Lietuvoje

2021.01.14 14:41

Jonavos ligoninėje pirmosios COVID-19 skiepų dozės teko ne tik medikams, bet ir direktoriui, jo referentei bei juristei

Jurga Tvaskienė, LRT Tyrimų skyrius, LRT.lt2021.01.14 14:41

Gruodžio pabaigoje Lietuvą pasiekusi pirmoji COVID-19 vakcinų partija, paskirstyta koronavirusinės infekcijos pacientų gydymu užsiimančioms įstaigoms, buvo numatyta pirmose ligos gydymo eilėse dirbantiems medikams. Tačiau aiškėja, kad Jonavos ligoninėje vieni pirmųjų skiepo sulaukė tiek įstaigos vadovas, tiek jo referentė ir juristė.

Tai, kad pasiskiepijo su pirmąja medikų banga, LRT patvirtino pats Jonavos ligoninės direktorius Paulius Vasilavičius. Metus šiai įstaigai vadovaujantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Aplinkos ir darbo medicinos katedros docentas neneigė tiesiogiai su pacientais nedirbantis. Tačiau jis sakė, kad skiepytis galėjo pagal galiojusius teisės aktus.

„Pagal 3006 įsakymą, kuris tuo metu buvo, buvo galiojanti nuostata „visi ASPĮ (Asmens sveikatos priežiūros įstaigų) darbuotojai (skiepijami pirmumo tvarka – LRT)“, – sakė Jonavos ligoninės direktorius.

Iš tiesų, gruodžio 23 d. pasirašytas ir iki sausio 5 d. galiojęs sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymas dėl skiepijimo nuo COVID-19 prioritetinės grupės patvirtinimo apibrėžė, kad prioritetinė grupė – „asmens sveikatos priežiūros įstaigų (toliau – ASPĮ), išskyrus palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių ASPĮ, darbuotojai“. Prieš savaitę įsakymas buvo pakoreguotas, numatant, kad pirmumo teisė suteikiama medikams, tiesiogiai dirbantiems ir susiduriantiems su COVID-19 pacientais. Ligoninių vadovai bei administracijų personalas šiame sąraše yra gerokai žemesnėse pozicijose.

Tačiau gruodžio pabaigoje, kai į penkis pagrindinius vakcinacijos centrus buvo skirstoma pirmoji vakcinos partija, Sveikatos apsaugos ministerija akcentavo, kad pirmieji skiepai yra skirti išimtinai medikams: COVID-19 skyriuose dirbantiems darbuotojams, priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuose paslaugas teikiantiems darbuotojams ir kitiems, kurie turi didelę riziką susirgti COVID-19 liga.

Nepaisant to, skiepais iš pirmosios vakcinos partijos Jonavos ligoninėje buvo paskiepytos ir direktoriaus referentė Laura Balevičiūtė bei ligoninės juristė Elena Ramonaitė-Kazlauskienė.

„Jos buvo įtrauktos kaip rezervinės, atsisakius žmonėms <...>. Nes turėjome net tokių, kurie 9.15 val. turėjo ateiti skiepytis, o 9 val. paskambino, kad neateis. Tai mes turėjome rezervinį sąrašą, iš jo ir buvo įtraukti. Nes mes tiesiogiai dirbame su visais žmonėmis, kurie būtent ateina ir iš kovidinio skyriaus, ir viską. Tai šitoj vietoj net nematau problemų. Tai yra gydymo įstaigos darbuotojai, jie dirba tomis pačiomis užkrečiamųjų ligų sąlygomis“, – tikino P. Vasilavičius.

Paskiepyta ligoninės juristė komentuoti situaciją, kaip atsidūrė skiepijamų medikų sąraše, atsisakė. L. Balevičiūtė, savo ruožtu, tvirtino, kad „direktorius viską jau pasakė“. P. Vasilavičius aiškino, kad ligoninėje vos pusantro mėnesio dirbanti referentė, kuriai dabar yra bandomasis laikotarpis, „čia sėdi pagrindiniame mūsų kabinete, kur praeina absoliučiai visi gydytojai, pacientai teiraujasi, ir visa kita“.

Gruodžio 28 d. Jonavos ligoninė gavo 130 skiepų dozių. Šioje įstaigoje yra 427 darbuotojai. Paklaustas, kaip atsitiko, kad pirmieji skiepai teko ne medikams, bet administracijos darbuotojams, Jonavos ligoninės direktorius tvirtino, kad daug medikų skiepytis atsisakė.

„Gruodžio 28 ir 29 d. buvo skiepijami mūsų ligoninės darbuotojai. Kadangi gavom 130 vakcinų, atsisakiusiųjų buvo daug, tos pirmos dozės išsigando žmonės, tai todėl buvo suskiepijami kiti. Nes buvo gauta 130 vakcinų ir jas panaudot visas turėjom, privalėjom“, – kalbėjo P. Vasilavičius.

Tačiau jis negalėjo atsakyti, kiek medikų tomis dienomis atsisakė skiepo. „Oi, išsigandusiųjų tai, žinokit, aš jums nepasakysiu, kiek. Nes tokios statistikos nevedėme“, – sakė Jonavos ligoninės vadovas. Tačiau jis pažymėjo, kad šiuo metu ligoninėje dirba vos du nepaskiepyti žmonės.

Jonavos ligoninė – viena iš tų, kurias klastingas koronavirusas palietė skaudžiai. Paskutinę metų dieną nuo COVID-19 užgeso 54 metų ligoninės Anesteziologijos ir reanimacijos skyriaus vedėjo Aleksandro Bartusevičiaus gyvybė.

Lietuvoje daugėjant skandalų dėl bandymų kuo greičiau pasiskiepyti, sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys viešai paskelbė, kad kiekvienu atveju, kai nepaisoma skiepijimo eilės, bus kreipiamasi į prokuratūrą. Taip pat ministras pasirašė sprendimą, juo įpareigojo savivaldybes prižiūrėti skiepijimo procesą.

Populiariausi

Kauno pašte – skiepijimas „Modernos“ vakcina

Lietuvoje

2021.01.21 08:39

Prezidentūra įvardijo siekiamą vakcinavimo tempą: iki kovo – bent po 10 tūkst. gyventojų per dieną, nuo balandžio – 34 tūkst. Antros bangos pikas praėjo, bet ribojimus švelninti siūlo labai palengva