Lietuvoje

2021.01.14 12:56

Šimonytė: atsisakyti gyventojų judėjimo ribojimo tarp savivaldybių neplanuojame

Dulkys gydymo įstaigose mato daug žalios šviesos; atnaujinta 13.50
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.01.14 12:56

Premjerė Ingrida Šimonytė tikina, kad Vyriausybė nežada atsisakyti sprendimo riboti gyventojų judėjimą tarp savivaldybių, kadangi šis draudimas, anot jos, duoda teigiamų rezultatų kovoje su koronaviruso pandemija.

Ketvirtadienį Seime, Vyriausybės valdandos metu, parlamentaras, liberalas Andrius Bagdonas klausė ministrų kabineto narių, ar šie nežada atsisakyti sprendimo riboti gyventojų judėjimą tarp savivaldybių.

„Įvestas karantinas, ribojimai labai blogina žmonių psichologinę būseną. Kaip manote, ar ribojimas judėti tarp savivaldybių yra veiksminga priemonė? Galbūt reikėtų persvarstyti, atsisakant šios priemonės? Nes didmiesčiuose turime labai didelį gyventojų tankį, kuriems nėra, kur išeiti ir pabūti su savo artimaisiais, pasivaikščioti gamtoje. Tuo pat metu turime Lietuvoje labai dideles teritorijas, kur gyventojų tankis yra mažas. Kalbu apie Lietuvos pajūrį, kur galima prie jūros atgauti jėgas, pasivaikščioti“, – klausė A. Bagdonas.

Ministrė pirmininkė I. Šimonytė teigė, kad artimiausiu metu gyventojų judėjimo tarp savivaldybių ribojimas išliks ir toliau.

„Tikrai artimiausiu metu neplanuojame. Ką planuojame, tai pirmadienį turėti bendrą pasitarimą Vyriausybės narių ir ekspertų tarybos narių, kuomet apžvelgsime dvi savaites šių metų pilno darbo režimo be išeiginių ir didelių švenčių, su normaliais savaitgaliais, kur jau tikrai tą dinamiką galima vertinti kaip daugiau ar mažiau kažką parodančią“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Anot premjerės, judėjimo apribojimai kol kas atnešė teigiamus rezultatus, tad, I. Šimonytės manymu, verta ir toliau šią priemonę taikyti.

„Preliminariu vertinimu, manau, kad mobilumo apribojimai tikrai davė labai gerą efektą ir dabar būtų labai svarbu to efekto nepamesti, nes yra viena aplinkybė, dėl kurios mes, tuo pačiu metu matant gerėjančią statistiką, vis dėlto turime pagrindo nerimauti – tai yra tie nauji viruso štamai (mutacijos – LRT.lt), kurie, jei įsisuktų Lietuvoje, jie labai linkę sparčiai plisti ir tada mes dar nuo gana aukšto nuokalnės taško pradėtume vėl kopti į viršų, ko tikrai norime išvengti.

Tai mes diskutuosime tikrai apie tai, kokių aplinkybių reikia, kokių papildomų sąlygų kažkuriuo metu, kad galėtume galbūt dalį apribojimų ir panaikinti, tačiau tikrai norėtume išvengti žmonių grūdimosi, pavyzdžiui, tame pačiame pajūryje, kurortuose ir kitose vietose, kur kol kas dėka apribojimų per visą šitą laikotarpį [...] pavyko pasiekti gerų lokalių rezultatų, bet mums reikia ir gero nacionalinio rezultato“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Dulkys džiaugiasi gerėjančia padėtimi gydymo įstaigose

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Vyriausybės valandos Seime metu džiaugėsi gerėjančia gydymo įstaigų situacija.

„Vienu labai geru dalyku noriu pasidžiaugti. Kas labai pavyko ir norėtųsi, kad tą žinią visi žinotų – jeigu mes didžiųjų švenčių laikotarpiui buvome įspėjami, kad gali būti visos sveikatos sistemos kolapsas ir, kai pagal šviesoforo žemėlapį žiūrime, kokia yra situacija ligoninėse, tai jau pastarąsias kelias dienas yra labai daug žalios šviesos bei nei vieno raudono langelio“, – tvirtino A. Dulkys.

Ministras teigė, kad Lietuva testatvimui dėl koronaviruso planuoja naudoti greituosius antigenų testus. Ši priemonė, anot jo, padėtų praplėsti testavimo apimtis, padėtų suformuoti socialinius burbulus ir kartu sumažinti apkrovas gydymo įstaigoms.

„Nuo praėjusio pavasario visa Europa rūpinosi antigenų testais. Mes, deja, jų neturime, bet dirbame. Tikimės ir iš Europos Komisijos gauti pirmąsias siuntas, jei ne sausio pabaigoj, tai vasarį. Savo ruožtu, ir nacionalinis pirkimas yra organizuojamas. Be to, […] inventorizuojame ir kitas sutartis, poreikius, kurie turėtų būti visų metų bėgyje užtikrinti“, – aiškino A. Dulkys.