Lietuvoje

2016.04.01 10:57

Erkės pabudo: patarimai, kaip išvengti susirgimų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.04.01 10:57

Erkės yra pavojingų žmonių ir gyvūnų sveikatai ligų nešiotojos. Skubame priminti, kokių atsargumo priemonių turėtume imtis jau dabar, kad pavasarį ir vasarą laisvalaikis gamtos apsuptyje neapkarstų.

Erkės gali būti mažiau pavojingos, jeigu neplatintų erkinio encefalito ir Laimo ligos, pavojingų žmogaus sveikatai. Nuo pastarosios galima pasiskiepyti, bet, specialistų teigimu, palyginus su kitomis Europos šalimis, Lietuvoje skiepijasi vis dar labai maža dalis gyventojų.

Tačiau erkės ligas perneša vis dažniau. Erkių yra ir mieste, net nušienautose pievose, todėl tik vengdami miškingų vietovių ar parkų nuo pavojų nepabėgsite.

Erkiniu encefalitu žmogus gali užsikrėsti įsisiurbus erkei arba išgėręs užkrėsto termiškai neapdoroto ožkų pieno, tuo tarpu Laimo liga susergama įsisiurbus užsikrėtusiai erkei. Ši liga pasireiškia karščiavimu, sąnarių, raumenų, galvos skausmu, odos paraudimais, padidėja limfmazgiai, atsiranda bendras silpnumas.

Užsikrėtus erkiniu encefalitu gali pykinti, sutrikti sąmonė ir pusiausvyra, kamuoti galvos, raumenų skausmai, dusulio ar kosulio priepuoliai, ligonis karščiuoja.

Ne mažiau erkės pavojingos ir mūsų augintiniams. Šunims įsisiurbusi erkė gali sutrikdyti sveikatą, todėl pats metas pradėti augintinius saugoti nuo erkių tam skirtomis priemonėmis, o grįžus iš lauko apžiūrėti šuns ar katino kailį ir radus šių parazitų kuo greičiau pašalinti. Traukti įsisiurbusią erkę reikia staigiu judesiu, jokiu būdu niekuo jos netepti.

Plačiau apie erkių pavojus ir kaip nuo jų apsisaugoti – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ vaizdo reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt