Lietuvoje

2021.01.23 13:10

Uspaskicho fenomenas: bendražygiai atleidžia viską, o ekspertai rėžia – nėra jo, nėra partijos

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.01.23 13:10

Darbo partijos pirmininką Viktorą Uspaskichą lydi skandalai – europarlamentaras „prisikalbėjo“ tiek apie nuo COVID-19 neva gydantį vandenį, tiek apie LGBT bendruomenę, pažerdamas žeminančių terminų. Tačiau atrodo, kad Darbo partijos nariai kritikuoti pirmininko neketina. Politologai mano, kad taip yra dėl baimės.

Visgi anot jų, tai, jog Darbo partijos nariai pasirinko tylėti ir nekritikuoti savo pirmininko, nėra garbingas politikų elgesys. Tuo metu „darbiečių“ atstovai tikina, jog visi svarbiausi klausimai yra aptariami partijos viduje, o viešumoje komentuojami tik „jei kas nors paklausia“.

V. Gapšys: pirmiausia kalbamės tarpusavyje

Ilgametis Darbo partijos atstovas, Seimo narys Vytautas Gapšys, paklaustas apie tai, kodėl stinga viešos partijos ir frakcijos narių reakcijos į V. Uspaskicho pasisakymus, teigė, kad pirmiausia tai yra aptariama kolegų rate.

„Visomis temomis, kuriomis reikia, mes kalbamės viduje. Kai visuomenės atstovai paklausia, mes visada jiems atsakome. Pirmiausia kalbamės tarpusavyje. Partijos vidaus klausimais kalbuosi mažiau, nes aš ne partijos narys, bet kur reikia frakcijoje pasitarti, tariamės pastoviai“, – teigė V. Gapšys.

Paklaustas, ar pritaria V. Uspaskicho pareiškimams tiek apie nuo COVID-19 neva gydantį vandenį, tiek apie LGBT bendruomenės žmones, V. Gapšys atsakė, kad neturi ir nėra matęs jokių įrodymų, kad vanduo turėtų kitų savybių nei nurodyta gamintojo bei gerbia visų žmonių, įskaitant LGBT bendruomenę, teises.

„Reikia žiūrėti į situaciją. Kartais būna žmogus piktas, susijaudinęs, ne taip pasako, neaiškiai išreiškia savo mintį. Aš tiesiogiai to pokalbio nežiūrėjau, negirdėjau jo. Man kartais atrodo, kad gali būti paimta iš konteksto žmogaus pikta emocija.

Darbo partijos pirmininkas irgi yra ne kartą įžeistas, apie jį irgi įvairiai pasisakyta, galbūt jis kažkokią formuluotę ir pasirinko neteisingai“, – paklaustas, ar atsakinga buvo V. Uspaskichui viešinti tokius pareiškimus, sakė V. Gapšys.

Priekaištų neturi

V. Gapšiui antrino ir parlamentarė, Darbo partijos atstovė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė. Partijos tarybos ir prezidiumo narė portalui LRT.lt teigė, kad susidariusi situacija buvo aptarta Darbo partijos viduje. Tačiau, anot jos, V. Uspaskicho pasisakymai nieko bendro su partijos veikla neturi.

„Reikia suprasti, kad tie klausimai niekaip partijos neliečia ir su partija ar su V. Uspaskicho pirmininkavimu partijai niekaip nėra susiję. Todėl reaguoti, pasisakant apie šiuos dalykus, manome, kad nėra reikalo. Mus jo paaiškinimai pilnai tenkina“, – komentavo Seimo narė.

I. Kačinskaitė-Urbonienė teigė, kad nei jai asmeniškai, nei partijos mastu klausimų dėl V. Uspaskicho lyderystės nekilo.

„Kas liečia partijos reikalus ir partinę struktūrą, aš esu patenkinta partijos pirmininko vadovavimu. O kad jis yra pasikeitęs, jo gyvenimo būdas, filosofija yra pasikeitę, tą jis deklaravo jau anksčiau, mes apie tai žinojome, galėjome susipažinti, tai mums tiko“, – teigė „darbietė“.

Vėlyvą pavasarį turėtų vykti Darbo partijos pirmininko rinkimai. Kaip teigė I. Kačinskaitė-Urbonienė, partijoje yra stiprių žmonių, kurie galėtų kandiduoti į partijos pirmininko poziciją, tačiau ar kas nors mes iššūkį V. Uspaskichui, jei jis pats dalyvaus rinkimuose, neaišku.

„Manau, kad kiekvienas komandos narys, ypač politikas lyderis, tikrai galvoja apie tolimesnius žingsnius. Manau, kad mūsų partijoje yra stiprių žmonių, kurie galėtų sudaryti rimtą konkurenciją pirmininkui. O ar jis pats norės toliau kandidatuoti į partijos pirmininkus, ateitis parodys“, – komentavo Seimo narė.

Paklausta, ar realu, kad partijos nariai bijo viešai kritikuoti V. Uspaskichą ir mesti jam iššūkį dėl lyderystės, I. Kačinskaitė-Urbonienė teigė, kad tokios baimės tikrai nėra.

„Viena, kaip viskas atrodo išorėje, o kas kita, kaip atrodo viduje. Mes nedarome šou, kaip neseniai darė vienas kolega“, – tvirtino Darbo partijos narė.

Reikalavo pasitraukimo

Vienintelis garsiai V. Uspaskichą kritikavo Antanas Guoga, kuris partijos sąraše rinkimų metu buvo iškeltas į pirmąją vietą.

A. Guoga socialiniame tinkle skelbė, kad V. Uspaskichas krito į bedgunę, o partija turėtų imtis veiksmų jį pašalinti.

„V. Uspaskichas nėra joks lyderis“, – skelbė A. Guoga.

