Lietuvoje

2021.01.15 13:57

Lietuvą sukrėtusioje istorijoje taškas dar nepadėtas: prokuroras nepilnametės jurbarkietės skriaudiką norėtų matyti už grotų

papildyta nukentėjusios advokato komentaru
Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.01.15 13:57

Ir vėl bus atversta Lietuvoje garsiai nuskambėjusi ir daugelį sukrėtusi smurto prieš jauną merginą iš Jurbarko byla. Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Aurelijus Stanislovaitis Lietuvos Aukščiausiajam Teismui pateikė kasacinį skundą byloje dėl smurtinio išpuolio prieš nepilnametę. Prokuratūros nuomone, nuteistajam reikėtų taikyti realią laisvės atėmimo bausmę.

Kasacinius skundus dėl smurtinio išpuolio prieš nepilnametę prokuratūra pateikė kartu su nukentėjusiaisiais.

Po apeliacinės instancijos Klaipėdos apygardos teismo sprendimo buvo skirti 3 mėnesiai apsispręsti, ar ginčyti ankstesnius teismo sprendimus kasacine tvarka.

„Toks sprendimas buvo priimtas. Ta pozicija buvo derinta su nukentėjusiaisiais, ką jie mano apie priimtus teismo sprendimus. Buvo nuspręsta kartu teikti kasacinius skundus. Skundai teikiami du dėl priimtų teismo sprendimų. Skundžiami abu teismo sprendimai – tiek pirmos instancijos, tiek apeliacinės instancijos teismo, kadangi iš esmės, jie buvo vienodi. Apeliacinės instancijos teismas gal šiek tiek pagriežtino probacijos sąlygas nuteistajam“, – dėstė prokuroras A. Stanislovaitis.

Suabejojo nuteistojo nuoširdumu

Jis pastebėjo, kad apeliacinės instancijos Klaipėdos apygardos teismo sprendimas yra pakankamai motyvuotas, tačiau esminiai klausimai – atsakomybę lengvinančios aplinkybės nuteistajam pripažinimas – sukėlė abejonių prokuroras turėjo teisinių argumentų šį sprendimą ginčyti. Tai ir padarė.

Kasaciniame skunde prokuroras akcentuoja, kad bylą nagrinėję teismai netinkamai pritaikė baudžiamąjį įstatymą atidedant paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymą.

„Aš vis tik keliu klausimą, ar už kiekvieną veiką, už kiekvieną bet kokio sunkumo, pobūdžio ar pavojingumo veiką šis institutas – bausmės vykdymo atidėjimas – gali būti taikomas net ir nepilnamečiui. Šiuo atveju, pabrėžiame veikos pavojingumą ir manome, kad šioje byloje bausmės vykdymo atidėjimas buvo taikytas neadekvačiai ir tai neįgyvendina teisingumo principų“, – teigė A. Stanislovaitis.

Leidžiu sau pasakyti, kad netiesos sakymas proceso pradžioje tikrai negalėtų būti pripažintas nuoširdžiu elgesiu tai yra ir atsakomybe lengvinančia aplinkybe.

Prokuroras taip pat suabejojo nuteistojo nuoširdumu, nes proceso eigoje nuteistasis nebuvo nuoseklus, neigė įtarimą.

„Tik po trijų mėnesių įtariamojo, tuo metu, pozicija pasikeitė. Būtent per tuos tris mėnesius ikiteisminio tyrimo institucijos atliko milžinišką darbą, apklausinėjo nepilnamečius asmenis, paskirinėjo objektų tyrimus, atliko kitus proceso veiksmus tam, kad paneigtų šią versiją. Kai buvo viskas surinkta, tada įtariamojo pozicija pasikeitė“, – priminė prokuroras.

A. Stanislovaičio nuomone, dabar jau nuteistojo Manto prisipažinimas buvo ne savalaikis, o šis požymis yra būtinas nustatant atsakomybę lengvinančiai aplinkybei pripažinti, ir nenuoširdus.

