Lietuvoje

2016.03.30 16:50

A. Paulauskas: Rusija ir toliau išlieka pagrindine grėsme Lietuvos saugumui

ELTA2016.03.30 16:50

Rusija ir toliau išlieka pagrindine grėsme Lietuvos saugumui, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas. 

„Geopolitinė situacija Lietuvos kaimynystėje ir visame regione išlieka mažai pakitusi, įtempta, nepaisant didelių pokyčių Rusijos ekonomikoje. Rusijos imperinės ambicijos, noras dominuoti pasaulio arenoje, galios demonstravimas yra viena iš didžiausių mūsų grėsmių. Tačiau dažnėjančios terorizmo apraiškos Europoje ir kaimyniniuose regionuose, migracijos srautų į Europą keliami iššūkiai po truputį užgožia anksčiau teiktą Europos dėmesį į rytinį pasienį, Krymo okupaciją, padėtį Rytų Ukrainoje, todėl nauji Europos saugumo iššūkiai ne tik kad neturi užgožti, bet ir tapti aktualiu darbotvarkės klausimu, svarstant europinius reikalus“, – trečiadienį spaudos konferencijoje Seime sakė NSGK pirmininkas A. Paulauskas.

Jis kartu su Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriumi Dariumi Jauniškiu, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos direktoriumi pulkininku Alvydu Šiupariu pristatė Lietuvos žvalgybos institucijų – Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (AOTD) grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą.

Pasak A. Paulausko naujovė yra tai, kad nutarta abiejų institucijų ataskaitas apie grėsmes pateikti bendrai ir supažindinti Lietuvos visuomenę su iššūkiais ir grėsmėmis nacionaliniam saugumui.

„Grėsmių nacionaliniam saugumui įvertinimo viešinimas yra puikus įrankis budrumui didinti“, – sakė A. Paulauskas.

Valstybės saugumo departamentas kartu su Antruoju operatyvinių tarnybų departamentu prie Krašto apsaugos ministerijos visuomenės dėmesiui pateikė dvi ataskaitas. Pirmoji informuoja apie žvalgybos institucijų matomas grėsmes nacionaliniam saugumui, o antroji yra skirta 2015 metų veiklos apžvalgai.

Žvalgybos įstatymas nustato, kad tokie dokumentai kasmet teikiami visuomenei. Šiemet nauja yra tai, kad Lietuvos žvalgybos institucijos vieną dokumentą – 2015 metų grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą – yra parengusios bendrai.

Šia Valstybės saugumo departamento 2015 m. veiklos ataskaita siekiama informuoti visuomenę apie departamento veiklą, kurią VSD vykdė vadovaudamasis Valstybės gynimo tarybos (VGT) patvirtintais žvalgybos informacijos poreikiais. Pirmiausia ataskaitoje pateikiama apibendrinta informacija apie VSD veiklos organizavimą – 2015 m. įvykusią struktūros ir veiklos peržiūrą, teismų sankcionuotus VSD vykdytus žvalgybos tyrimus, departamento parengtą žvalgybos informaciją bei išvadas valstybės institucijoms.

Kituose skyriuose pristatoma departamento veikla pagal VGT žvalgybos informacijos poreikius. 2015 m. VSD rinko Lietuvos nacionaliniam saugumui ir interesams aktualią žvalgybos informaciją apie globalaus ir regioninio saugumo situaciją; priešišką užsienio valstybių žvalgybos ir saugumo tarnybų veiklą; iššūkius informacinio saugumo srityje; Rusijos įtaką visuomeniniams procesams Lietuvoje; terorizmo ir ekstremizmo grėsmę; grėsmes energetiniam ir ekonominiam saugumui.

Kiekviename skyriuje informuojama, kaip departamentas vykdė žvalgybą ir kontržvalgybą, bendradarbiavo su kitomis valstybės institucijomis bei užsienio partneriais prognozuojant, nustatant bei šalinant grėsmes, pavojus ir rizikos veiksnius Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui bei interesams.

Dokumente pateikiamas abiejų žvalgybos institucijų konsoliduotas neįslaptintas grėsmių ir rizikos veiksnių šalies nacionaliniam saugumui vertinimas.