Verslas

2021.01.14 09:25

Ministrė Navickienė: daliai „Belorus“ darbuotojų bus pasiūlytas kitas darbas

atnaujinta 09.50
Kornelija Mykolaitytė, ELTA, Erika Alonderytė, BNS2021.01.14 09:25

Baltarusijai priklausančiai Druskininkų sanatorijai „Belorus“ prtaikius Europos Sąjungos (ES) sankcijas, socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad vienintelė galimybė padėti įmonėje dirbusiems žmonėms – pasiūlyti kitą darbą.

Monikos Navickienės teigimu, dalis sanatorijos darbuotojų tikrai galėtų gauti darbą šalia esančių savivaldybių slaugos ar socialinių paslaugų įstaigose.

„Dabar suprantame, kad trūksta ir slaugių, ir socialines paslaugas teikiančių žmonių. Perspektyvų bent daliai žmonių susirasti darbą greičiau tikrai turime ir labai intensyviai dirbame, kad pavyktų to pasiekti“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė ministrė.

Pasak jos, sanatorijos darbuotojai, užsiregistravę Užimtumo tarnyboje, draudžiami socialiniu draudimu, jiems priklauso valstybės garantijos ir nedarbo išmoka, tačiau taip pat planuojamas priemonių paketas, kad jie būtų skatinami greičiau susirasti kitą darbą arba persikvalifikuoti.

M. Navickienė pabrėžė, kad Vyriausybė neturi galimybių atšaukti sankcijas, nes jas pritaikė ne Lietuva, o Europos Komisija.

„Žinant, kad sankcijos kaip tokios bet kuriuo atveju Baltarusijos režimui yra pritaikytos pagristai ir mes neturėtume jų kvestionuoti, tačiau suvokdami, kad ta konkreti situacija Lietuvos įmonei atsiliepia Lietuvos žmonėms, galime tik pasiūlyti papildomą pagalbą ir tą darome“, – sakė M. Navickienė.

Seimas ketvirtadienį turėtų įteisinti specialią sankcijų taikymo išmoką, kurią gautų „Belorus“ darbuotojai Lietuvos piliečiai. Iš beveik 400 sanatorijoje dirbančių žmonių apie 350 yra Lietuvos piliečiai.

„Belorus“ atvejis yra pirmasis Lietuvos istorijoje, kai šalies įmonei pritaikomos tarptautinės sankcijos. Jas pritaikius, gruodžio viduryje bankas „Swedbank“ įšaldė sanatorijos sąskaitas.

ES pritaikė sankcijas Baltarusijos prezidento administracijos Vyriausiajai ūkio valdybai, kuriai priklauso sanatorija „Belorus“.

Ministrė: šiais metais reikės daugiau aktyvių darbo rinkos politikos priemonių

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad, siekiant mažinti nedarbo rodiklius, šiais metais bus didinamos aktyvios darbo rinkos politikos priemonės.

„Sieksime švelninti pandemijos poveikį užimtumui ir 2021 metais turėsime padidintą aktyvių darbo rinkos politikos priemonių apimtį. Šiuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) peržiūri ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemones, jose bus akcentuojamas vieningas kvalifikacijų, kompetencijų sistemų sukūrimas, didesnių persikvalifikavimo galimybių siekimas. Stengsimės, kad visos priemonės, kurias turi ne tik SADM, bet ir Švietimo, Ekonomikos ministerijos, tarpusavyje suteiktų geriausią rezultatą atsigauti ekonomikai, o sykiu ir gerėti nedarbo tendencijoms“, – „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė M. Navickienė.

Jis akcentavo, kad kai kurios ankstesnės Vyriausybės priemonės, kurių buvo imtasi pirmojo karantino metu, pagreitino nedarbo rodiklių augimą.

„Man atrodo, reikia pabrėžti, kad kai kurios priemonės, kurios buvo pritaikytos pirmojo karantino metu, nebuvo labai taiklios ir, mano įsitikinimu, šiek tiek katalizavo ir pagreitino nedarbo rodiklių augimą, būtent kai buvo galima registruotis Užimtumo tarnyboje tik tam, kad gautum 200 eurų išmoką“, – sakė M. Navickienė.

„Dabar priemones šiek tiek subalansavome, tačiau bet kuriuo atveju turime suprasti, kad nedarbo problema yra didelė problema, ypač kalbant apie verslo atsigavimo klausimus, per kiek laiko atsigaus darbdaviai, kada mes galėsime atnaujinti visas aktyvias darbo rinkos priemones“, – pridūrė ministrė.

Kalbėdama apie 200 eurų išmoką, ji sakė, kad šiuo metu ją gali gauti tie žmonės, kuriems jos reikia labiausiai.

„Ji veikia, ją gali gauti žmonės, kuriems tos išmokos reikia labiausiai – tie, kurie prarado darbą per karantiną arba tris mėnesius iki karantino. Tai yra didelis apsunkinimas, nes puikiai suprantame, kad kai darbas prarandamas tokiu metu, galimybė susirasti kitą yra tikrai smarkiai apribota“, – nurodė M. Navickienė.

Užimtumo tarnybos duomenimis, registruotas nedarbas sausio 1 dieną siekė 16,1 proc.

Gruodį Užimtumo tarnybos informacinėje sistemoje registruota 22,5 tūkst. darbo pasiūlymų.

Į Užimtumo tarnybos klientų aptarnavimo skyrius per gruodžio mėnesį kreipėsi 22 tūkst. darbo neturinčių asmenų. Užimtumas suteiktas 25,7 tūkst. asmenų.