„Leidžiu sau pasakyti, kad netiesos sakymas proceso pradžioje tikrai negalėtų būti pripažintas nuoširdžiu elgesiu tai yra ir atsakomybe lengvinančia aplinkybe – prisipažinimu ir nuoširdžiu gailėjimusi. Manau, kad to trūko ir ta aplinkybė turėtų būti panaikinta“, – akcentavo prokuroras.

Reikalauja realios laisvės atėmimo bausmės

Taigi, reikalaujama panaikinti minėtą atsakomybę lengvinančią aplinkybę ir paskirtą laisvės atėmimo bausmę pavesti atlikti pataisos įstaigoje.

Manoma, kad probacija – įpareigojimais ir draudimais – bausmės tikslai nebus pasiekti, todėl prašoma bausmę atlikti realiai.

Nukentėjusios pusės advokatas Mindaugas Vasiliauskas LRT.lt teigė, kad nukentėjusiųjų prašymai sutampa su prokuroro prašymais dėl realios laisvės atėmimo bausmės skyrimo, neteisingai konstatuotos lengvinančios aplinkybės.

Advokatas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad buvo atliekamas sutrumpintas įrodymų tyrimas, nors aiškios buvo ne visos aplinkybės ir vėliau pagal tai kaltinamajam buvo mažinama bausmė. Manoma, kad toks kelias buvo pasirinktas nepagrįstai.

Taip pat prašoma tenkinti nukentėjusiosios ir jos tėvo civilinius ieškinius.

„Mūsų prašymu buvo 30 tūkst. eurų, priteista – ženkliai mažiau“, – pastebėjo M. Vasiliauskas.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2019 metų gegužę, kai kaimo turizmo sodyboje Tauragės rajone nuo smurtinio išpuolio nukentėjo nepilnametė mergina.

Tauragės apylinkės teismas, išnagrinėjęs šią rezonansinę bylą, kaltu dėl pasikėsinimo išžaginti nepilnametę, seksualinio prievartavimo bei sveikatos sutrikdymo pripažino nepilnametį vaikiną.

Pirmos instancijos teismas nuteistajam skyrė galutinę trejų metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant trejiems metams.

Pirmosios instancijos teismo sprendimą nusprendė apskųsti visos pusės – prokuroras, nukentėjusiųjų ir kaltinamojo atstovai.

Klaipėdos apygardos teismas, apeliacine tvarka išnagrinėjęs baudžiamąją bylą, prokuroro ir nukentėjusiųjų reikalavimus tenkino tik iš dalies ir nuteistajam papildomai skyrė įpareigojimą – vienerius metus dalyvauti elgesio pataisos programoje bei dvigubai padidino nukentėjusiajai priteistą neturtinės žalos sumą.

Rugsėjį vykusio posėdžio metu taip pat buvo pasitelkta ir Lietuvos teismuose gana reta priemonė – aptarta ir įvertinta Probacijos tarnybos atlikto socialinio tyrimo išvada, charakterizavusi pirmos instancijos teisme nuosprendžio jau sulaukusį Mantą.

Vis dėlto prokuroras A. Stanislovaitis tuomet pastebėjo, kad ši išvada aiškių atsakymų teismui nedavė ir ja nėra pasakoma, ar asmeniui galima atidėti paskirtos bausmės vykdymą.

Populiariausi

Ligoninė
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.02.25 09:33
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: protrūkis Visuomenės sveikatos centre, darželiuose, ligoninėse, gamybos įmonėse

538 nauji atvejai; atnaujinta 11.18
13
Matematikos egzaminas.
8

Lietuvoje

2021.02.25 14:04

Ministerija apsisprendė, kaip ir kada vyks brandos egzaminai: startas – birželio 7 dieną

skelbiamas tvarkaraštis, ilginama egzaminų trukmė; atnaujinta 14.50
8
Žygimantas Pavilionis

Lietuvoje

2021.02.25 08:36

Prezidentūra pritaria Pavilionio ateities Seimo komitete svarstymui: tarpininkavimo misija Sakartvele nepavyko

prezidentūra nesutinka su Šimonytės siūlymu dėl EVT; atnaujinta 09.25