigas ir pan.

„Kai turėsi skiepą, pats jausiesi saugiau – nereikės saviizoliacijos, galėsi grįžti į normalesnį gyvenimą, prieš tai buvusį rėžimą“, – pastebėjo gydytojas.

Jis taip pat akcentavo, kad įgijus imunitetą bus ramiau ir dėl artimųjų – bus mažiau galimybių užsikrėsti darbe ir ligą „parnešti“ artimiesiems.

„Pirmą skiepą gavau gruodžio 27 d. Jau reikėjo į darbą ir sūnus devynerių metų klausė: „kur, į darbą eini?“. Pasakiau, kad ne – skiepytis. Jis pasakė: „Tai aš tau pavydžiu, nes tu jau nebesirgsi.“ Tai – faktas, kad namiškiams bus ramiau“, – neseną pokalbį su sūnumis prieš pirmąją vakcinos dozę prisiminė T. Stančikas.

Klausimų, ar verta skiepytis – nekilo

Tarp pirmųjų paskiepytųjų antrąja vakcinos doze buvęs anestezijos-intensyviosios terapijos slaugytojas Dmitrij Kornišin pasakojo, jog kaip tik šeštadienį jo pagalbos prireikė COVID-19 užsikrėtusiam žmogui.

Kasdien su galimai užsikrėtusiais ar jau ir teigiamus tyrimų rezultatus gavusiais asmenimis dirbantiems medikams bei ligoninės personalui klausimų, ar reikia vakcinuotis – nekyla.

„Sutikau iškart. Yra tų, kurie atsisako, tačiau aš esu rizikos grupėje, tad iškart sutikau – nebuvo abejonių“, – patikino Irena Kaufmann, kuri viename ligoninės skyrių dirba maisto išdavėja.

Visi kalbinti KUL darbuotojai po antrosios vakcinos dozės nesiskundė šalutiniu poveikiu.

Tiesa, D. Kornišin prisiminė, kad po pirmojo skiepo vakare šiek tiek skaudėjo žastą ir buvo buvo jaučiamas mieguistumas, tačiau visa tai greitai praėjo.

„Tikrai savijauta yra gera ir visus tikrai raginu skiepytis“, – patikino D. Kornišin.

Darbas vyksta intensyviai, tačiau tai yra sudėtingas procesas

Kolegas skiepijanti akušerė Indrė Čurovienė, teigė jau nė nesuskaičiuojanti, kiek medikų ir ligoninės darbuotojų paskiepijo per visą šį laiką nuo gruodžio 27 d.

„Būna įvairių reakcijų: „Nežiūrėsiu, labai bijau, ar man nieko nebus“, bet tikrai nė vienas po skiepo nepasijuto blogai, visi patenkinti“, – pasakojo I. Čurovienė.

Žinia, vakcina nuo COVID-19 nėra įprasta – jai taikomos specialios laikymo sąlygos, taigi medikė neslėpė, jog atsakomybė dirbti su šia vakcina – didelė.

„Kadangi praėjome didelio masto mokymus – dabar jau paprasta, nes pripratino, tačiau tai yra labai atsakinga. Beprotiškai atsakinga skaičiuoti dozes, laiką. Atsakomybės ant savo pečių turime tikrai daug“, – neslėpė kolegas skiepijanti I. Čurovienė.

Kitų didmiesčių situacija

Sekmadienį Kauno klinikų darbuotojai pradėti skiepyti antrąja COVID-19 vakcinos doze. Revakcinacija bus tęsiama atitinkamai tiems darbuotojams, kuriems po pirmojo skiepo jau praėjo trys savaitės. Sekmadienį Kauno klinikose paskiepyta 330 darbuotojų.

Kauno klinikose pradėta medikų revakcinacija COVID-19 vakcina

Kauno klinikų Ambulatorinių paslaugų koordinavimo tarnybos vadovas Šarūnas Mačinskas teigia, kad pirmąja COVID-19 vakcinos doze paskiepyti 4675 Kauno klinikų darbuotojai. Antrąja doze bus skiepijama tiek pat medikų, išskyrus tuos, kurie po pirmojo skiepo užsikrėtė COVID-19 liga.

„Tie darbuotojai, kuriems COVID-19 infekcija buvo nustatyta po pirmosios vakcinos dozės, dabar skiepijami nebus. Jiems revakcinacija atidedama ir bus atliekama po 90 dienų nuo COVID-19 infekcijos nustatymo. Po pirmojo skiepo COVID-19 infekcija užsikrėtė 7 Kauno klinikų darbuotojai“, – sako Š. Mačinskas.

Antrąja COVID-19 vakcinos doze šiandien paskiepyta ir Kauno klinikų COVID-19 ligos Antrojo skyriaus vyr. slaugytoja-slaugos administratorė Jolanta Litvinienė, gruodžio 27-ąją tapus pirmąja paskiepyta medicinos darbuotoja Kaune. „Pasiskiepijusi jaučiuosi gerai ir padariusi viską, ką galėjau. Po pirmosios COVID-19 vakcinos dozės nejaučiau jokio šalutinio poveikio, tik šiek tiek skaudėjo dūrio vietą“, – teigia J. Litvinienė.

Anot Š. Mačinsko, revakcinacija organizuojama taip pat kaip ir pirmasis skiepijimas. „Tie medicinos darbuotojai, kurie buvo paskiepyti pirmieji, yra kviečiami antrajai COVID-19 vakcinos dozei, prieš tai išsiaiškinant, ar jie neserga COVID-19 liga ir ar neturi kitų ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymių“, – paaiškina Š. Mačinskas.

Vilniaus Santaros klinikos BNS informavo, jog sekmadienį skiepys tuos medikus, kurie paskiepyti gruodžio 27 dieną. Santaros klinikų direktorė ambulatoriniam gydymui ir diagnostiniam darbui Jolita Jakutienė LRT RADIJUI, kad šįkart skiepijami 725 darbuotojai, o prieš tai skelbta, kad planavo 745. Pasak jos, daliai tų, kurie skiepyti pirmąja vakcinos doze, vėliau nustatytas teigiamas PGR testas. J. Jakutienės teigimu, pirminėse kovos su COVID-19 linijose dirbantieji bus paskiepyti per sekmadienį ir pirmadienį.

Respublikinė Panevėžio ligoninė LRT.lt informavo, kad vakcinos laukiama pirmadienį.

Respublikinė Šiaulių ligoninė pranešė, jog antrąją doze darbuotojai bus vakcinuojami antradienį.

Šiuo metu iš vieno buteliuko paskiepijami 6 žmonės.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
29

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti visi jo gyventojai: vertinama, ar pastatą galima toliau eksploatuoti

papildyta vaizdo įrašu; pastatas turėjo problemų ir anksčiau; atnaujinta 22.15
29
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuoti gyventojai
15

Lietuvoje

2021.03.09 07:42

Ekspertų išvados – daugiabutis Gabijos gatvėje saugus: pažeidimų nėra, atšokusios plytelės priklijuotos nekokybiškai

gyventojai į namus galės grįžti dar šiandien; atnaujinta 09.22
15