Tiesa, praėjus vos kelioms valandoms po tokio įrašo paskelbimo, paaiškėjo, kad A. Guoga atsisako Seimo nario mandato.

LRT.lt ne kartą bandė susisiekti su pačiu V. Uspaskichu, tačiau to padaryti nepavyko.

Be V. Uspaskicho nebūtų partijos?

Vytauto Didžiojo universiteto politologas Bernaras Ivanovas, paklaustas, kodėl „darbiečiai“ ne tik neprašo V. Uspaskicho atsakomybės, bet ir jo viešai nekritikuoja, teigė, kad jie bijo to, kas lauktų Darbo partijos, jei V. Uspaskichas iš jos pasitrauktų.

Pasak B. Ivanovo, galima prisiminti, kokioje pozicijoje Darbo partija buvo iki grįžtant V. Uspaskichui – be jo 2016 metų Seimo rinkimuose partija neperkopė nė būtinos 5 proc. kartelės. Todėl, politologo teigimu, partijos nariai nenori prarasti V. Uspaskicho, su kurio grįžimu partija pakilo į trečią vietą.

„Tai yra vieno lyderio – V. Uspaskicho partija. Nėra jo, nėra ir partijos. Mes tai matėme, kai jis buvo pasitraukęs, kad be jo partijos būti negali“, – portalui LRT.lt sakė B. Ivanovas.

Anot jo, Darbo partijos struktūra yra tokia, kad ji be tokio lyderio, kaip V. Uspaskichas, tiesiog neišgyventų. O pats partijos lyderis, kaip teigė B. Ivanovas, yra „puikus demagogas“, jaučiantis visuomenės virpesius ir žaidžia su jautriomis temomis, tokiomis kaip žmonių sveikata ar LGBT temos, skleidžia sąmokslo teorijas.

Kur jis – ten ir partija, jis ir yra partija, kaip Ramūnas Karbauskis ir „valstiečiai“.

„V. Uspaskichas fenomenaliai išsilaiko, jį pasiveja kartais neapsikentusi visuomenė, paskui jis vėl grįžta ir ta pati veikla prasideda. Kur jis – ten ir partija, jis ir yra partija, kaip Ramūnas Karbauskis ir „valstiečiai“, – kalbėjo politologas.

B. Ivanovas kalbėjo, kad jei ir norėtų, Darbos partijos nariai sukilti prieš V. Uspaskichą negali, nes tai reikštų partijos pabaigą. Be to, kaip pastebėjo politologas, kitų partijų lyderiai, kuriems galbūt trūksta charizmos, šalia savęs pasistato ryškesnį, daugiau dėmesio patraukiantį asmenį, tarkime, kaip nutiko su „valstiečiais“ ir Sauliumi Skverneliu. Tačiau V. Uspaskichui, B. Ivanovo teigimu, tokio asmens nereikia.

„Jis tvarkosi pats, jam nereikalingi papildomi manekenai“, – sakė politologas.

L. Bielinis: tai yra baimė

Panašios nuomonės laikosi ir VDU politologas Lauras Bielinis. Pasak jo, reikia pripažinti, kad Darbo partijoje yra tik vienas balsas – V. Uspaskicho ir jis yra neginčijamas.

„Visi supranta, kad šios partijos likimas priklauso nuo to, kaip komunikuoja su visuomene V. Uspaskichas. Matome jį kalbantį kartais labai keistus dalykus, bet vis dėlto reikia pripažinti, kad net ir toks kalbėjimas pritraukia dėmesį ir matome, kad ši partija tampa visų žiniasklaidos priemonių ir visuomenės interesų centre“, – portalui LRT.lt komentavo L. Bielinis.

Jis sakė manantis, kad partijos nariai yra pasimetę. Anot politologo, dalis Darbo partijos tiesiog nežino, kaip vertinti V. Uspaskicho pasisakymus, neturi aiškios nuomonės. Kita dalis, galbūt, tyliai kritikuoja, bet supranta, kad tik per V. Uspaskichą partija gali laimėti politinę rungtį artėjančiuose savivaldos rinkimuose.

Manau, kad jie bijo. Apibendrintai galima sakyti, kad tai yra baimė. Baimė prarasti tą politinį šansą, kuris atsiranda su V. Uspaskichu ir jo kalbėjimu, nesvarbu kokiu.

„Manau, kad jie bijo. Apibendrintai galima sakyti, kad tai yra baimė. Baimė prarasti tą politinį šansą, kuris atsiranda su V. Uspaskichu ir jo kalbėjimu, nesvarbu kokiu. Todėl manyčiau, kad jie mano, jog geriau yra tiesiog patylėti.

Bet tai yra labai negarbingas elgesys. Politikoje dalyvaujantys ir nedrįstantys ištarti žodžio tuomet, kai partijos lyderis kalba vėjus, politikai neverti dėmesio ir Lietuvai nereikalingi“, – kalbėjo L. Bielinis.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 6

Lietuvoje

2021.03.05 09:32
COVID-19 TRUMPAI

COVID-19 Lietuvoje: plečiasi židiniai darželiuose, įmonėse ir futbolo klube

434 atvejai, mirė 5 žmonės; atnaujinta 11.10
6
Rugsėjo 1-oji

Lietuvoje

2021.03.05 12:48

Pradinukų sugrįžtuves į klases ketinančios skelbti Plungės meras: baubas nėra toks didelis, kokį jį piešia

atnaujinta 15.58; iki antradienio vakaro laukia mokyklų, kurios nori atverti duris, apsisprendimo