Lietuvoje

2021.01.14 17:50

Dulkys: jei būčiau leidęs skiepijimą likučiu, kiltų grėsmė žmonių sveikatai ar gyvybei

atnaujinta 18.15
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.01.14 17:50

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pabrėžia, kad vakcinavimo nuo COVID-19 proceso pradžioje negalėjo priimti sprendimo leisti skiepyti žmones ir vakcinos likučiu, mat tokio leidimo nebuvo davusi Europos vaistų agentūra. Be to, pasak ministro, skiepijimas vakcinos likučių sukeltų pavojų žmonių sveikatai ir gyvybei.

Ketvirtadienį A. Dulkys, Seime atsakinėdamas į parlamentarų klausimus apie Lietuvoje pradėtą vakcinavimą nuo COVID-19, priminė, kad pradėjus vakcinaciją „Pfizer-BioNTech“ vakcina, pastebėta, kad vakcinos buteliuke, išnaudojus penkias dozes, dalis vakcinos lieka. Vis dėlto, anot jo, nei vakcinos gamintojas, nei Europos vaistų agentūra iš pradžių nebuvo leidusi naudoti šio likučio.

„Jei būčiau leidęs skiepijimą likučiu buteliuke, pažeidžiant papildomos dozės vaistų reikalavimus, galėjo kilti grėsmė žmonių sveikatai ar net gyvybei“, – sakė A. Dulkys.

Anot jo, Lietuvai ir kitoms Europos Sąjungos (ES) valstybėms vakcinos gamintojas nurodė vakcinos likutį išmesti. Dėl šio nurodymo valstybės kreipėsi į vakcinos gamintoją, kuris atsakė, jog norinti naudoti vakcinos likutį, reikalingas Europos vaistų agentūros leidimas. A. Dulkys priminė, kad agentūra šį leidimą davė sausio 8 d., tad iš karto Lietuva ir kitos ES valstybės ėmė naudoti šeštąją vakcinos dozę.

Sveikatos apsaugos ministras ramino Seimo narius, pabrėždamas, kad šis pasikeitimas nereiškia to, jog Lietuva gali gauti mažiau vakcinos nuo COVID-19 dozių.

„Lietuva, kaip ir visos ES šalys, vakcinas įsigijo dozėmis, o ne buteliukais, [...] o tai reiškia, kad gausime tiek pat dozių“, – pažymėjo A. Dulkys.

Ministras vėliau patikslino, kad šeštąja vakcinos doze asmens sveikatos priežiūros įstaigose Lietuvoje pradėta skiepyti žmones sausio 9 d.

Kaip teigė A. Dullys, visam vakcinacijos nuo COVID-19 procesui, kurio metu, kaip planuojama, bus paskiepyta apie 70 proc. Lietuvos populiacijos, prireiks beveik 4 mln. švirkštų, kiekvienam asmeniui – po du švirkštus.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) yra įsigijęs 195 tūkst. švirkštų. Bendrame Europos Komisijos pirkime ULAC taip pat dar planuoja įsigyti 1,7 mln. švirkštų. Pasak A. Dulkio, Ekstremalių sveikatai situacijų centras šiuo metu yra įsigijęs 200 tūkst. švirkštų, papildomai planuojama įsigyti dar 1,8 mln. švirkštų.

„Su visais švirkštais galima ištraukti šeštąją vakcinos dozę. Švirkštai jau yra naudojami gydymo įstaigose“, – teigė A. Dulkys.

Ministras, atsakinėdamas į klausimus apie vakcinos nuo koronaviruso transportavimą, teigė, kad ne visos siuntos yra lydimos apsaugos. To, anot A. Dulkio, esą ir nereikia.

„Nėra imperatyvo, kuriuo būtų nustatoma, kad kiekvienu atveju reikia organizuoti palydą vakcinos transportavimui Lietuvoje. […]

Ilgainiui šie logistiniai procesai taps rutininiais, todėl kiekvienu atveju organizuoti policijos palydą, nesant rizikų, yra neekonomiška ir netikslinga“, – dėstė ministras.

Populiariausi

Snygis Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.27 09:33

COVID-19 Lietuvoje: koronavirusas ir toliau plinta šeimose, darželiuose bei pramonės įmonėse vienas mirusysis priklausė 30–39 metų amžiaus grupei; atnaujinta 11.09

7
Valdas Rakutis

Lietuvoje

2021.01.27 14:05

Konservatoriai ginasi Rakučio žodžių apie Holokaustą – pritrūko adekvatumo, tai asmeninė nuomonė Zingeris pasitraukė iš Rakučio vadovaujamos komisijos; atnaujinta 16.52

13