Lietuvoje

2021.01.16 11:51

Pirmą kartą Lietuvoje gauta ir gyvūnų koronaviruso genomo sekoskaitos duomenų

Birutė Mačienė, ELTA2021.01.16 11:51

Ištirti Lietuvoje plintančio audinių koronaviruso genomai. Tyrimus atliko ir toliau tęsia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų grupė. Išsiaiškinta, kad audinių ūkiuose plinta skirtingų atmainų koronavirusas. Vienos koronaviruso genų mutacijos būdingos tik gyvūnų, kitos – ir žmonių koronavirusui.

Pasak pranešimo, Radviliškio ir Jonavos rajonų audinių ūkiuose ištyrus COVID-19 liga užsikrėtusių audinių mėginius, nustatyta, kad ūkiuose paplito skirtingų atmainų virusas. „Tikėtina, jog virusas neplito iš vieno ūkio į kitą, tai – skirtingų atmainų koronavirusas“, – sako vienas iš mokslininkų grupės narių Lukas Žemaitis.

LSMU tyrėjai, bendradarbiaudami su Kauno klinikų specialistais, koronaviruso genomo (genetinės medžiagos) sekoskaitos tyrimus tęsia keliomis kryptimis.

Universiteto atstovai pabrėžia, jog labai svarbus LSMU ir Kauno klinikų tyrėjų grupės atradimas yra tai, kad Radviliškio rajono audinių ūkyje užfiksuota koronaviruso infekcija sergančių audinių viruso mutacija F486L, kuri, remiantis duomenų bazėmis, vyrauja tarp gyvūnų – audinių, šikšnosparnių, skujuočių.

„Mažai tikėtina, kad ši mutacija plistų tarp žmonių“, – teigė projekto tyrėjas – LSMU Veterinarijos fakulteto Anatomijos ir fiziologijos katedros profesorius Arūnas Stankevičius.

Tuo metu Jonavos rajono audinių ūkyje nustatyta viruso mutacija Y453F, kuri buvo randama tiriant Danijos ir Nyderlandų audinių ūkius. Nors vadinama „audinių mutacija“, tačiau Danijoje, kitose šalyse buvo nustatyta ir žmonių mėginiuose.

Pažymėtina, kad tuo pačiu laikotarpiu, kai Jonavos rajono ūkyje buvo renkami užsikrėtusių audinių mėginiai, buvo tiriami ir COVID-19 sergančių Jonavos gyventojų mėginiai. Tirti asmenys nebuvo ūkio darbuotojai. Svarbus šio tyrimo rezultatas – tarp audinių plitusio viruso neaptikta tirtuose Jonavos gyventojų mėginiuose.

Taip pat LSMU ir Kauno klinikų tyrėjai kryptingai tiria iš užsienio atvykusių sergančių asmenų mėginius. Pasaulyje nerimą sukėlusios angliškosios atmainos koronaviruso neaptikta.

„Iki šiol Lietuvoje tirtuose koronavirusų mėginiuose greitu plitimu pasižyminčio viruso iš Jungtinės Karalystės nenustatyta. Tačiau negalime būti tikri, kad Lietuvoje jo nėra, nes kol kas ištirtas nedidelis skaičius mėginių. Tyrimus reikėtų intensyviai tęsti“, – sako prof. A. Stankevičius.

LSMU prorektorė mokslui prof. Vaiva Lesauskaitė pabrėžė, kad šis plačiausios apimties tokio tipo tyrimas Baltijos šalyse tęsiamas toliau. Jo rezultatais nuolat dalijamasi tarptautinėje duomenų bazėje GISAID.

Šiuo metu jau ištirti 205 žmonių ir 9 audinių koronaviruso genomai, teigiama Lietuvos sveikatos mokslų universiteto pranešime.

Populiariausi

Karantinas Trakuose
5

Lietuvoje

2021.04.21 09:35

Lietuvoje – dar 1113 COVID-19 atvejų, mirė 14 žmonių, per parą skiepų sulaukė daugiau nei 14 tūkst. asmenų

vienas miręs asmuo – 30-39 metų amžiaus grupės; atnaujinta 09.57
5